15 tvrdých účinných rad rodinného poradce

Michail Labkovský (nar. 1961) je světově známý ruský psycholog s více než třicetiletou praxí v manželském a rodinném poradenství. Doktorát z psychologie si udělal v Izraeli a značnou část svého profesního života strávil v Jeruzalémě. Je proslulý ostrými soudy a jistou výstředností svých závěrů, nicméně je vysoce ceněn odborníky i veřejností.

Pro ty, co hledají

 • Nikdo nepotřebuje někoho, kdo nepotřebuje sám sebe. Ten, kdo se bere takový, jaký je, žije dobrý, plnohodnotný život nehledě na všechny možné životní peripetie.
 • Jestliže se s mužem necítíte dobře na první, druhé i třetí schůzce, čtvrtou už si nedomlouvejte. Na prvních schůzkách se muž předvádí v tom nejlepším světle a jestliže už tehdy se vedle něj necítíte dobře, nic dobrého z tohoto vztahu nemůže vzejít.
 • Pokud jde o mladé, úspěšné a pohledné ženy, které nemohou najít partnera, protože údajně nastavily laťku příliš vysoko, je ve skutečnosti důvodem neschopnost navázat vztah a strach ze vztahu.
 • Chcete-li se vdát, musíte na to přestat myslet. Je to totéž jako si přát zlatou limuzínu, běloskvoucí závoj a všechny ty ostatní nesmysly. U zdravých lidí vypadá situace poněkud jinak. Za prvé, mají potřebu lásky. A vedeny touto potřebou lásky nacházejí ženy muže, který je miluje.
 • Nikdy nenavazujte styky se ženatým mužem. Drůbež se prodává v obchodě s drůbeží, maso v masně. Neztrácejte čas. Ženatý muž ženu nepotřebuje, už má jednu doma.


Pro ty, co mají vztah

 • Jestliže se chcete vdát, chodíte spolu nebo už spolu půl roku či rok žijete a on se nevyjadřuje, zeptejte se ho jednou jedinkrát, jestli hodlá zakládat rodinu a přeje si svatbu. Pokud není na rodinu připraven, je čas se s ním rozejít. V dobrém, samozřejmě. Něco podobného jako «mám a budu tě mít vždycky moc ráda, jenomže z větší vzdálenosti».
 • Každá — a to zdůrazňuji — každá žena, která celé roky zůstává doma a věnuje se pouze domácnosti a dětem, upadá. To je zcela nevyhnutelné. Muže taková žena nakonec omrzí, začne mu připadat hloupá a k rozvodu pak zbývá jen krůček. A všimněte si: muž od samého počátku na ničem takovém netrval, to žena se s radostí a tleskáním rukama rozhodla zůstat doma.
 • Jestliže vás unavuje, prostě se s ním rozejděte. Nebojte se zůstat sama. Žádný muž na celém světě nestojí za to, abyste si dělala násilí a přizpůsobovala se mu, zanedbávala svá přání a potřeby. Žádný.
 • Je to docela jednoduché: je tu on, takový, jaký je. A jste tu vy, taková, jaká jste. Buď je vám spolu dobře, nebo je třeba se rozejít. A to nejlépe ještě před tím, než si vezmete hypotéku a přivedli na svět tři děti.
 • Kdo je psychicky zdráv, orientuje se na vlastní city a vždycky si vybere sám sebe. Ani krása ani láska nevyžadují oběti. A pokud je snad vyžadují, tak to určitě není nic pro vás. Vezměte roha. Neexistuje cíl, pro který by mělo smysl ve vztahu něco snášet.


Pro všechny

 • Celý život stát na špičkách nedokážete. Zklamání vždycky bolí víc než když se hned na začátku ukážete taková, jaká jste.
 • Lidé, kteří nemají rádi sami sebe, nedokáží milovat jeden druhého, a proto ani nemohou vytvořit šťastný pár.
 • Je třeba vzít rozum do hrsti a ne shánět za každou cenu partnera. Když žena říká: «Milovala jsem», často vůbec nejde o příběh lásky. Spíš je to o drogovém dealerovi, který jí dodával potřebné utrpení. Zdravá láska je příběhem o tom, jak moc jsi šťastná.
 • Jestliže se vám nelíbí, jak se k vám chová, jestliže dělá něco, co je vám nepříjemné, jedenkrát mu to řekněte. A pokud se to nezmění, pak sbohem.
 • Normální člověk nepokračuje ve vztahu, v němž není respektován. Ostatně – ani ho nenavazuje.

=========
6 věcí schopných nenápadně rozložit každé manželství – hledisko psychologů
12 poctivých závěrů, ke kterým jsem došla po 12 letech manželství