Co musíme udělat do 30, abychom se v 50 cítili dobře

30-50

Stránky Quora se v jednom ze svých dotazových testů vyptávaly lidí přes 50, co by poradili dodržovat třicetiletým, aby to v padesátce ocenili jako spolehlivě užitečný přínos. Získané odpovědi byly velmi obyčejné. A přitom každá ta rada byla praktickým projevem životní moudrosti.

Nechte kouření.

«Kdybych věděla, že mě uvidíte, fakt bych poklekla na svá stará vrzavá kolena a prosila vás, ať se aspoň zamyslíte nad možností, že přestanete kouřit“, napsala jedna z dotazovaných. „Protože ona je to pravda, že je to drahé, zbytečné, hnusně to páchne a na 100% to vyvolá zdravotní problémy“.

Používejte ochranné opalovací krémy.

Kdo chce vrásky, suchou, loupající se kůži a modřiny málem od každého doteku, ať se jde rozvalit na pláž a vystaví se slunci bez ochranného krému.

Začněte šetřit.

Zcela nudná, banální a nezajímavá rada. Jenomže je to naprostá pravda: je třeba začít šetřit peníze teď, když je vám 30. Většinou člověku vždycky troška, kterou by ušetřit mohl, zbývá. Když začnete včas, můžete si časem naspořit zajímavou částku.

Udržujte (nebo obnovte) dobré vztahy s příbuznými.

Dokonce i když máte zato, že s rodinou nemáte moc dobré vztahy a občas dokonce jeden druhého nesnášíte, je třeba naučit se s blízkými lidmi vycházet. Rodinná poute jsou moc důležitá. Brzy pochopíte, že je to opravdové bohatství.

Sbírejte vzpomínky, ne věci.

Životní zkušenosti, to jste vlastně vy sami. Je moc smutné se v padesáti probudit a uvědomit si, že kromě materiálních věcí jste nedali dohromady nic víc. Vzpomínky nejde zahodit a jsou nedocenitelné.

Naučte se dávat.

Dělejte dobré skutky. Poskytněte jiným to, co jim udělá radost. Musí to být upřímné, od srdce. Nic za to nečekejte. Naučí vás to lásce k lidem.

Cvičte. Je to fakt důležité.

Když povedete aktivní život teď, zůstane vám to až do padesátky a déle. Netloustněte. Cvičte. Snažte se udržet své tělo ve formě.

Naučte se radovat se z toho, co máte.

Cítit se šťastný je mnohem důležitější než sláva a úspěch. Nestěžujte si, naučte se radovat z toho, co máte, a budete se cítit opravdu šťastní.

Neodkládejte věci na pozdější čas.

Ať chcete koupit dům, napsat knihu, rozšířit si vzdělání, změnit svou profesní dráhu nebo se naučit hrát na nějaký hudební nástroj, neodkládejte to. Pusťte se do toho hned. Neslibujte si, že se k tomu vrátíte později. Po třicítce čas opravdu utíká mnohem rychleji.

Dodržujte pravidelný denní režim. Neponocujte.

Hleďte mít dostatek spánku. Choďte spát a vstávejte v přibližně tutéž dobu. Zbavte se nespavosti.

Pečujte o chrup.

Jak člověk stárne, problémů se zuby jen a jen přibývá. Léčení vás bude stát čas a spoustu peněz. Neodkládejte pravidelné kontroly a nečekejte, až bude zásah lékaře nezbytný.

Buďte zvídaví.

Neváhejte vyjít z domu a pustit se do získávání nových zážitků. Třeba i dobrodružných nebo bláznivých. Vezměte s sebou někoho blízkého. Foťte, ať vás ty fotky pobaví a zahřejou ve stáří!

Přestaňte jíst ohavnosti.

Zkušení konstatovali, že za svůj život můžete vydělat spoustu peněz a utratit je, za co chcete. Co si však nekoupíte, je zdraví. Raději skoncujte s fast foodem a jinými hrůzami hned.

Přečtěte aspoň deset přínosných knih za rok.

Váš mozek by se měl stále rozvíjet, raději tedy přestaňte utrácet hodiny a hodiny času sledováním televize nebo hraním  na playstation. Zkuste radši nějakého klasika nebo literaturu faktu. Pobavíte se a něco nového se dozvíte.


Naučte se meditovat.

Zabere to jen málo času, ale změny ve vašem životě budou zcela zřetelné a udivující. Ostatně to potvrzuje i množství vědeckých publikací.

Cestujte co možná nejvíc.

Cestování nás mění. Odpovídá nám na mnohé otázky. Inspiruje. Zbavuje nás obav. Když člověk cestuje, cítí, že je naživu.

Přestaňte se s kýmkoli srovnávat.

Věřte, že až vám bude padesát, bude vám úplně jedno, jaký dojem děláte na okolí. Jděte si svou cestou. Buďte silní.

Pořiďte si deník.

Většinu svých cenných vzpomínek člověk zapomíná. Zapisujte si je. A určitě si schovávejte fotografie.

Chraňte si svá přátelství.

Držte se lidí, s nimiž se dobře cítíte. Lidí, kteří jsou pro vás příkladem a kteří se vám doopravdy zamlouvají. Smějte se s nimi, dělejte společně hlouposti a radujte se ze života.

Mějte své místo.

Možná to pro vás není zrovna jednoduché, dnešní realita je tvrdá. Přesto však vyviňte veškeré úsilí, abyste se měli kam vracet. A aby vám tam bylo dobře.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
9 rad třicátníkům od těch, kterým je přes 40
25 šamanských rad pro harmonický život