11 mýtů, ve které začínáme věřit, když se rozhodujeme pro návrat ke svým bývalým

Mnoho lidí už se pokoušelo obnovit vztah, který byl z různých příčin věcí minulosti. Jistěže někdy existují pádné důvody pro návrat k bývalému partnerovi. Pak to stojí za pokus. Ve většině případů však po nějakém čase pochopíme, že ty důvody nebyly než mýtem…

1. Tentokrát bude všechno jiné

Svět není nehybný, takže samozřejmě všechno jiné bude. Bohužel to však s velkou pravděpodobností bude horší, než to bylo. Podle všech výzkumů zaměřených na tuto problematiku se věcí mají tak, že po návratu k sobě partneři věnují kladným stránkám vztahu méně pozornosti a zaměřují se spíše na ty negativní. Pokusy něco napravit jsou vzácné a nejsou doprovázeny žádným zvláštním úsilím. Krom toho obě strany obvykle velmi rády vzpomínají na minulé neshody.

2. Úplně se změnil/a

Lidé se nemění. Přesněji, nemění se rychle a z ničeho nic. Aby se člověk zbavil třeba i jen nepatrného, nevýrazného zvyku, musí být silně a upřímně odhodlán, musí mít motivaci, musí na sobě opravdu pracovat a potřebuje k tomu čas. Proto si poctivě odpovězte na otázku: měl váš bývalý partner k dispozici tohle všechno, aby se vůbec mohl změnit?

3. Nikdo mě nezná tak dobře, jako bývalý partner

Ano, tak to je. Strávili jste spolu hodně času, takže nejspíš vaše bývalá drahá polovice ví, že nesnášíte smaženou cibuli a ze všech nápojů máte nejraději víno. To ovšem ještě není argument ve prospěch reanimace vztahu. Vždyť skutečnost, že jste toho jeden o druhém tolik věděli, nedokázala zabránit rozchodu. Možná, že právě naopak – mohla ho podnítit, protože vztah by si vždy měl uchovat nějaké tajemství.

4. Kolem jsou samí tupci, těžko najdu někoho lepšího

Při pohledu na novou známost neohrabaně se plácající v dětském bazénku se nám určitě vybaví, jak skvěle plaval bývalý partner. Navíc auto řídil v klidu a dělal lepší fórky. To je typický syndrom trávy, která je vždycky zelenější na sousedově zahradě. Možná, že ten bývalý doopravdy skvěle plaval, zato tenhle dokonale žehlí, přičemž nejenom vlastní košile. A počítačové hry ho nechávají lhostejným. Jenomže my to nechceme vidět, protože navazování nvého vztahu vždycky znamená opuštění komfortní zóny – a o stres nikdo nestojí.

5. Nic moc, ale můj

Lidský mozek projevuje mnohem větší citlivost ke ztrátám než k výhrám. Pro mnoho lidí je daleko lepší vyhnout se tisícikorunové pokutě než stejnou částku vyhrát v loterii. I když pokud jde o dopad na rozpočet, jsou si ty situace zcela rovny.

Stejné je to ve vztahu. Zeptejte se sami sebe, co je lepší: snad za rok či dva a možná, že až za pět let potkat někoho, s kým prožijete zbytek života jako v pohádce, nebo se vrátit a po celý život to táhnout v průměrném vztahu s partnerem, který sice je „nic moc“, ale „můj“?

6. Nemám čas scházet se a poznávat s někým jiným. Online seznamky nejsou nic pro mě

Pokud snad výsledkem nějakého rande není rovnou oltářní slib, neznamená to ještě, že k ničemu nebylo. Život snad není jenom o oltářích. Známost s někým novým je v první řadě příležitostí rozšířit si rozhled, což není nijak málo. A zavrhovat v této souvislosti internet není proč – například v USA bylo ze sňatků uzavřených v loňském roce 17 procent takových, kde se partneři poznali právě díky internetovým online seznamkám.

7. Zatím budeme přáteli a dál se uvidí

Přátelství mezi bývalými partnery se zpravidla vyznačuje podprůměrnou hodnotou. V takovém vztahu chybí citovost a důvěrnost a často jsou za ním skryté peněžní zájmy jednoho z bývalých partnerů. A ještě jeden moment: snaha přátelit se s bývalým partnerem může být příznakem psychické poruchy.

8. Trochu jste se napili a políbili jste se. Možná se vrátíte domů společně

Téměř v polovině případů k tomu skutečně dochází. 43 procent žen a 47 procent mužů spí s bývalým partnerem. Vezměte proto na vědomí, že pokud jste se probudili vedle svého ex-partnera, není to nic zvláštního a určitě to není důvod začít všechno znovu od začátku. Udělejte zkrátka všechno proto, aby se to nestalo pravidlem. Sex s bývalým či bývalou je velkou brzdou na cestě k velké zářivé budoucnosti.

9. Ideální stejně neexistují

Ano, je to tak, nikdo z nás není ideální. Ale nikdo nikoho ideálního také nepotřebuje. Milováni jsou a sňatky uzavírají, jak jste si možná už sami všimli, stále jen nějací úplně neideální. Čistě proto, že druhá polovice se k nám musí především hodit – proto je to také polovice.
Vy jste se také nerozcházeli proto, že jeden z vás dvou nebyl ideální, ale prostě proto, že jste se k sobě nehodili. Berte to jako fakt a žijte dál.

10. Bývalý partner mi nedá pokoj

Nezřídka se stává, že po ukončení vztahu náhle jeden z partnerů začne projevovat dříve nevídanou aktivitu. Telefony, esemesky, komentáře na sociálních sítích a někdy i nečekané návštěvy. „Miluje mě“ – přesně takový verdikt vynese ve většině případů druhý z partnerů. Miluje mě, nemůže zapomenout. Bohužel však se takto neprojevuje rozechvělý cit, ale potřeba naprosté kontroly a snaha zjistit, jestli vás ještě má na háku nebo ne.

11. Možná dělám z komára velblouda

Možná. Pokud příčinou rozchodu byli příbuzní, práce nebo jiné vnější okolnosti, pak možná má smysl znovu uvážit své rozhodnutí a na druhý pokus to může vyjít. Šance budou vyšší, byl-li to první rozchod a máte s partnerem hodně společných zájmů. Bohužel však důvodem rozpadu vztahu bývají většinou okolnosti daleko závažnější, například nevěra. A to už není žádné přehánění, ale reálný důvod k rozchodu.

ŽIJTE NAPLNO - TŘÍTÝDENNÍ ONLINE KURZ
Staňte se lepší verzí sebe sama a začněte se cílevědomě přibližovat životu svých snů. Začátek - ihned.

==========
4 rozdíly mezi spřízněnou duší a životním partnerem
Stýkat se se svým bývalým či bývalou? NE!