Buďte si jisti, že v těch nejtěžších chvílích vám Vesmír podá pomocnou ruku. 33 poučení filosofie optimismu.

„Změňte své vnímání a změníte svůj život.”

1. Své štěstí máte uvnitř. Příliš mnoho času ztrácíme hledáním pochvaly a útěchy kolem sebe. Vždycky se nakonec ukáže, že nehledáme tam, kde hledat máme. Nahlédněte do vlastního nitra.

2. Za všechno buďte vděční. Za to dobré, za to špatné i za to hrozné. Život je sám o sobě neocenitelným darem. Spokojenost nebo bolest v něm jsou součástí naší cesty.

3. Změňte své vnímání a změníte svůj život. Když cítíte zlost, strach, anebo křivdu, zkuste se na situaci podívat z jiného úhlu.

4. Člověk nemůže zůstat věrný sám sobě a zároveň dělat radost všem dokola. Přesto je lepší riskovat nepochopení než být oblíbený i za cenu přetvářky.

5. Svět kolem nás je zrcadlo. Co máme rádi u jiných, je odrazem toho, co máme rádi na sobě. Co nám na druhých vadí nám ukazuje, na co zaměřit pozornost u sebe sama.

6. Každý člověk se v našem životě objevuje s nějakým cílem. Sami rozhodneme, zda se z toho, co nám přináší, poučíme, nebo ne. Čím horší je jeho role v našem životě, tím závažnější je poučení. Zapište si to za uši.

7. Věřte. Musíte vědět, že v nejtěžší chvíli vám Vesmír podá pomocnou ruku a všechno zas bude v pořádku.

8. Neberte si všechno příliš k srdci. Jednání jiných lidí většinou ukazuje, co se děje v jejich osobním životě. Zpravidla to k vám nemá žádný vztah.

9.Příroda léčí. Procházka na čerstvém vzduchu a pohled na krásnou krajinu uleví hlavě od zbytečných myšlenek, vrátí vás do života a zvedne vám náladu.

10. Lidé, kterým bylo ukřivděno, často křivdí jiným. I tak je mějte rádi. Jakkoli vám nikdo nebrání milovat je na dálku.

11. Abyste se vyléčili, musíte bolest procítit. Postavte své obavy a slabosti před sebe a namiřte na ně jasný světelný paprsek. Protože jediný způsob, jak se jich zbavit, je projít jimi. Podívat se pravdě do očí je bolestné. Ale přísahám, že pro váš budoucí život to má smysl a stojí to za to.

12. Dokonalost je iluze. A to velmi bolestivá, musím podotknout. Buďte v pohodě. O dokonalost se můžete snažit, ale dovolte si dělat chyby a být šťastní bez ohledu na výsledek.

13. Zbavte se klapek na očích. Nesoustřeďujte se pouze na své vlastní cíle a přání. Mohli byste propást krásy života i lidí kolem sebe. Svět je podivuhodné místo, pokud jím dokážete jít s očima dokořán.

14. Svá vítězství oslavujte. Vychutnejte si každý, třeba i maličký úspěch.

15. Umějte odpustit. V první řadě to potřebujete vy, ne ten, kdo vám ublížil. Odpuštěním získáváte zasloužený klid a svobodu. Odpouštějte rychle a snadno.

16. Každý z nás má přímo neuvěřitelnou intuici. Když se zastavíme, strneme v tichu a zaposloucháme se, můžeme zaslechnout hlas vlastní vnitřní moudrosti. Naslouchejte tichému šepotu svého srdce. Srdce zná cestu.

17. Vaše duše si má zpívat! Buďte skuteční. Opravdoví. Na Zemi není nikdo jako vy. Buďte upřímní, žijte, zhluboka dýchejte a jděte za svými cíli.

18. Všichni jsme tvůrci. A to je naprostá pravda. Při patřičné houževnatosti, soustředění a vytrvalosti je možné všechno. Nezapomínejte na to.

19. Obklopujte se lidmi, kteří vás mají rádi a kteří vás podpoří. Sami je také mějte rádi a umějte je podpořit. Na cokoli jiného je život příliš krátký.

