Hledám se. 7 pravidel, která vám změní život hned teď.

Úsilí o vědomý přístup k životu a hledání sebe sama je nevyhnutelně spojeno s nejrůznějšími pochybami. Blogerka Erica Layen se zamýšlí nad tím, proč lidé v honbě za dokonalým životem ztrácejí ze zřetele život sám.

Byl chladný a slunečný den. Trávila jsem čas se svými dětmi. Hráli jsme si s králíčkem na trávníku vedle našeho domu. Všechno bylo moc fajn, dokud jsem si najednou neuvědomila, že za nějakých třicet let si už podrobnosti dnešního dne nevybavím. A nedokážu si ani vzpomenout na všechny nepatrné podrobnosti našeho výletu do Disneylandu nebo na dárky, které jsme si dávali na Vánoce.

Jak se dá tohle změnit? Měl by snad člověk zaujímat ještě víc vědomý přístup k životu? Pravděpodobně právě to je ta správná cesta.

Někdy mi připadá, že všechny životní události prožíváme jako ve zrychleném filmu. Kdybychom dokázali přehrávání zpomalit, všechno by se nám ukázalo v novém světle. Právě proto je nejspíš myšlenka hnutí „slow life“, podle nějž má život plynout rovnoměrně a pravidelně, v dnešních dnech tak populární, a to zvláště mezi obyvateli velkých městských aglomerací, kteří ustavičně nic nestíhají.

Ovšem k výmluvám pro nestíhání snadno nacházíme tisíce důvodů. Kariéru, která nám dodává pocit důležitosti, šatník, který nám umožňuje vypadat reprezentativně… Vězíme v banálních záležitostech všedního dne, v každodenní rutině anebo naopak nevěnujeme vůbec ničemu pozornost, protože se ženeme za dokonalým životním způsobem.

Co bychom mohli udělat hned teď?

  1. Věnovat pozornost každému okamžiku.

Opravdu není nezbytné trávit každou dovolenou v nějaké exotické zemi. I ty nejobyčejnější věci nám mohou poskytnout příležitost k vychutnání života. Kupříkladu už zmiňovaná hra s dětmi na trávníku u domu. Místo co byste upírali pohled do budoucnosti, zkuste se zdržovat v přítomnosti.

  1. Naučit se vidět krásu v obyčejných věcech.

Krása nám poskytuje klíč, díky kterému si uvědomujeme to nejdůležitější. Je hlavním průvodcem k jinému pohledu na svět. Stromy kvetoucí v zahradě, stylově zařízený hotelový pokoj nebo neuvěřitelná nádhera západu slunce nám odhalují jinou stránku všedních dnů. Člověk pociťuje uspokojení prostě už z toho, že v tomhle místě, v tomto městě, na téhle planetě žije.

  1. Brát život jako hru.

Život dospělého člověk na jedince tlačí novou zátěží zodpovědnosti. Nezapomínejte však na to, že kdysi jste byli dětmi. A uchovejte si smysl pro humor v každé, třeba i v té nejtěžší životní situaci.

  1. Být vděční za každou chvíli, kterou prožíváme.

Buďte vděční za všechno, co vám život přináší. Používat můžete následující metodu: každý večer si připomeňte průběh odcházejícího dne. Za co byste se mohli pochválit? Co vám udělalo radost? A nezapomínejte i na věci na první pohled nenápadné – maminčin úsměv, červené tvářičky vašeho syna, když se přiřítil domů z fotbalu s kamarády, manžel, který se vrátil z práce. Buďte vnímaví ke každé maličkosti, nebazírujte na starostech nebo problémech.

  1. Chránit se před vyhořením.

Tohle období si já osobně pamatuji moc dobře. Zajímalo a vzrušovalo mě všechno, jenom já sama ne. Pracovala jsem doma а starala jsem se o domácnost, zatímco můj muž chodil do kanceláře, kde zůstával do pozdních hodin. Kde jsem měla najít čas sama pro sebe? Přičemž čas pro sebe musíte docela jistě mít, jinak se v jiných doslova rozplynete a na svoje vlastní já prostě zapomenete.

  1. V každou chvíli být připraveni na změny.

Nic v životě není stálé. Nic netrvá věčně. Každá událost s sebou přináší změny. A ono to stojí za to. Nic není víc proměnlivé než život sám. Proto musíme být na změny připraveni. To hlavní, co nám pomůže najít sebe sama, je život s otevřeným srdcem a očima dokořán.

  1. Změnit navyklý životní scénář.

Scénář, podle kterého žijeme, se nachází výlučně v naší hlavě. To my sami utváříme svoji realitu. Jestliže jste se sebou nespokojeni a nechcete žít tak, jak žijete, je to důvod k přehodnocení názorů na život a vypracování scénáře nového, jiného, než je ten, podle kterého v současnosti žijete. Vytvoříte si novou realitu a půjdete dál.

Snažte se věnovat co možná nejméně pozornosti různým rozptylujícím faktorům, naslouchejte své mysli, poslouchejte vlastní srdce. Více vědomého přístupu a život se vám náhle otevře z úplně jiného úhlu a všechno kolem se objeví v nových barvách.

Erica Layen

=========
„Chytré myšlenky přicházejí teprve tehdy, když už jsme udělali všechny hlouposti“ — moudrá slova k zapamatování pro všední den.
8 příznaků, které vám říkají, že nastal čas pohnout se dál