Těchto 11 věcí nezměníte, ale můžete na ně přestat myslet


Tlouct hlavou do zdi je velmi bolestivé a navíc neefektivní. Bostonský podnikatel Larry Kim píše na svém blogu o jedenácti věcech, které změnit prostě nelze, ale když na ně přestaneme myslet, bude život mnohem příjemnější a produktivnější.

Různí motivační řečníci a kouči tvrdí, že změnit se dá všechno na světě, stačí jen chtít. Když tomu uvěříme, makáme vedeni tou vírou od rána do večera, víkend nevíkend, ale prakticky nic se nemění. A to jenom proto, že některé věci na nás zkrátka nezávisí. Utrácet na ně síly a čas je hloupost. Daleko lepší je prostě si jich přestat všímat.

1. Všichni jsme na někom závislí

Náš život je spojen s mnoha lidmi, s tím nic nenaděláme. Můžeme se pokusit změnit pravidla hry a své morální zásady, můžeme změnit víru nebo se stát ateistou, můžeme přestat dělat „na někoho“ a být na volné noze. Stejně ale vždycky budou lidi, na kterých budeme závislí.

2. Nežijeme věčně

Život mnoha lidí je těžký a náročný. Musejí být vždycky na dosah a vždycky ochotni jít do služby, v kteroukoli denní nebo noční dobu, svátek nesvátek. Ale i v těch nejnapjatějších dnech nesmíme zapomínat na sebe, musíme normálně jíst a normálně spát, dělat ještě něco jiného než plnit pracovní povinnosti a umět se včas obrátit o pomoc na lékaře. Jinak totiž sami sebe utrápíme k smrti nebo se dostaneme do stavu, v němž nedokážeme ani pracovat ani se radovat ze života.

3. Všem nevyhovíš

Chtít se zalíbit všem okolo je věc nevděčná a vyčerpávající. Vždycky se totiž najdou lidé, kteří budou nespokojeni s naší prací, zevnějškem, úsměvem nebo neúsměvem.

4. Nejde být ve všem ten nejlepší

Vždycky bude někdo mít větší dům, zajímavější práci, dražší a víc vytuněné auto. Přestaňte se snažit být vždycky ten ze všech nejvíc NEJ! Buďte sami sebou, to má daleko větší cenu. Život není žádná soutěž.

5. Hněv není k ničemu

Když se na někoho naštvete, ubližujete především sami sobě. Všechny pocity křivdy a urážky sídlí ve vaší hlavě, zatímco toho, kdo vám ublížil, urazil nebo vás ponížil, se to nijak nedotýká. I když třeba nechcete s dotyčným mít nic společného, pokuste se mu odpustit. Zbavíte se tím negativních myšlenek a bude se vám žít lehčeji.

6. Myšlenky toho druhého fakt změnit nemůžete

Můžete vyvinout veškeré myslitelné úsilí: můžete křičet a řvát, přesvědčovat a snášet argumenty, škemrat a doprošovat se, ale názor jiného člověka nezměníte. Nemůžete někoho jiného přimět milovat, odpustit nebo pocítit k vám úctu.

7. Minulost se vrátit nedá

Přemýšlet nad minulými chybami nemá smysl. Nekonečná «kdybych byl» vám jenom otravují přítomnost. To je veškerý výsledek. Raději si z minulosti vezměte ponaučení a jděte dál.

8. Svět změnit nedokážete

Nadšené řeči o tom, že jedinec může změnit celý svět, neodpovídají zrovna dvakrát realitě. Jsou jevy, s nimiž nehneme. Svět kolem sebe však zlepšit můžeme. Raději každý den udělat něco prospěšného pro své blízké, pro svůj domov, čtvrť, město, než snít o globálních změnách a nedělat nic.

9. Váš původ na vás nezávisí, nemůžete se stát někým jiným

Místo, kde jste se narodili, rodina i rok narození jsou neměnné, ať se vám to líbí nebo ne. Je opravdu k ničemu drásat se svým těžkým dětstvím. Věnujme raději síly na prošlapání životní cesty, kterou jsme si zvolili. O které sníme. Protože to je něco, co ovlivnit můžeme. To my se rozhodujeme, jakou profesi zvolit, s kým se přátelit a kde bydlet.

10. Osobní život nepatří tak docela jenom nám

V digitálním věku jsou osobní informace dostupné každému. S tím je třeba se smířit a pokud možno nemít žádné kostlivce ve skříni.

11. Co jsme ztratili, víckrát nevrátíme

Ztracené investice můžeme nahradit, stejně jako si pořídit nové přátele. To však nic nemění na tom, že některé věci ztrácíme nenávratně. To se týká především vztahů. Nový vztah nikdy nebude opakováním toho minulého.

==========
Deset způsobů jak zlepšit svůj život
Zákon přitažení peněz