12 věcí, které bychom si měli připomínat každé ráno

Každé ráno znamená nové možnosti. Co dnes uděláte, může ovlivnit celý zbytek vašeho života. Proto je dnešní den další z možností, jak nasměrovat svůj život tam, kam si přejete.

Je pravda, že zdaleka ne vždy se člověku zamlouvá, co se mu v životě děje, v hloubi duše však stejně miluje a oceňuje kouzlo života jako takového. Víra v to, že v životě je možné v podstatě všechno, co člověka napadne, v lidském srdci nikdy neuhasne.

Bohužel však často propadáme víře, že všechny ty možnosti nejsou pro nás, i když kolikrát by k jejich dosažení stačilo natáhnout ruku. Problém je právě v té víře, ve falešném přesvědčení o nemožnosti svou možnost uchopit. Ochotně věříme, že nejsme schopni žít tak, jak bychom chtěli a předem vylučujeme možnost, že bychom dokázali realizovat svůj vlastní potenciál. Z vlastní vůle tedy přijímáme svoji realitu jako něco daného a stejně tak ji hodnotí také ostatní.

Proberte se!

Protože tohle by opravdu nikdo sám sobě dělat neměl. A nikdo ani nemusí. Máme přece možnost volby. Nejsme nikomu ničím povinni, nic nás nenutí podřizovat se nějakému vnějšímu tlaku. Nemusíme držet krok s ostatními. Proč tedy karty nezamíchat a nerozdat je podle vlastních pravidel?

Možná, že přišla vhodná chvíle připomenout si několik jednoduchých pravd. Dnes ráno i každé další, které po něm bude následovat.

