Chytré psychologické finty

chytre-psychologicke-finty

Uplatňujte opatrně!

Každý člověk je sice sám o sobě unikátem, nicméně v obecném slova smyslu se chování jednoho od druhého zásadně neliší. Naše podvědomé jednání je zpravidla stejné. Určitá znalost psychologie nám proto může pomoci nejenom každého odhalit, ale tak trochu ho řídit. Nejjednodušší a přitom účinné postupy této vědy můžeme směle uplatnit v každodenním životě. 

1. Jestliže vás neuspokojí odpověď partnera v rozhovoru, když například něco nedořekl, vyjádřil se nejasně nebo zalhal, nemusíte se zrovna ptát znovu. Místo toho se mu mlčky pozorně zadívejte do očí. Tento postup mu nedá žádnou šanci a bude muset ve své myšlence pokračovat.

2. Jestliže na vás někdo křičí, přimějte se zachovat naprostý klid a nedejte znát žádné rozrušení. První reakce agresora je vztek, který vaše chování ještě zesílí, ten však rychle opadne a dostaví se reakce číslo dvě – pocit viny za vlastní agresivní, drzé chování. Žádat o prominutí bude nejspíš ten, kdo začal řvát.

3. Můžete-li od někoho očekávat kritiku (bude k vám mít výhrady, nebo přímo nadávat), seberte odvahu a snažte se posadit nebo si stoupnout co nejblíž k němu. Bude se ve své kritice mírnit a negativních výroků pronese méně, než kdybyste byli daleko od něho.

4. Konzumaci potravy si člověk asociuje s klidem a pocitem bezpečí. Proto jste-li silně rozrušeni, žvýkejte žvýkačku: to vám pomůže oklamat mozek pocitem z jídla. Uvolníte se, získáte jistotu a začnete se uklidňovat.

5. Starý a prověřený trik využitý na zkouškách už mnoha studenty: představujte si, že zkoušející je váš blízký přítel. Odpovídat bude mnohem snadněji a také budete klidnější. Funguje to při jakémkoli podobném rozhovoru.

6. Pokud se ve společnosti začnou všichni naráz něčemu smát, každý instinktivně pohlédne na toho, kdo je mu nejvíce sympatický. Proto po každém povedeném vtipu sledujte pohledy – dozvíte se mnoho nového.

7. Když se s někým setkáte, přežeňte poněkud svá vyjádření radosti: například se co nejupřímněji usmívejte, vyslovte laskavě a zřetelně jeho jméno. Po chvíli se k němu začnete skutečně chovat mnohem lépe, než jste původně měli v úmyslu a rozhovor bude probíhat v daleko příjemnější atmosféře.

8. Je-li vaše práce spojena s lidmi, můžete je přimět ke zdvořilejšímu a přívětivějšímu chování tím, že za sebe postavíte nebo pověsíte zrcadlo. V zrcadle se zpravidla každý snaží vypadat lépe, usmívá se a nechce vidět sám sebe zamračeného.

9. Chcete upoutat pozornost někoho, kdo se vám líbí? Dívejte se vytrvale na nějaký objekt za jeho zády a jakmile ucítíte na sobě jeho pohled, rychle mu pohlédněte do očí a zlehka se usmějte. Funguje to bezchybně.


10. Ve skutečnosti můžeme stres ovládnout: jste-li silně rozrušeni, přimějte se naslouchat svému dechu; uvědomte si, jak rychle vám buší srdce. Snažte se obojí uvést do normy. Zhluboka a pomalu se několikrát nadýchněte. Skutečně to zabírá.

11. Rádi byste si naklonili někoho, kdo se vám hned při prvním setkání zalíbil? Ve chvíli seznámení se zadívejte na jeho oči a konstatujte, jakou mají barvu. Výsledek bývá překvapující.

12. Jestliže vyslovujete nějaké podmínky nebo specifikujete požadavky, dejte nejdřív laťku o hodně výš. Nejspíš se dočkáte odmítnutí. Pak můžete předvést „ochotu k vyjednávání a kompromisu“ a dosáhnete reálného požadavku. Lidé obvykle rádi ustoupí v něčem menším, když před tím odmítli něco velkého.

13. Lidi přitahuje sebejistota, dejte proto najevo, že velmi dobře víte, o čem mluvíte, nebo co děláte.

A něco na závěr: lidská mimika je těsně spojena s emocemi. Zvedáme obočí, přivíráme oči atd. Mimika také ovlivňuje náš vnitřní stav. Jestliže dobře napodobíte obličej, který děláte, když nabíráte do pláče, je docela možné, že vám opravdu začnou téct slzy. Využívejte této zvláštnosti a usmívejte se. Jen tak, bez důvodu se usmívejte. Stačí pár vteřin a váš úsměv bude opravdový. A navíc – dostanete lepší náladu!

ŽIJTE NAPLNO - TŘÍTÝDENNÍ ONLINE KURZ
Staňte se lepší verzí sebe sama a začněte se cílevědomě přibližovat životu svých snů. Začátek - ihned.

=========
Urážky… Jak se nedat.
Mějte se rády takové, jaké jste. Vypadat můžete podle libosti.