Největším nebezpečím šťastného manželství nejsou hádky o peníze a nevěra, jak si lidé obvykle myslí.
Americký informační portál a blog Huffington Post shromáždil názory zkušených rodinných psychologů o věcech, které potichu a nenápadně dokážou zlikvidovat zcela spokojená manželství. Přinášíme vám jeho překlad.
1. Trávíte všechny večery spolu a nestýkáte se s přáteli
Pro manžele je velmi důležité trávit spolu čas, neodmítejte však setkání s přáteli kvůli dalšímu společnému večeru se stolními hrami a oblíbenými seriály. Jeden jediný člověk zkrátka nemůže uspokojit všechny naše sociální potřeby. Takže máte-li občas babinec s kamarádkami nebo se odvazujete s přáteli na rockovém koncertě, je to výborná věc. Znamená to, že jeden druhému poskytujete určitý prostor svobody. A to váš vztah jenom zlepšuje, zdůrazňuje psycholog z kalifornské Pasadeny Ryan House.
«Pro pár je dokonce velmi důležité navazovat a rozvíjet přátelské vztahy s jinými lidmi» — vysvětluje. «Přátelství jim umožňuje rozšiřovat vlastní životní zkušenosti o zážitky jiných lidí a získávat podporu, která reálně může ovlivnit jejich manželské soužití. Všichni, každý člověk potřebuje blízké přátele, kterým může důvěřovat“.
2. Podceňujete důležitost dotyků
Jestliže se jeden druhého jen velmi zřídka jen tak, bez nějakého důvodu dotýkáte, došli jste možná ve vztahu do stádia, kdy milování se věnujete pouze při zvláštních příležitostech. Opravdu, jakkoli legračně to zní, milujete se jenom na dovolené, o narozeninách nebo v den výročí sňatku. „Gratuluji, jako dvojice jste se ocitli na nebezpečné cestě vedoucí k bezpohlavnímu manželství“, varuje australská psycholožka přednášející o mezilidských vztazích na universitě v Melbourne, Debra Campbellová.
«Nikdo tu nemluví o každodenních projevech šílené vášně— to se v manželství existujícím už řadu let opravdu jen vzácně. Musíme však svému partnerovi stále připomínat, že je stejně jako dříve žádoucí a přitažlivý“, vysvětluje doktorka Campbellová.
3. Podléháte špatnému vlivu přátel
I v manželství je pro lidi důležité mít přátele, je však nebezpečné přátelit se s kdekým. Pokud se ve vašem okolí vysytují rodinné páry, které se nechovají „správně“, kde jeden druhého podvádí, může jejich chování ovlivnit váš vztah s partnerem, dokonce aniž byste to postřehli.
«Jestliže si vaše blízká kamarádka ustavičně jen stěžuje na manžela nebo pěstuje za jeho zády různé vztahy, bude její jednání zcela nevyhnutelně mít negativní dopad na váš vlastní vztah k manželství obecně a k vašemu zvlášť a hranice toho, co je ještě přípustné a co už ne, budou náhle nezřetelné, i kdyby jen ve vašich myšlenkách“, konstatuje specialistka na problémy v rodinných vztazích ze Salt Lake City Laura Hecková.
Naopak, jsou-li vám blízko dvojice, které si dokázaly vybudovat dlouhodobý, důvěrný, srdečný a přátelský vztah, jejich příklad pro vás bude inspirací a vašemu svazku to pomůže.
4. Nedělíte se o domácí povinnosti
Jestliže jeden z manželů (a buďme upřímní, mnohem častěji je to žena) sám pečuje o domácnost, o byt, jestliže po své práci nastupuje na druhou směnu doma v kuchyni, samozřejmě to má za následek problémy a vztah se pokazí. Psychologický výzkum university v Albertě ukázal, že dvojice, v nichž všechny domácí povinnosti leží na bedrech jen jednoho z jejich členů, se vzácněji zabývají sexem než tam, kde si domácí starosti dokážou rozdělit spravedlivě napůl.
Otázka «Kdo to má po tobě uklízet?» se nikdy nestává důvodem k hádce na počátku vztahu, avšak za pár let už dokáže rozbouřit krev jak ženě, tak manželovi. „Nejde o to, kdo z vás je ten nepořádník a kdo ten pořádkumilovný, důležité je, nakolik je pořádkumilovný tolerantní a trpělivý a nakolik je nepořádník ochoten po sobě uklidit. Urážky a pocity křivdy se mohou hromadit nenápadně i velice dlouho. Je krajně důležité umět se domluvit“, říká Ryan House.
5. Nejste zvyklí posuzovat svůj vztah
„Vážné, přemýšlivé rozmluvy nejsou vůbec od věci. Neznamená to jen „Jak ses dnes měl/a, miláčku?“ nebo „Co podnikneme o víkendu?“. Důvěrná rozmluva o vzájemném vztahu je pro vytváření přátelského vztahu naplněného důvěrou a láskou neobyčejně důležitá“, zdůrazňuje na rodinné a manželské vztahy orientovaná psychoterapeutka z Dalasu Liz Higginsová, která pracuje především s mladými dvojicemi.
„Vyberte předem den a čas a pak si sedněte a proberte svůj vztah ze všech stran. Ptejte se jeden druhého třeba na to, co jste právě dnes udělali proto, abyste si lépe rozuměli, jaký vklad každý z vás zrovna dnes do vztahu přinesl, co můžete jeden pro druhého udělat. Nebojte se optat: „Kdy jsi poznal/a, že tě mám ze všech nejradši?“
Možná vám to zkraje bude připadat trapné, ptát se na takové věci“, říká Liz Higginsová, ale zvyknete si rychle. Poznáte totiž, jak takový rozhovor pomáhá překonat různé křivdy, drobná podráždění nebo odcizení. Zaveďte si jako přínosný zvyk takhle rozmlouvat jednou týdně.“
6. Čím dál víc vám připadá, že jste zkrátka spolubydlící
«Sousedský syndrom“ je zabijákem vztahu. Vzniká, když muž a žena cítí, že vedou paralelní životy, že je spojuje pouze společný byt, účty a děti. „Pokud jste se v téhle pasti ocitli, musíte urychleně najít něco, co vašemu vztahu navrátí energii a vášeň“, říká Laura Hecková.
Určitě najděte něco společného, co vás oba baví – naplánujte a proveďte přestavbu a rekonstrukci bytu, učte se dvojhlasně zpívat, začněte jezdit na kolech a společně zkoumejte okolí města, může to být cokoli, důležité však je, aby to zajímalo vás oba.“
Jeden druhého si nevolíme náhodně
Milovat s očima otevřenýma