5 manipulujících vět, které nás mají zmást

5-manipulujicich-vet

Bezmoc, pocit křivdy, ponížení, sklíčenost, stud… občas takové pocity zažíváme v reakci na zdánlivě nevinnou poznámku. Proč k tomu dochází vysvětluje Jackson Mackenzie, odborník na boj s manipulátorstvím.

Krk se nám stahuje, do tváří se žene krev a do očí slzy, hůř se nám dýchá… Co se stalo? Vždyť poznámka, na kterou takhle reagujeme, byla zdánlivě úplně nevinná, možná i přátelská? Vedeni touto úvahou začínáme obviňovat sami sebe, protože si svou reakci nedokážeme vysvětlit. Zdá se nám, že na takovéhle pocity nemáme žádný nárok. Jestliže se však opakují, pak s největší pravděpodobností máme co do činění se zlomyslným manipulátorem. Nejčastěji jím bývá psychopat, člověk, pro nějž je typická rozvážnost, chladnokrevnost, absence lítosti či soucitu a touha lidi ovládat.

Když lidé slyší slovo „psychopat“, obvykle se jim vybaví nějaký Hannibal Lector. Většina psychopatů se však nedopouští fyzického násilí a nesedí ve vězení, nýbrž se pohybují mezi námi. Je velmi vysoká pravděpodobnost, že průměrný statistický pozorovatel by pokládal nějakého psychopata za člověka mimořádně altruistického a milého.

Psychopaté jsou především sociálními dravci. Využívají svého kouzla, aby od druhých získali, co si přejí. Neexistují žádné výjimky. Jsou stejně nelítostní ke členům rodiny, k přátelům, milencům či kolegům. Své umění využívají na náboženském či politickém kolbišti. Změní svou osobnost, jen aby vám ji představili takovou, jaká by se vám podle jejich názoru mohla zamlouvat. A daří se jim to. Je docela možné, že nějakého svého známého, manipulujícího psychopata, pokládáte za citlivého a vnímavého člověka pociťujete k němu hlubokou náklonnost – dokud od vás nic nevyžaduje. A až bude vyžadovat, začne vám jeho chování jak se říká, „lézt na mozek“.

Zpočátku vás manipulátor staví nejvýš ze všech a velebí vaši obdivuhodnou, pohodovou povahu. To však nemá dlouhého trvání.

Tady jsou některé obvyklé věty, které můžete slyšet od manipulátora, který se snaží zlikvidovat vaši nezávislost. Samozřejmě, že jestliže někdo vysloví jednu nebo dvě z nich, neznamená to ještě, že je psychopat. Nicméně podobné výroky je třeba chápat jako důvod pozorněji se podívat na váš vztah.

1. «TY VŠEMU PŘIKLÁDÁŠ MOC VELKÝ VÝZNAM»

Jistěže se najdou i lidé, kteří v jakékoli situaci hledají příliš mnoho skrytých významů. Existuje pouze jediný způsob, jak zjistit, zda se v této větě skrývala manipulace nebo ne. Pohledem zpět zjistit, nakolik byly vaše obavy oprávněné.

Manipulátoři schválně dělají věci, které vás dostanou na pokraj paranoii. Například všem před očima flirtují na sociálních sítích se svými bývalými. Pokud se jich na to zeptáte, obviní vás, že situaci přikládáte příliš velký význam. Měsíc na to vyjde najevo, že vás s dotyčným skutečně podváděli. Cílem manipulátora je vnuknout vám pochyby o vlastní intuici. Proto vám neustále podstrkují nejrůznější narážky a vyvolávají ve vás neklid, aby vás potom z něj obviňovali.

2. «NESNÁŠÍM DRAMATA»

Přesto záhy zjistíte, že je kolem nich daleko více dramat, než se vyskytuje v blízkosti kohokoli z vašich známých. Manipulátoři vás nejprve vynášejí do nebes a vychvalují vaši pohodovou povahu. To však nemá dlouhého trvání, protože je všechno velmi rychle omrzí. Jsou to patologičtí lháři, sérioví podvodníci a věčné oběti. Všechny tyto rysy velmi brzy začínají vyplouvat na povrch a vy se ocitáte ve strašlivém zmatku.

