11 věcí, kterých budete po čtyřicítce litovat

litovat-big

Zamyslete se nad zkušenostmi jiných lidí a zkuste se z nich poučit. Možná se tak vyvarujete chyb, kterých byste později hořce litovali…

Na základě příspěvků svých čtenářů sestavil Reddit seznam 11 věcí, které raději neměli (nebo naopak měli) dělat mezi třicítkou a čtyřicítkou:

1. Co se musí…

Po třicítce člověk jako nikdy před tím pociťuje tlak společenského mínění. Nepřipusťte ale, aby vás ovlivnil, nedejte se jím manipulovat! Jinak si budete lámat hlavu nad věcmi, nad nimiž jste přemýšlet ještě nechtěli: jestli už si pořídit stálé bydlení, že je čas založit rodinu, přemýšlet o ženitbě anebo začít natvrdo budovat kariéru.

Neřiďte se soudy jiných lidí a žijte podle svého. Pokud se snad vaše životní cesta nějak odlišuje od ostatních s jejich „normálním“ života během, nemusíte se ještě pokládat    za nějakého smolaře nebo podivína. Život má člověk jen jeden a má si ho užívat podle svého vkusu.

2. Příliš málo času s rodiči

Opravdu velmi mnoho lidí trpce lituje, že trávili jen málo času s rodiči, dokud byli ještě dost mladí a zdraví. S léty se tak jednoduché věci, jako společný výlet, procházka, nebo i obyčejná rozmluva stávají stále méně dostupnými. Je to veliká ztráta a nenahraditelná škoda. Nikdo nás nemiluje tak bezvýhradně jako rodiče, nikdo nás nezná tak jako oni a nikdo není tak ochoten nám kdykoli pomoci.

3. Práce na nejvyšší příčce

Berte to jako memento: bude-li pro vás ve třicítce na prvním místě práce, budete toho litovat. Hleďte trávit více času s těmi, s kým se máte rádi. Žádné peníze, postavení ani služební postup vám nemohou nahradit důvěrné milé chvíle, společné zážitky, porozumění beze slov.

4. Škoda času na hněv a nepohodu

Nedomnívali jste se snad, že všichni, koho jste ve třiceti nesnášeli, se časem někam vypaří? To by byla velká naivita. Řada lidí, kteří vám nesednou, se bude stále vyskytovat ve vašem bližším či širším okolí. Proč na ně zbůhdarma utrácet čas a energii? Zkuste si vybavit ty jednotlivce, v jejich přítomnosti jste nesví nebo nakvašení a pokuste se svůj vztah k nim tak či onak změnit. Šidit sám sebe o drahocenný čas nemá smysl.

5. Vaše vetché trosky

Dost lidí začíná po třicítce najednou používat větu „Na to už jsem přece jen starý…“. To je opravdu komické. Každý, komu je přes padesát nebo šedesát, vám to potvrdí. Ano, ve dvaceti se nám zdá, že svět nám leží u nohou. Jak zrajeme, ve třiceti tento pocit ztrácíme. Přesto je to však stále pravda. Svět leží před vámi, čeká     na vás! A dítě s rozzářenýma očima ve vás stále žije. Naslouchejte mu a žijte naplno, mladě a s radostí.

6. Váš favorit jste vy

Někdy se člověk s takovou ochotou a láskou ponoří do problémů a starostí jiných lidí, že zapomene sám na sebe. To je zhoubná cesta. Na první místo musíte postavit sebe, své problémy, své starosti. Pokud máte své věci pevně v ruce, pokud si můžete být jisti sami sebou, můžete se teprve zabývat jinými lidmi. Jenom tak s nimi můžete mít dobré a trvalé vztahy. Budete šťastnější a lidé kolem vás rovněž.

Až se po čtyřicítce ohlédnete, nebudete muset litovat, že veškerá vaše péče a láska se točily kolem jediného člověka, na sebe jste ani nepomysleli a najednou – konec vztahu a vám nezůstalo nic.

7. A vaše zdraví…?

Někdy je opravdu k smíchu kombinace usedlého pohledu třicátníka na sebe sama („už přece jenom nejsem úplně mladý“) s jeho pubertálními návyky: živí se fastfoodem, do noci vysedává na Facebooku, na mejdanech kouří jednu za druhou a na sport nemá ani pomyšlení.  Někdy je těžké tyhle věci najednou zkrátka utnout. Ale je opravdu čas myslet na své zdraví. Jinak vám tělo tuhle „péči“ oplatí dříve, než se nadějete.


8. Promarněná šance

Možná jste příliš opatrní. Možná vám to, co „se musí“ podle bodu 1, svazuje ruce…

Nebuďte ustrašení, nebojte se skočit do života rovnýma nohama a popadnout včas svou šanci za pačesy!

9. Kdo šetří…

Dost lidí lituje, že včas nezačali šetřit a nezkusili investovat. Když začnete teď, budete mít jednou v důchodu zajímavou částku. Když u toho budete úspěšně investovat, budete třeba moci jít do penze až vám se bude chtít.

10. Seděli za pecí

Svět leží před vámi, tak se do něj vydejte! Nebuďte pohodlní a nevymlouvejte se, koukejte něco poznat! Čím starší budete, tím to pro vás bude složitější: málo času, více povinností a závazků. Využijte přítomnosti a hromaďte si vzpomínky na poutavé a dobrodružné chvíle.

11. Lámali si hlavu, co tomu řeknou ostatní

Zdá se, že tohle je vlastní každému věku. Nemá ale opravdu žádný smysl ztrácet čas a síly hloupými starostmi, co si pomyslí jiní – většinou je jim navíc jedno, co děláte. Komu to jedno není, ať se naučí vás brát takové, jací jste.

=========
9 rad třicátníkům od těch, kterým je přes 40
9 důvodů, pro které mají muži rádi ženy přes 40
Syndrom odkládaného života