10 krátkých úvah Steva Jobse

jobs10-big

1. Nemáme mnoho šancí udělat moc věcí, které by šlo označit za skvělé. Protože život je krátký. Život je krátký a my umíráme. Víte o tom?

2. Všechny své technologie bych dal za setkání se Sókratem.

3. Nemá smysl najímat šikovné lidi a říkat jim, co mají dělat. Najímáme je, aby nám říkali, co máme dělat my.

4. Myslím, že když člověk udělá něco, co se ukáže jako dost dobrá věc, měl by se pustit do něčeho dalšího, pozoruhodného, neměl by si dopřávat nějaký dlouhý oddech. Aby si uvědomil, co dělat dál.

5. Někdy vás život vezme po hlavě cihlou. Neztrácejte víru. Jsem přesvědčen, že jediné, co mi pomohlo dál pracovat, bylo to, že jsem svou práci miloval. Musíte najít to, co máte rádi. To platí stejně tak v práci, jako v osobních vztazích. Vaše práce vám zaplní velkou část života a jediná možnost, jak být skutečně spokojený, je dělat to, co je podle vašeho názoru velká věc. A jediný způsob, jak dělat velké věci, je dělat to, co máte rádi.

6. Když mi bylo 17, četl jsem někde citát – něco jako: „Když budete každý svůj den žít, jako by to byl den poslední, dojdete jednoho dne k pravdě“. Udělalo to na mě veliký dojem a od té doby, už 33 let, se každý den dívám do zrcadla a ptám se sám sebe: „kdyby se ukázalo, že dnešek je poslední den mého života, chtěl bych znovu dělat to, co dneska?“ Jakmile odpověď byla několik dnů po sobě „Ne“, chápal jsem, že je třeba něco změnit.

7. Váš čas je omezený, neplýtvejte jím na žití cizího života. Nenechte se chytit na háček víry existující v mysli jiných lidí. Nedovolte jiným, aby přehlušili váš vlastní vnitřní hlas. Je velmi důležité mít dost odvahy a jít za svým srdcem a svou intuicí. Ty už tak či onak vědí, co chcete skutečně dělat. Všechno ostatní je druhořadé.

8. Dokud je člověk mladý a kouká občas na televizi, říká si, že se snad televizní společnosti domluvily, aby z lidí udělaly tupce. Když trochu zestárne, pochopí, že to tak není. Lidi sami to žádají. Což je daleko děsivější. Nějaká dohoda není strašná. Takové ničemy je možno odprásknout. Vyhlásit revoluci. Jenomže ona žádná dohoda neexistuje. Televizní společnosti prostě uspokojují poptávku. Taková je pravda.

9. Měl jsem mnoho různých žen, ale nejlepší byly vždycky moje vlastní manželky.

10. Dokážu člověka propustit a pak mu zavolat, abych s ním probral nějaký projekt nebo ho znovu přijal. Minulost mě nevzrušuje, význam má pouze přítomnost.

=========
20 vybraných myšlenek Alberta Einsteina
27 myšlenek Sigmunda Freuda o nás samých