Čínské kuličky upevňují zdraví

kulicky-big

Všichni víme, že fyzická cvičení jsou velmi užitečná. Ne vždy ale máme dost času aspoň na obyčejnou rozcvičku. Co v takovém případě můžeme dělat pro své zdraví? Možná by se vám hodil jeden z postupů tradiční čínské medicíny. A sice masáž čínskými kuličkami. Léčebné vlastnosti masáže prováděné kuličkami Čchi-kung byly objeveny už za vlády dynastie Ming (1368 – 1644). Podle staročínské medicíny „čchi” znamená dech, vzduch, životní sílu, „kung” cvičení.

Cvičit s kuličkami můžete klidně i u televize. Otáčením docílíte masážního efektu, napínáním šlach se stimuluje lokální nervový systém. Masáž podporuje tvorbu kloubového maziva, krevní oběh, aktivizuje pohyb lymfy, urychluje metabolismus tkání a vylučování zplodin z těla. Pohyb zápěstí a prstů uvádí do pohybu ramenní svaly a předloktí. Svaly působí na žíly jako pumpa, proudění krve k srdci se zrychlí a celý krevní oběh se zlepší.

Je s podivem, jak 15 minut takovéto lehké masáže může nahradit důkladnou rozcvičku. Masáž nevyžaduje žádné zvláštní fyzické úsilí – hodí se proto prakticky pro každého. Cviky jsou velice jemným podnětem, proto je třeba masáž opakovat dlouhodobě. Účinek terapie spočívá právě v jemném dávkování.

Kuličky jsou nejčastěji vyrobeny z mramoru, chromované oceli nebo jadeitu. Mohou být i z porcelánu.. Uvnitř každé z nich je vložena ještě jedna menší, která při pohybu melodicky vibruje. Rytmické koulení kuliček po dlani spolu s příjemným zvukem vibrace působí meditativně a zvyšuje antistresový účinek.

Jak to, že masáž čínskými kuličkami působí na celý organismus?

Kuličky příznivě ovlivňují zdraví akupresurním působením na reflexní zóny a akupunkturní body dlaně i hřbetu ruky...

dlan

Masáží a stimulací těchto bodů dochází k povzbuzení činnosti vnitřních orgánů a vyrovnání funkce obou mozkových hemisfér. Tento způsob masáže napomáhá uvolnění a zbavuje organismus stresu. Proto působíme-li kuličkami na ruce, působíme ve skutečnosti na celý organismus.
Příklady cvičení s čínskými kuličkami. 

Kuličky mívají různou velikost, od 3 do 6 cm v průměru. Pokud jste tento léčivý nástroj ještě neměli v ruce, vezměte si pro začátek kuličky spíše menší. Pro ženy a děti jsou ideální kuličky s průměrem 3,5 cm, pro muže 4 cm. Jak se budete zdokonalovat, můžete zvolit velikost větší.

Nejjednodušší cviky.

  1. Stiskněte jednu kuličku bříšky všech pěti prstů.
  1. Pohazujte si jednou kuličkou na dlani.
  1. Stiskněte jednu kuličku v dlani.
  1. Stiskněte jednu kuličku oběma dlaněmi a koulejte jí mezi nimi.
  1. Sevřete kuličku palcem a ukazovákem spojenými do kroužku a zlehka ji tiskněte.
  1. Koulejte jednou kuličkou po dlani – využívejte přitom všech pěti prstů.
  1. Koulejte po dlani dvě kuličky najednou – pravidelně přitom měňte směr, kterými je koulíte.

Při cvičení se snažte nesoustřeďovat se na pozorování kuliček, ale spíše na vnitřní pocity svého těla.

Vyzkoušejte tyto jednoduché cviky. Prospěšnost masáže znali už císařové staré Číny. Používání čchi-kungových kuliček je teoreticky odůvodněné a mnohasetletým úspěšným užíváním v Číně  prakticky doložené.

Své čínské kuličky byste neměli nikomu půjčovat, ani tomu nejbližšímu člověku. Nejde o pouhý hygienický důvod. Spolu s kuličkami byste se mohli zbavit také části své životní energie.

=========
Co se změní, když přestanete jíst cukr
Desatero pravidel správného hubnutí