5 stádií lásky. Pětka je v tomto případě spíš vzácný úspěch.

Podle psychologů má láska stádia, jimiž páry procházejí v různých etapách vztahu. Zjistěte, v jaké fázi se právě nacházíte a co je třeba si zapamatovat, aby váš vztah byl dokonalý.

Stále víc lidí ukončí vztah proto, že jim přestal přinášet radost. Už se z něj netěší. Avšak co když k tomu dochází proto, že si lásku idealizujeme? Kde vlastně bereme tu jistotu, že v lásce má být všechno ideální? Současný moderní pohled na milostné vztahy je takový, jakoby opravdová láska znamenala, že v ní žádné problémy nejsou. Pokud se něco takového vyskytne, je třeba se vztahem skoncovat.

Za to však platíme vysokou cenu, a tou je vztah samotný. Velmi často by se totiž vztah dal zachránit, kdybychom o to stáli. Kdybychom byli schopni si říci, že prostě jen procházíme nejednoduchým obdobím. Nezapomínejte, že do života patří také zvyk a rutina, běžné starosti všedního dne, odcizení, zklamání a spousta dalších věcí. Jsou jeho pevnou součástí. Nemusejí rovnou znamenat katastrofu. Pokud si tohle dokážeme uvědomit, můžeme rozvíjet skutečně hluboký vztah a dosáhnout ideální lásky.

Stádium první: zamilovanost

Zamilovanost vždycky do života vtrhne nečekaně a neuvědoměle. Vzniká sama o sobě, nelze jí zabránit nebo se jí násilím vzpírat. Zamilovaností se má na mysli chemie působící mezi dvěma lidmi. Zamilovanost není vědomý výběr, ale projev instinktu. Přitom však skutečně uspokojuje naši potřebu lásky – ovšem pouze dočasně.

Když jsme zamilováni, cítíme, že nás někdo potřebuje, vidíme, že si nás váží a je námi nadšen. Zamilovanost nesnese kritiku ani námitky. Nikoho neposloucháte, protože sami nejlíp víte, kdo se k vám hodí. Jste ochotni věnovat partnerovi veškerý čas i síly, stává se pro vás tím nejlepším a nejdůležitějším člověkem na světě.

Bohužel však dříve či později se zamilovanost vytrácí a my se zcela nevyhnutelně vracíme do skutečného světa.

Stádium druhé: utváření dvojice

Láska, to už je vědomá volba. Milovat můžeme dál, i když už počáteční zamilovanost pominula. Začínáme pociťovat pevný svazek s partnerem a vnímáme se jako pár. Je nám spolu dobře a příjemně, jeden druhým jsme si jisti. Společně s partnerem rosteme a rozvíjíme se a začínáme chápat, co skutečně potřebuje ten druhý vedle nás.

Právě v této etapě mnozí lidé přijímají tak důležitá rozhodnutí jako žít společně a pořídit si dítě. Vědí, že jejich vztah je založen na společných hodnotách a vzájemné úctě. Ten druhý se stal plnohodnotnou součástí jejich života a je jim zřejmé, že svět krouží kolem nich jako kolem jediného společného celku.

Stádium třetí: zklamání a odcizení

Zklamání a odcizení je velmi složitým stádiem, kterým prochází hodně dvojic. Bohužel však zdaleka ne všechny dokážou tuto fázi překonat. Největší počet rozchodů a rozvodů se odehrává právě v tomto období.

Stádium zklamání se něčím podobá kocovině. Je vám smutno a cítíte bolest, večírek skončil a jeho následky pociťujete jako něco velmi nepříjemného.

City jako by vyprchaly a naděje na jasnou budoucnost se rozpadly na střepy. Zdá se, jako by ve vašem vztahu z nějakého nevysvětlitelného důvodu nic nešlo tak, jak jít má. Nechápete, kam se poděl ten člověk, do kterého jste byli tak silně zamilováni tenkrát na začátku.

V období zamilovanosti partnera vidíme jako by pod lupou. Jeho vtipy nám připadají dvojnásob vtipné, vrozený sarkasmus chápeme jako důkaz bystrého rozumu. Vše, co je s tím druhým spojené, nám připadá prostě dokonalé. Když pak nastupuje stádium zklamání, vidíme obraz úplně jiný. Vtipy nám připadají primitivní, sarkasmus vnímáme jako povýšenost a vůbec jakékoli nahlas pronesené komentáře nás začínají dráždit.

Nevyhnutelně si začínáme klást otázku, zda jsme zvolili dobře. Neměli byste však podléhat panice, rozhodně nejste jediní, koho tohle potkalo. Přežít toto stádium je věc složitá, ale pokud se vám to podaří, bude dál všechno už jenom lepší.

Stádium čtvrté: pracujeme na lásce

Nemá smysl si zoufat, když se vám zdá, že city vyvanuly. Milovat můžete i když se na partnera přestanete dívat růžovými brýlemi. Situaci zachráníte, když změníte vlastní myšlenky. Kdo chce milovat, najde vhodný způsob. A za práci na vztahu se vám dostane nečekané odměny – vaše city budou zralejší a pevnější.

Přiznejte si, že ten člověk vedle vás nemůže a ani nemá být dokonalý. Stejně tak jako nemůžete a nemáte být dokonalí vy.

Každý má svá mínus, své problémy a komplexy, ale zároveň je v každém z nás také něco krásného. Musíte se zamilovat nikoli do předností, ale do nedostatků svého partnera. Nezapomínejte, že vztah, to je práce, často velice tvrdá práce. Proto zaměřte veškeré úsilí na to, aby váš svazek zůstal zachován. Vyzbrojte se trpělivostí, protože skutečná láska potřebuje čas.


Stádium páté: láska schopná hory přenášet

Život je složitá věc a bývají v něm zapeklitě těžká období. Vypořádat se se všemi problémy sám je možné, ale velmi těžké. Když společně vybudujete skutečnou lásku a projdete nevyhnutelnými trablemi, získáte v osobě svého partnera velmi silného spojence a hlavního společníka.

Nejmocnější silou na tomto světě je síla dvou lidí spojených v jeden celek. V tomto završujícím stádiu vývoje lásky vzniká zcela nová úroveň vzájemné úcty a přijetí. Nic si neskrýváte, znáte vzájemně své silné a slabé stránky a milujete se takoví, jací jste.

Taková láska skutečně všechno změní. Umožňuje zapomenout na staré křivdy, dodává sebejistotu a pomáhá uvědomit si význam svůj i význam toho, kdo je vedle vás. Omnia vincit amor, praví klasik. Nade vším vítězí láska. A nezapomínejte – láska, to je vědomá volba. Volit ji můžete už dnes.

=========
11 mýtů, ve které začínáme věřit, když se rozhodujeme pro návrat ke svým bývalým
Láska, nebo karmické spojení?