 • Dnešní den může být doopravdy skvělý, pokud si ho ovšem takovým uděláte. Proč že se tak často cítíme tolik bezmocní? Protože jsme ve své bezmoci sami sebe utvrdili. Čekáme, že nám snad kdosi cosi dá – a to bezplatně. Jenomže sýr zadarmo se obvykle nachází pouze v myší pasti a pokud člověk něco skutečně chce, musí se o to postarat sám. Především na tom důkladně zapracovat. Jaký bude tento den určitě nezáleží na počasí. Nezáleží to ani na vaší náladě, na kterou ostatně máte daleko větší vliv, než se domníváte. A už vůbec to nezávisí na lidech kolem vás. Pokud si tedy přejete, aby váš den byl co možná nejpříjemnější a také co nejvíce přínosný, musíte ho takovým udělat. Záleží to výhradně na vašem pochopení této skutečnosti a na tom, v co se rozhodnete věřit a co se odhodláte dělat.
 • Nemůžete všechno, ale můžete hodně. Jistě že je v životě mnoho věcí, které ovlivnit zkrátka nemůžeme. To by ovšem nemělo posloužit jako základ pro sebeklam, že nemůžeme svůj život ovlivnit vůbec. Pokud budete poctiví, musíte připustit, že život, který vedete, jste z větší části stvořili sami. No ano, to vy jste učinili celou řadu drobných, občas téměř nepozorovatelných rozhodnutí, která vás ve svém souhrnu přivedla na tu cestu, kterou dnes jdete. A veškeré řeči o tom, že život se vám jaksi vymkl z rukou, jsou pouhé výmluvy. Sami sebe jste v nich utvrdili na základě podání ostatních, kterým jde nejčastěji jenom o to, aby vás snadněji přiměli dělat to, co se hodí jim.
 • Opravdu nepotřebujete něčí stálý souhlas a potvrzení. Touha po pochvale se dá přirovnat k závislosti na droze. Pokud by v základu veškerého vašeho jednání tkvěla otázka, zda ho někdo schválí nebo ne, pak by bylo zřejmé, že ve prospěch tohoto schválení jste ochotni obětovat úplně všechno. Včetně vlastního štěstí. Nemůžete přece strkat klíč k vlastnímu štěstí do cizí kapsy! Naučte se říkat «ne» lidem i okolnostem, kteří a které nejsou pro váš život přínosem. «Ať jsi dnes dělal cokoli, je to důležité, protože jsi na to obětoval celý den vlastního života», říkává se. Nečekejte od ostatních na jakési schválení nějakého existování. Žijte.
 • Nestěžujte si na něco, pokud nedokážete předložit alternativu. Nechtějte se stát sucharem. Nepomůže to ani vám, ani vašim vztahům s jinými lidmi. Pokud se vám současná situace nezamlouvá, pokuste se ji změnit. Věřte, že nezmizí jen tím, že si na ni budete ustavičně stěžovat. Výsledkem vašich věčných stížností se stane jediné: nikdo vám nebude chtít být nablízku. Buďte raději někým, kdo dokáže na každé situaci vidět něco pozitivního. Pokud narazíte na problém, který je třeba vyřešit, buďte tím kdo řešení navrhne. Nezapomeňte, že stížnostmi na svoji momentální situaci ji rozhodně neproměníte ve stav, který byste rádi viděli. Každý životní krok vás připravuje na to, co bude následovat po něm.
 • Úspěch je životním stylem, nikoli výsledkem. Každý chce dosáhnout úspěchu, nesmíme však zapomínat, že úspěch neznamená jednorázové dosažení něčeho. Neznamená to s vynaložením posledních sil protrhnout jakousi myšlenou cílovou pásku. Úspěch je schopnost bojovat se všemi nezdary, která nám život přihrává dnes, zítra a den po dni všeobecně. Úspěch je síla, síla naplňující život smyslem a umožňující prožít ho za podmínek, které jsme sami nastolili. Úspěch není finální výsledek. Je to stav duše. Úspěchu «nedobýváte». Vy se jím stáváte.
 • Už to, že se nevzdáváte, je úspěchem. Jistěže vám to tak opravdu, ale opravdu nebude připadat, ocitnete-li se až po kr v … no… v problému, ale pravda je taková, že patříte k těm, kteří mají dostatek sil a jistoty, aby se problému nevyhýbali a kteří si nedají pokoj, dokud problém nebude vyřešen. Mnozí lidé to vzdávají, než se vůbec do něčeho pustí, ale vy k nim nepatříte. Každý den se probouzíte a pouštíte se do práce. A je-li to třeba, plazíte se centimetr po centimetru. Průměr odmítáte. Odmítáte naslouchat těm, kdo hlásají, že tohle se vám nemůže povést, že z toho nic nebude. Bojujete až do konce.
 • V každé těžké situaci se snažte především nezapomínat na laskavost. Stát se může leccos. Lidé mohou něco hloupě plácnout, letecká společnost vám ztratí zavazadla, nějaký řidič vám ve špičce udělá na silnici myšku. Takové věci se dějí každý den. Otázka zní, jak na ně reagovat. První reakcí na něco podobného je samozřejmě zlost, ale je to reakce rozumná? Proč nevyzkoušet docela jiný přístup? Vždyť sami dobře víte, že zlost v takových případech nevyřeší vůbec nic, zatímco na laskavost lidé reagují mnohem lépe a vstřícněji. Navíc, člověk může bez problému být laskavý a neztrácet přitom ani sílu ducha, ani necouvat ze situace ve svůj neprospěch. Věřte, že laskavé jednání je jediné, za které se nikdy později nebudete muset stydět.
 • Vyhýbejte se hrubiánům a energetickým upírům. Občas se stává, že si do srdce a do života pustíme absolutně nevhodné lidi. Obvykle má člověk co do činění s různými hulváty a energetickými upíry každý den, zvláště pokud žije ve velkém městě nebo pracuje ve velké společnosti. Takové typy nepřestajně usilují se na někoho nalepit, doslova jako pijavice. Snaží se stát součástí vašeho života a neustále vás ovlivňovat, protože jejich vlastní život je omrzel. Naplnili ho jedem až po okraj a nyní by rádi totéž provedli s tím vaším. To nesmíte připustit.
 • Pokud vám někdo ublížil, neberte si to příliš k srdci. Jestliže vám někdo ublížil, zranil možná přitom i sám sebe. Snažte se tedy nebrat nic příliš tragicky. Nepřipusťte, aby vám něčí poklony zamotaly hlavu a něčí urážky aby vám otrávily duši. Větší část lidí se dokáže s ostatními podělit pouze o to, čeho se dostalo jim samotným. Pokud budou vaše slova a vaše jednání diktovány samou láskou, bude to jistě to nejlepší pro všechny kolem, avšak v odpověď se vám ani zdaleka nedostane vždycky lásky. A to je normální. Jak to vysvětluje Miguel Ruiz v knize «Čtyři dohody»: Když si nic neberete příliš osobně, osvobozujete sami sebe. Můžete svou duši otevřít světu a nedělat si starosti s tím, co si o tom pomyslí ostatní.
 • Umění být právě teď a právě tady může být velice významné. Soudobé technologie náš život výrazně proměnily. Z větší části jistě k lepšímu. Nicméně jeden jejich aspekt ovlivňuje lidský život krajně negativně, zvláště pak působí ničivě na mezilidské vztahy. Nenechte se obrazovkou nebo monitorem připoutat natolik, abyste nevnímali, co se děje kolem. Naučte se odcházet ze sítí a vypínat počítač. Využívejte je, ale nežijte jimi. Učte se brzdit a zpomalovat a nežít věčně ve zběsilém dnešním tempu. Naučte se zastavit, rozhlédnout se kolem, zvednout pohled nahoru a zadívat se na nebe. Věnujte lidem úplnou, ničím nerušenou pozornost, když ji potřebují. Zapomeňte na bezduchou elektroniku, myslete na lidi, kterým nejste lhostejní.
 • Když si člověk neváží toho dobrého, co v životě má, rychle mu to z něj vymizí. Važte si toho, co máte, zvláště pokud jste to získali bez nějakého zvláštního úsilí. Určitě to není snadné, lidská povaha je už taková, že sousedova tráva nám vždycky připadá zelenější, než ta na naší zahrádce a nejlíp je tam, kde my zrovna nejsme. Neměli bychom ale zapomínat, že štěstí ani zdaleka nespočívá v tom, že se budeme bez ustání pachtit za něčím lepším. Abyste mohli prožít život doopravdy šťastný, musíte se naučit vážit si toho a mít rádi to, co už máte. Když se zamilujete, važte si své lásky a nezapomínejte na ni. Nepřipusťte, abyste poznali, jak moc cenné pro vás něco nebo někdo byl teprve až o něj přijdete. Prázdnota místa, které opustil někdo milovaný, je nezaplnitelná. Pozdní lítost přitom nic nenapraví a leda vás devastuje.
 • Každý den je zázrak. Zamyslete se nad tím, kolik lidí zemře každý den, každou minutu a pochopíte, že už to, že jste se probudili, je zázrak. Bohužel, nežijeme v ideálním světě, po kterém tolik toužíme, bylo nám dáno žít ve světě naplněném chaosem. Pravidelně v něm krom jiného dochází k nešťastným náhodám, které z nás snadno mohou udělat invalidu nebo nás zbavit života. Avšak tady a teď žijeme, dýcháme a máme před sebou celý zbytek života, který můžeme vynaložit na něco, co za to stojí. Začít můžeme hned dneska!

Teď je řada na vás…

=========
5 nápadů ke zlepšení života
Co to vlastně znamená, pečovat o sebe?