20. Tančete životem ve volném tanci. Máte-li veliký sen, jděte za ním s veškerou vášní. Zároveň však něžně a v určité vzdálenosti, abyste mohli být dostatečně pružní a pohybliví a dokázali se přizpůsobovat měnícímu se životnímu rytmu.

21. Čím více dáváš, tím více dostáváš. Dělte se o moudrost, o lásku, o talent. Dělte se s lehkostí. Uvidíte, jak mnoho krásného se vám v životě vrátí.

22. Hlavní je nerozdat se úplně. Protože až bude váš vnitřní pohár prázdný, nebudete mít čím ho naplnit. Důležité je zachovat rovnováhu.

23. Přitakávejte všemu, co vám rozzáří oči. Tvrdě odmítejte všechno, co vás nezajímá, nebo na co nemáte čas. Čas je nejcennější ze všech zdrojů a nikdy se nijak neobnovuje. Hospodařte s ním rozumně.

24. Přátelství se občas přežije. To ještě nemusí znamenat, že my nebo náš přítel jsme špatní. Prostě se naše cesty rozcházejí. Zachovejte si ho v srdci. Pokud vám však přítel začíná ubližovat nebo vás brzdit, nastal čas dát si odstup a přátelství nechat vyprchat.

25. Strach je velmi dobrým ukazatelem toho, co ve skutečnosti chceme a co také v životě potřebujeme. Dovolte strachu, aby byl vaším kompasem a vychutnejte si vzrušující zážitky, k nimž vás přivede. Překonat vlastní strach je ta nejužitečnější věc, kterou pro sebe můžete udělat. Dokazujete tím sobě samým, že zvládnete všechno. Strach je supergenerátorem sebedůvěry.

26. Tělo je dopravní prostředek, který nás veze za naším snem. Mějte ho rádi, chovejte se k němu šetrně a s péčí, pokud se chcete cítit svěží a plní energie. Ale nebazírujte na tom. Zevnějšek je záležitost subjektivní a časem se tak či onak proměňuje. Cítit se ve vlastním těle pohodlně a v pohodě, to je to hlavní.

27. Říkejte a ukazujte svým blízkým co nejčastěji, jak moc je máte rádi. Toho totiž není nikdy dost. Váš čas, vaše přítomnost, láska a upřímná starost o ně jsou tím nejlepším dárkem.

28. Žijte přítomností. Přítomnost je vždycky to jediné, co právě máme. Učte se na chybách minulosti, těšte se příjemnými vzpomínkami, ale neviste na nich a určitě nepřipusťte, aby vás pronásledovaly. Sněte o budoucnosti, ale bez fanatismu a posedlosti. Mějte rádi svou přítomnost.

29. Život je střídání vzletů a pádů. Aby člověk mohl objevit vlastní potenciál, potřebuje obojí. Zkrátka se pevně držte a užívejte si tu jízdu.

30. Všichni jsme jedna velká lidská rodina. Nikdo z nás není ani lepší ani horší než ti ostatní. Prostě někdo v určité životní etapě víme, co dělat. Příště to zas bude někdo jiný.

31. Každý den buďte vděčni za to, co v životě máte. Vytváříte si tak kolem sebe prostor pro ještě větší hojnost, přitahujete radost, lásku, zdraví i rozkvět.

32. Vaše představa štěstí se liší od představy, kterou o štěstí mají jiní lidé. To, co funguje u vás, nemusí zabírat u jiných. Nejste soudcem na vrcholku světa, abyste posuzovali rozhodnutí, která ve svém životě přijímají všichni kolem. Jak praví biblická moudrost: „Nesuďte a nebudete souzeni“.

33. Jste svým vlastním guru. Po velkou část života nám někdo říká co dělat a co si myslet, co je dobré a jak dosáhnout úspěchu. Nevěřte všemu bez výjimky. Myslete sami za sebe. Jakmile se začnete řídit svou vlastní intuicí, budete až k smíchu šťastní.

=========
Změna je vždycky možná
Představte si, že vaše duše čekala ve frontě miliardy let, aby se mohla stát člověkem.