Být sexy neznamená mládí a krásu

Když je dívce dvacet let, je jí moře po kolena, líbí se sama sobě, nikoho se nebojí, vybírá si, koho chce a nestačí odhánět nápadníky. Otázka zní, co se s ní stane během nějakých těch těch patnácti dvaceti let, po jejichž uplynutí ji vůbec nepoznáváme. Objevuje se jakási pohaslost, žena se sama sobě nelíbí, běhá po kosmetických salónech a plastikách. Příčina je jedna jediná: patologická touha uchovat si mládí a opět se sama sobě líbit.

Tři věci nesehrávají vůbec žádnou roli: věk, zevnějšek a povaha.

Typická chůze ženy blížící se čtyřicítce: nohy špičkami dovnitř a ohnutá záda. Chůze působí nejistě. Žena se stále více líčí, používá stále více kosmetiky, protože nechce ukazovat svoji skutečnou tvář. Stydí se za ni.

Je ještě dobré, když to končí jenom takhle. Bývají však i těžké případy, kdy žena začíná jednoduchými kosmetickými procedurami, pak přidává závažnější zásahy a nakonec je z toho celá řada plastických operací.

Není v tom však něco patologického, podrobovat se dobrovolně fyzickému násilí, nechat do sebe řezat bez jakéhokoli doporučení lékaře? Něco jiného je operace nutná k zachování zdraví či dokonce života. Tady však žádné takové okolnosti nejsou. Je tu jen posedlá touha vypadat stále jako v těch dvaceti.

Nepříjemné překvapení pak spočívá v tom, že všechny tyto více či méně drastické způsoby udržování mladistvého vzhledu za každou cenu nefungují.

Ani nemohou. Proč?

Ženě se v hlavě usadilo přesvědčení, že když jí bylo dvacet, všichni ji milovali. Takže aby ji i nadále miloval každý, musí vypadat na těch dvacet. Absolutně ji nenapadá, že ve dvaceti ji každý chtěl nikoli pro pevné poprsí a zadek, ale proto, že ona sama sebe milovala. Ona sama se sobě líbila. V oněch předpokládaných pětatřiceti či čtyřiceti však žena svou vnitřní sebejistotu, své pevné přesvědčení, že je krásná, ztrácí. A to má skutečně takový efekt, jako by v ní někdo zhasnul.

Kult mládí je v naší společnosti hypertrofován již desítky let. Mezi dvacítkou a čtyřicítkou se průměrný muž většinou svým věkem vůbec nezabývá. Alespoň ne v kontextu vzhledu. Avšak v nějakých pětačtyřiceti a více letech náhle s hrůzou konstatuje, že stárne! Aby přesvědčil sám sebe i všechny kolem o tom, že je stále stejně přitažlivý a – to zejména – výkonný, hledá si co nejmladší partnerky. Ani ne tak to, co pak skutečně najde, jako sám fakt jeho zainteresovanosti na mladé dívce přispívá zmíněnému kultu: líbí se pouze mladé, žádané jsou pouze mladé.

Existuje celý soubor klišé, která nefungují: Vdávají se pouze mladé ženy. Žádané jsou pouze ty hezké. A jsou speciální místa, kde se člověk seznámí s těmi správnými muži.

Existuje také celý soubor umění, která si musíte osvojit, mají-li si vás všimnout a považovat.

Všechno jsou to nesmysly. Skvělého muže můžete poznat v autobuse, při vynášení smetí nebo ve frontě u pokladny, kdekoli.

Tři věci nesehrávají vůbec žádnou roli: věk, zevnějšek a povaha.

Nepřestávám opakovat, že lidé kolem vás vás vnímají a berou tak, jak vy vnímáte a berete sebe sama. Což platí i u mužů, ale o těch teď nemluvíme.

Jak se sama pro sebe cítíte, tak také vypadáte.

Proč? Protože muž tak jako tak neuvidí zevnějšek, ale váš pocit z tohoto zevnějšku. Jestliže se žena dostane tak daleko, že je ochotna dobrovolně chodit po světě s cizí tváří, pak vnitřně tak silně nemá ráda sebe samu, sebe skutečnou, že žádná operace to nemůže skrýt.

Co to je sexuální přitažlivost.

Sexuální přitažlivost určitě není nějaký soubor parametrů, kterým je třeba odpovídat. Sexuálně přitažlivé je takové tělo, které sama jeho majitelka miluje a pokládá za sexy.

Existují desítky někdy i docela známých dvojic, kde žena nejenom neodpovídá obecně přijatým kánonům krásy dnešní společnosti, ale řekněme to otevřeně – řadě lidí vůbec nepřipadá přitažlivá či hezká. Nechápou, „co na ní vidí“. A přece spolu ti dva spokojeně žijí, klape jim to, jsou šťastní.

Sex se netýká toho, jaké máte tělo, kolik vážíte, kolik je vám let, jak moc máte vrásek, atd. Sex vychází zevnitř. Člověk je už takový, jeho psychika je utvářena tak, že jakmile se začne líbit sám sobě, okamžitě nachází partnery, dostává se mu pozornosti, je žádán a navazuje vztah. Ani věk, ani zevnějšek, ani povaha s tím nemají naprosto nic společného.

=========
Krása mládí je dána mnohým, krása stáří jen vyvoleným
Mládí je stavem duše