Steve Jobs. Hledejte, dokud nenajdete.

jobs-2-big

Měl jsem štěstí. Poměrně brzy jsem přišel na to, co rád dělám. Když mi bylo 20, založili jsme s Wozem Apple v garáži mých rodičů.

Pracovali jsme velmi usilovně a za deset let vyrostl Apple ze dvou lidí v garáži na společnost s obratem 2 miliardy dolarů a 4000 zaměstnanců. Vyrobili jsme svůj nejlepší výtvor – MacIntosh – rok před tím, než mi bylo 30.

A pak mě vyhodili.

Jak že vás mohou vyhodit z firmy, kterou jste zakládali? Jednoduše – jak se Apple rozrůstal, angažovali jsme talentované lidi, aby pomáhali s řízením firmy.

Prvních 5 let šlo všechno dobře. Potom se však naše vidění budoucnosti začalo lišit a nakonec jsme se pohádali. Řídící rada se nepostavila na mojí stranu. Proto jsem ve 30 dostal padáka. A to zcela veřejně. To, co bylo smyslem mého dospělého života, bylo pryč. Několik měsíců jsem nevěděl, co dělat. Cítil jsem, že jsem zklamal minulé pokolení podnikatelů, že když mi předávali štafetový kolík, upustil jsem ho.

Setkal jsem se s Davidem Packardem a Bobem Noycem  a pokoušel jsem se omluvit za to, co jsem tak zpackal. Byl to velmi veřejný krach a já jsem dokonce přemýšlel nad tím, že se přestěhuju někam daleko. Ale postupně jsem si něco začal ujasňovat – ještě pořád jsem měl rád svou práci. Průběh událostí v Apple pouze věci lehce pozměnil. Odkopli mě, ale já měl tu práci rád. A nakonec jsem se rozhodl začít všechno znovu od začátku.

Tehdy jsem to ještě nechápal, ale ukázalo se, že fakt, že mě vyhodili z Apple, bylo to nejlepší, co se mi kdy mohlo přihodit. Tíhat zodpovědnosti úspěšného člověka se náhle změnila v lehkomyslnost začátečníka, který si ničím nemusí lámat hlavu. Získal jsem svobodu a zahájil jedno z nejvíce tvůrčích období svého života.

Během následujících pěti let jsem založil společnost NeXT, další společnost s názvem Pixar a zamiloval jsem se do obdivuhodné ženy, která se stala mou manželkou. Pixar vytvořil vůbec první počítačem animovaný film na světě – Toy Story. Dnes je nejúspěšnějším animátorským studiem světa.

K ohromující události došlo když pak Apple koupil NeXT, takže jsem se vrátil do Apple. Technologie vyvinuté v NeXTu se staly jádrem renesance Apple. A Laurene a já jsme založili bezvadnou rodinu.

Jsem přesvědčen, že k ničemu z toho by nedošlo, kdyby mě byli z Applu nevykopli. Byl to sice odporně hořký lék, nicméně pacientovi pomohl.

Někdy vás život vezme po hlavě cihlou. Ale neztrácejte víru.

Jsem si zcela jist, že jediné, co mi umožnilo jít dál, byla moje láska k tomu, co jsem dělal. Člověk potřebuje najít to, co má rád. Platí to stejně tak v práci jako ve vztazích. Práce vám vyplní velkou část života a jediný způsob, jak být naprosto spokojený, je dělat to, o čem jste přesvědčeni, že je to velká věc.

Abyste mohli dělat velké věci, musíte je milovat. Jestli jste ještě nenašli tu svou velkou věc, hledejte dál. Nepřestávejte.  Jak už to bývá u všech srdečních záležitostí, až ji najdete, poznáte to.

A stejně jako u všech dobrých vztahů, i tyhle jsou časem lepší a lepší. Proto hledejte, dokud nenajdete. Nepřestávejte hledat.

==========
Steve Jobs. Příběh o spojování bodů
Dopis sobě samému ve věku 16 let
Bumerang dobra. Všechno co vykonáš, se ti vrátí.