Sny vedoucí k chudobě a neštěstí

5

Jsou sny, které člověku dávají křídla, jsou však také sny nebezpečné a škodlivé, které ho zavedou do chudoby a nedostatku. Podobné snění člověku brání dostat se z bídy a rozkladu. Jaké sny jsou nepřípustné, chceme-li se vyhrabat z mizérie?

1. Sny pecivála

«Jednou budu mít spoustu peněz a pak už nikdy nebudu chodit do práce!» To je typický sen mnoha lidí, které práce netěší a je jim pouze zdrojem příjmu. Ten je netěší tím spíš. V jejich představách je vrcholem blaha den, kdy nebudou muset pohnout prstem. Ve svých snech vidí cosi jako miliardářskou jachtu a mají za to, že protančit na ní veškeré dny života, to je to pravé štěstí. Těší se jen na víkendové volno, dovolenou nebo penzi. Marnými sny utrácejí nejlepší roky svého života. Radost z práce, z tvorby, z nalézání něčeho nového, to jsou pro ně cizí pojmy.

Když člověk najde «tu svou» práci, nepotřebuje ani víkend, ani dovolenou a na penzi ani nevzdechne. Třicet let na sluncem zalité jachtě by mu připadalo jako pekelná, ubíjející nuda. Práce ho pohlcuje, dodává mu energii a upoutává veškerý jeho zájem. Nepotřebuje budíka, aby vstal, ani zlého šéfa, aby pracoval na 120 procent.

2. … až přijde ON…

Typicky ženský sen. Jednoho dne se v jejím životě zjeví ON – ten pravý, dokonalý, opravdový muž. Od té chvíle nebude muset nic – on všechno vyřeší, všechno jí napoví, ukáže a poučí. Povede ji tou správnou cestou. Samozřejmě ji dokonale zabezpečí.

Podobné snění totálně paralyzuje ženské síly, veškerou aktivitu ženy. Vede v lepším případě k ustavičnému vylepšování exteriéru, v tom horším k nekonečnému, nesmyslnému čekání na prince na bílém koni. Nejhorší je, že pokud se náhodou princ vyskytne, záhy se obvykle projeví jako žárlivý, majetnický a bezohledný partner. Nastává krutý pád z výšin a rozchod.

Přesto se však podobným snům stále daří, bez ohledu na věk jejich majitelky. Mohou mít varianty, sny spřádající žena může být dokonce aktivní ve smyslu „vyhledávání oběti“, přesto však základní vzorec zůstává stejný: odkudsi se zjeví ON a nastane soustavné, bezpracné, ničím nerušené blaho.

3. Snění o «velkém světě»

Ještě stále se najdou lidé přesvědčení o tom, že to pravé štěstí na ně nečeká ve skromné české kotlině, ale v daleko větších poměrech kdesi za oceánem. Jen až se tam dostanou..! Tam je teprve budou umět ocenit. Odkudsi shůry se snese štěstí, políbí je na čelo, rozlehne se obdivný šepot a potlesk a dál už automaticky bude následovat bohatství, sláva, ctitelé a ctitelky, úspěch za úspěchem… samozřejmě bez vynaložení minimálního úsilí. Tito lidé si zkrátka sní o jakési vymyšlené realitě na vymyšleném místě. Jenomže pasivita a lenost se „cení“ všude na světě stejně. Bez práce nejsou koláče – to platí u vesnického rybníka stejně jako na břehu toho největšího oceánu.

4. Snění o «zlaté rybce»

Tenhle sen je prastarý. Můžeme se s ním v nejrůznějších podobách setkat v pohádkách a bajkách. Jednou je to rybka, jindy kouzelná lampa nebo křesadlo. Dnes jejich místo nejčastěji zaujímá nějaký fantastický jackpot v té nejvýnosnější loterii. Až ten nám vyjde, jó, to nastane rozlet! Pak teprve ukážeme, co v nás dřímá! Bohužel však zázraky se nedějí. Zlatá rybka zatím nebyla ani zoologicky doložena, usilovným leštěním zaprášené lampy dosáhnete leda zánětu metakarplálního tunelu a křesadla jako druh dávno vyhynula. Pokud jde o jackpot, je známo docela dost pravdivých vyprávění o tom, co se stalo se životem těch, kteří je vyhráli… a nejsou to pěkné příběhy. To nejdůležitější však je, že sama podstata čekání na nějaký ten zázrak je dosti truchlivá: sedět a čekat. A život běží a uhání…

5. Sen o spravedlivém králi

Asi nejhorší a nejnebezpečnější je sen o jakémsi ušlechtilém vládci, který se osobně postará o nápravu všech křivd a nespravedlností našeho života. Zasklí okna, umyje psa, zaplatí dluhy a vypere a pověsí prádlo. Jestliže se stát nechová nějak podobně, člověk snící takové sny je dotčen a pociťuje ústrk. Tohle teda, to za minulýho režimu nebylo… To kvůli týhle vládě jsem chudý, nešťastný a ke všemu mám puchýř na patě! V tomhle státě se o něco snažit nemá smysl. Šéfa mám neřáda, sousedka zasmradila topinkama celou chodbu, dejte mi svátek!

Takhle obvykle hudrají ti, kdo dřepí na jednom jediném místě, na které ustavičně nadávají a cokoli navíc jsou líní udělat. Sní o spravedlivé a pevné ruce, která dá věci konečně do pořádku, aby i jim se dařilo tak, jak si představují… jak o tom sní a sní a sní. Díky podobným „snílkům“ se často dostávají k moci diktátoři.

=========
Formulace přání — metoda plnící vaše sny
Jak se stát úspěšným vynecháním dvou slov a uplatněním jednoho z pravidel Steva Jobse.