V romantické literatuře se žárlivost považovala za důkaz hluboké lásky. Dnes již víme, že chorobná žárlivost je pro vztah destruktivní a může vést až k omezování svobody, utlačení a násilí ve vztahu. Jak se žárlivost projevuje, jak vzniká a jak s ní pracovat, o tom je dnešní článek.
Projevy žárlivosti
Žárlivost se projevuje nutkavými myšlenkami nedůvěry vůči partnerovi. Žárlivý partner má potřebu svou drahou polovičku mít neustále pod kontrolou. Zajímá se, s kým telefonujete, kdo vám píše, kde trávíte svůj volný čas minutu po minutě. Nestačí mu jediné vysvětlení, ale opakovanými otázkami si ověřuje, jestli vám může věřit. Nebojí se ani prolustrovat vám telefon nebo e-mail. Žárlivý partner se vás vždy bude snažit ovládat, zakazovat vám oblíbené koníčky nebo navštěvovat společenské akce, protože když vy jste ve společnosti, cítí se on ohrožený. Bojí se zrady a všude vidí riziko, že bude opuštěný, zesměšněný či potupený vaším odchodem.
Jaké jsou příčiny žárlivosti
Na první pohled nemusíte žárlivého člověka vůbec poznat. Může vystupovat jako sebejistý a průbojný jedinec. Nenechte se však zmást. Ve skutečnosti si tento člověk připadá méněcenný a oproti vám v mnoha oblastech nedostatečný. Žárlivý partner očekává, že půjdete za někým lepším, hezčím, zajímavějším, než je on. Pod takovými myšlenkami se skrývá prazákladní strach z opuštění či zavržení, který si dotyčný nese nejpravděpodobněji ze svého dětství.
Lidé, kteří se potýkají s chorobnou žárlivostí, pocítili od rodičů tvrdou a direktivní výchovu, podmíněnou láskou, nebo byli svými rodiči často zrazováni a zraňováni, případně mohli vidět nevěru u svých rodičů. Už od dětství se proto bojí důvěřovat, byť po důvěře ze srdce touží. Mají však o lásce a důvěře své vlastní představy, které – když nejsou naplněny – si vynucují výčitkou, scénou, emočním vydíráním nebo dokonce svého partnera omezují tím, že ho doma zamykají nebo mu berou peníze.
Jak na první schůzce odhadnout, že váš nový protějšek má problém se žárlivostí?
Na první schůzce zpravidla žárlivci své nutkavé chování skrývají a jsou schopni je ukočírovat. Z dlouhodobého hlediska je to pro ně však nemožné. Určitě buďte pozorní k jeho chování a sledujte gesta. Pokud se usmějete na obsluhu restaurace, nebo se na vás usměje kolemjdoucí, sledujte partnerovo grimasy a gesta. Jestli se uzavírá například zkříženými pažemi, jestli projevuje v obličeji uražení či pohrdání apod. Dobrou navigací na prvním rande je váš vnitřní pocit. Cítíte se svobodně a do ničeho vás protějšek nenutí? Nebo vnímáte tlak, přestože jste se vyjádřili jasně, že do určité restaurace nechcete, že již nechcete další drink apod.? Respektuje váš parter, co mu říkáte, nebo rozhoduje za vás? Žárlivci se také již na první schůzce ptají na předchozí partnery, a vyzvídají, až nepřirozeně, kolik vztahů jste měli a jak probíhali.
Jak se poprat s vlastní žárlivostí?
Uvědomte si, že za žárlivostí stojí strach a nedůvěra v sebe sama. Doporučuji, aby jste s tím pracovali a dobrali se příčiny tohoto strachu a nedocenění. Jak jsem zmínila, často jsou to právě traumata z dětství, kdy jste se jako dítě naučili, že důvěra se nevyplácí. Možná jste zažili bolestivou zkušenost z předešlého vztahu, kterou jste stále neuzavřeli, a působí jak otevřená rána na srdci. Taková traumata a minulé zkušenosti se dají samozřejmě léčit a transformovat. Nejprve ale nalezněte v sobě samých zdroj lásky a sebehodnoty, a skrze důvěru v sebe a své kvality dovolte postupně důvěru k partnerovi. Pak budete mít možnost vytvořit skutečně stabilní vztah plný lásky a porozumění.
Jak se poprat s žárlivostí partnera?
Pokud zažíváte žárlivost od svého partnera, prozkoumejte nejprve své vlastní pocity. Kde v minulosti jste něco podobného zažívali? Stávalo se, že vám rodiče v dětství nedůvěřovali, nebo vám nedávali svobodu, a dnes totéž zažíváte s partnerem? Bylo těžké postavit se dominantnímu otci a dnes nedokážete pořádně čelit žárlivému partnerovi?
Partnerovi můžete dát najevo svou podporu, aby se svou žárlivostí začal pracovat. Zároveň je důležité si vůči němu nastavit pevné hranice. Nedovolte, aby omezoval vaši svobodu, aby vám bránil v odchodu z domu, aby vám říkal, jaké máte nebo nemáte nosit oblečení apod. V případě žárlivého partnera se nenechte vtáhnout do pocitů viny, že svým chováním žárlivost způsobujete. Jen když budete pevní, můžete svého partnera inspirovat k tomu, aby se nad svým žárlivým chováním zamyslel a něco s tím udělal.
Jestliže ucítíte, že partner se svou žárlivostí nic dělat nechce a považuje své chování za normální, pak vám nezbyde, než ze vztahu odejít. V žádném případě nedovolte, abyste přišli o důstojnost.
Autorka článku:
Mgr. Katřina Chytra, koučka a celostní terapeutka.
Přes 10 let podporuje single ženy a ženy, které jsou nešťastné vedle svých mužů, aby rozkvetly do síly a dokázaly tvořit harmonické a naplněné partnerství.
www.chytraterapie.cz