Manipulátoři schválně provokují a jakmile reagujete, obviňují vás.Pokaždé, když zmíníte svou nespokojenost nebo obavy, manipulátor prohlásí, že přesně tohle je to drama, které on tak nesnáší. Chce, abyste se cítili špatně, že jste si dovolili reagovat na jeho nehorázné chování. Přičemž své chování rozhodně měnit nehodlá.

3. «JSI PŘÍLIŠ CITLIVÝ/Á)»

Manipulátoři vyvolávají v jiných lidech záměrně emoce. Jinak se to nedá nazvat, doopravdy přesně to dělají! Zahrnou vás záplavou chvály a lichocení a brzy na to si vás přestanou záměrně zcela všímat, aby zjistili, jak na to budete reagovat. Jestliže zareagujete, obviní vás z přehnané citlivosti a náročnosti. Budou vás urážet, ponižovat a kritizovat, obvykle jakoby žertem, jako že vás jen tak škádlí, a přitom budou ustavičně posouvat vaše osobní meze, dokud se nevzbouříte.

V ten moment jimi vyprovokovanou reakci obrátí proti vám, abyste vy vypadali jako nějací blázni. Manipulátoři jsou schopni člověka změnit v bezbrannou a nejistou osobu. Potřebují k tomu pouze čas.

4. «ŠPATNĚ MĚ CHÁPEŠ»

Samozřejmě, že i u zdravých dvojic dochází k omylům a vzájemnému neporozumění. Manipulátoři však schválně provokují. A když reagujete, všechno překroutí a obviní vás (!), že jste všechno špatně pochopili. A často vůbec popřou, že něco podobného vyslovili.

Říká se tomu «gaslighting». Někdo schválně řekne, nebo udělá něco, aby pak jiné mohl obvinit, že mu špatně rozuměli (nebo vůbec popřít, že řečené pronesl nebo vykonané udělal). Samozřejmě, že jste mu rozuměli velmi správně. On se jen pokouší přinutit vás začít pochybovat o svém zdravém rozumu.

5. «TY SES ZBLÁZNIL-A/ŽÁRLÍŠ/JSI OPILÝ-Á/JSI DO MĚ ZAMILOVANÝ-Á»

Vynášení soudů obvykle propukne, když už se všechno sesouvá do pekel. Z pohledu manipulátora jsou všichni jeho bývalí partneři, kolegové a přátelé blázni, žárlivci, propadlí maniakální depresi, pijí, nebo jsou do nich zamilovaní. Můžete se definitivně propadnout do chaosu, když se před vámi začne dovolávat přesně těch lidí, které před vámi ještě nedávno v podobném duchu odhaloval. Načež i vás smete do onoho „pytle bláznů“ a opakuje nekonečný kolotoč idealizace a shazování, na kterém se ocitne každý nešťastník, který se mu na jeho cestě včas nevyhne.

Jediný způsob, jak uniknout této destruktivní dynamice, je přerušit okamžitě veškeré kontakty. Žádné zprávy, žádné telefonáty, maily nebo přátelení se na síti. V opačném případě si můžete být jisti, že manipulátor udělá možné i nemožné, aby vás přivedl k šílenství.

Dobrou zprávou je, že jestliže se manipulátor snaží znejistit vás ohledně vaší intuice, znamená to, že pro něj představuje problém. Manipulátoři se snaží psychicky rozvrátit každého, kdo dokáže ohrozit jejich iluze o normálním životě. Proto když se pokoušejí začít svou „hru“ s vaším rozumem, je to nepřímá pochvala vaší schopnosti poznat, že s ním není všechno v pořádku.

=========
20 důvodů, pro které si vás jiní neváží
Naučte se odmítat bez pocitu viny