14 potravin, jejichž spojení nemá chybu

kombinace-produktu

V kulinařině se občas najdou potraviny, které jsou doslova jako stvořeny jedna pro druhou. Jak říkají šéfkuchaři, pasují k sobě.

Jak jejich spojení využít? Jednak přímo, protože jejich spojením v jídle získáváte jistotu skvělého výsledku, jednak jako základ k dalším fantaziím. Když ve dvojici hruška-sýr nahradíte hrušku fíkem, dostanete další fantastickou chuťovou dvojici.

Některá klasická spojení si vám tu dovolíme připomenout. Na jejich základě pak sami můžete vytvořit tolik nových nápadů a receptů, kolik se vám jen zachce.

Rajčata+česnek+bazalka – Mohlo by se zdát, že vyvážit tři různé chutě je trošku složitější než dvě, ovšem přírodě se to povedlo dokonale. Úžasná především letní kombinace do salátů či malého studeného občerstvení, v zimě do zahřívací polévky a do spousty perel italské kuchyně kdykoli.

Řepa+kozí sýr+ořechy – Další trojice, jejíž členové jsou jeden pro druhého přímo předurčeni. Saláty, chuťovky, nákypy, přílohy, tahle kombinace vynikne všude.

Sýr+med přičemž se hodí jakýkoli sýr, zejména však tvrdší uleželé druhy. Kousky sýra můžeme jen tak namáčet v medu a jíst a můžeme vymyslet i něco rafinovanějšího. Doplnit můžeme oříšky, například cedrovými nebo pistáciovými.

Brambory+muškátový oříšek – chuť muškátového oříšku možná nemusíme v bramborových jídlech napoprvé vůbec postřehnout, už proto, že se ho přidává nepatrné množství. Nijak nás to však neopravňuje k tvrzení, že jídlo nezušlechťuje. Platí to především o zapékaných pokrmech, ale vyzkoušet ho můžete i v bramborové kaši či polévce.

Brambory+kopr – v české kuchyni možná ne tak časté, přesto velmi chutné. Zkuste uvařit brambory ve vodě, do níž místo kmínu či libečku dáte kopr. Toto spojení vynikne zvláště u nových brambor.

Maso+anýz – tajná kombinace trojnásobného michelinského „hvězdičkáře“ Hestona Blumenthala. Tuto kombinaci používá v masitých pokrmech ve své vyhlášené hospodě Fat Duck (Bray, Berkshire, Velká Británie). Opět by se zdálo, že anýz sám o sobě není zas tak zvláštní. Ale ve správné kombinaci s masem… vyzkoušejte!

Jablka+skořice – klasika, která zafunguje spolehlivě v tradičním závinu i dalších moučnících, stejně jako v masových chuťovkách a hlavních jídlech (a to nemluvíme o omáčkách), kde jsou přítomna jablka.

Slanina+vejce – Sousedství slaniny a vajec je vždycky výhra. A to i v těch jídlech, kde ani vejce ani slanina nejsou epicentrem chuti.

Hrušky+plísňový sýr – názorný příklad dokonalosti spojení sladké a slané chuti: kořeněná, štavnatá sladkost hrušky a vícetónová jemně slaná chuť sýra s plísní vytvářejí přímo úžasné spojení. Využít se dá nejen při přímé konzumaci nebo do salátu, ale i v teplých jídlech.

Vepřové+fenyklová semínka – zkuste u klasické vepřové pečeně nahradit kmín mírně podrcenými semeny fenyklu. Získáte zas něco jiného a neméně dobrého! Nejspíš však ne k zelí a knedlíkům :).

Kachna + pomeranče – určitě známé spojení, které rozhodně stojí za to vyzkoušet. Pomeranč může ve spojení s kachnou mít každou podobu: kůru použijeme jako koření, dílky pomeranče do salátu s kachním masem, pomerančovou šťávu ke kachním prsíčkům a tak dále a tak podobně. Proč to funguje, nevíme, ale funguje to.

Divočina + plody jalovce – tohle staré známé spojení jaksi posiluje „divokost“ a „pravěkost“ chuti. Bude to ale fungovat i naopak: chcete-li „nedivokému“ masu dodat trochu „lesa“, přidejte jalovčinky.

Ryba+fenykl – tentokrát jde o fenyklové bulvy, z nichž se dá vyrobit skvělé pyré k rybám nebo jehněčímu. A také o zelenou nať, která má velmi jemnou anýzovou vůni. Je dokonale vhodná jako přísada k pečení nebo pošírování ryb.

Dýně+šunka – existuje velmi známý recept na salát rozšířený snad všude, kde vyrábějí šunku a pěstují dýně. Takže ať už španělský jamón nebo italské prosciutto, je to skvělé spojení. Tyhle sušené šunkové lahůdky jsou samozřejmě výtečné i s jinými sousedy, ale s dýní je to opravdu lahůdka.

=========