Jak obnovit zapomenutý jazyk pocitů

zapomenuty-jazyk

Musíš obnovit zapomenutý jazyk pocitů. Využij každé možnosti, abys je rozvíjel. Když jíš, snaž se ne jen tak jíst. Snaž se obnovit zapomenout sumu chuťových pocitů. Přivoň k chlebu, zkus ho naomak. Co cítíš s otevřenýma očima? Když něco žvýkáš, dělej to uvědoměle, prociťuj chuť. Nedbale žvýkat, nevnímat chuť, je projevem neúcty. Má se ti to stát modlitbou. Začne v tobě narůstat nové vědomí. Naučíš se tantrické alchymii.

Více se dotýkej lidí. Stali jsme se příliš choulostivými pokud jde o doteky. Když se nám v hovoru někdo příliš přiblíží, snažíme se couvnout. Chráníme si svůj prostor. Sami se k nikomu nepřibližujeme a jiným to nedovolujeme. Nepotřásáme si rukama, neobjímáme se. Neradujeme se ze společnosti toho druhého.

Přistup ke stromu a dotkni se ho. Dotkni se kamene. Sejdi k řece, ať ti voda protéká prsty. Prociť to! Plav a ciť vodu tak, jako ji cítí ryba. Využij každou možnost pro rozvoj svých pocitů. Během dne máš tisíc příležitostí. Nemusíš si pro to vyhrazovat nějaký zvláštní čas. Celý den je jediným nácvikem citů. Když stojíš ve sprše, využij té příležitosti a prociť padající vodu. Lehni si nahý na zem a prociť její dotek. Lehni si na břeh, abys cítil písek. Pocítíš zvuk písku i zvuk moře. Využij každé příležitosti, jenom tak se ti podaří znovu ovládnout jazyk pocitů. Tantru je možné pochopit jenom tehdy, když tvoje tělo je živé a jsi schopen cítit skutečné pocity.

Zkus nově vnímat lidi kolem. Bojuj proti rutině. Jakákoli rutina s sebou přináší neživotnost. Vynalézat je možné kdykoli, tvorba nemá žádné hranice. Někdy i maličká novost přinese velikou spokojenost.

Vždycky jíš u stolu. Někdy bys snad mohl vyjít na louku a najíst se na trávě. Budeš velmi překvapen, jak novými pocity tě to naplní. Vůně čerstvě posekané trávy, poskakující a zpívající ptáci, čerstvý vzduch a dotek vlhké trávy. Jsou to pocity velmi odlišné od těch, které máš, když sedíš za stolem. Je to úplně jiná zkušenost. Všechny přísady jsou jiné.

Pokud sis zvykl jíst vidličkou a nožem, jez teď pouhýma rukama a tvůj pocit bude úplně jiný. Tvůj dotek dodá jídlu nové teplo. Lžíce je mrtvá. Když jíš lžící nebo vidličkou, nejsi přítomen. Projevuje se starý strach z doteku, ani jídla se nelze dotýkat. Tím se však ztrácí pocit jídla, jeho fyzických kvalit. Jídlo přináší stejně pocitů, jako chutí.

Musíme své pocity zbavit zvyků. Zvyky jsou prvopříčinou tvého stesku. Lidé se bojí nového. Žijí podle starých zvyků. Nauč se cítit nově.

Osho

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Nejpříjemnější pocity na světě
Deset rad, jak uniknout shonu a přijít životu na chuť