Osvobodit se a stát se sám sebou

Neutrácejte zbytečně ani jediný okamžik svého života. Buďte sami sebou. Jenom tak dokážete svoje sny proměnit ve skutečnost.

Velmi dlouho jsem si dělala přílišné starosti s názory jiných lidí. Byl to vysloveně nutkavý zvyk, s jehož pozůstatky se nedokáži definitivně zbavit ještě dneska. Když kupříkladu vím, že něčí názor se liší od toho mého, raději mlčím a své mínění si nechávám pro sebe.

Nedělám to snad proto, že bych se bála nějakého odsuzování. Lidé, s nimiž se stýkám, mě nikdy neodsuzovali. Nikdy mi nenadávali a nebyli na mě hrubí. Přesto však, po pravdě řečeno, nedokáži být vždycky úplně otevřená ani k těm nejbližším přátelům. Ostýchám se? Stydím se? Bojím se, že nebudu mít pravdu? Strach vyslovit vlastní názor mě zkrátka neopouští.

Nejste si jisti tím, co od života chcete?

Přistihujete se při myšlence, že dost často trávíte čas s lidmi, kteří se vám nelíbí?

Když myslíte na to, jak uběhl den, litujete často toho, co jste řekli?

Míváte pocit, že je s vámi někdo nespokojen?

Brání vám někdy obavy vyslovit, co si skutečně o té či oné věci myslíte?

Ano, všem nám je dáno hledat především to, co nás s lidmi kolem spojuje. Pevná přátelství se často rodí právě díky tomu, že dva lidé mají na nějakou věc totožný názor. Jenomže to vůbec není to hlavní, ani zdaleka ne. Přátelství je něco mnohem většího než pouhá shoda názorů nebo zájmů. S někým se přátelit znamená nebát se dát před ním najevo slabost.

O přátelství se dá mluvit, když vás mají rádi a berou vás takového, jaký jste.

Nemusíte být něčí kopií, abyste s ním navázali přátelský vztah. Vaše názory ani vkus nemusejí být odrazem jeho názorů a jeho vkusu. Naopak, musíte se od něj odlišovat. Nemá žádný smysl bazírovat právě na tom, v čem se shodujete. Různost inspiruje. Různost spojuje.

Na světě by mělo být co možná nejméně stejných lidí.

Přijmout se takoví, jací jste, je velmi důležité. Jak to ale mají udělat ti, kteří se po celý svůj život pouze ze všech sil snažili neodlišovat se?

Určete si nejbližší okruh svých styků.

Snažte se co možná nejvíc stýkat a trávit čas s lidmi, kteří vás berou takové, jací jste. Opravdové. Snažte se obklopovat lidmi, kteří vám pomohou projevit své silné stránky a budou vás motivovat, abyste byli ještě silnější. Zároveň vás však nebudou srážet kvůli vašim slabostem.

Všichni potřebujeme podporu a souhlas těch, kdo jsou nám nejbližší. To je úplně normální. Jenom nesmíme připustit, aby nás ovlivnil každý, komu se zrovna zachce.

Naučte se nacházet plusy i na tom, že s vámi někdo nesouhlasí.

Jestliže s vámi někdo v něčem nesouhlasí, vypovídá to o jediném – jdete jednoznačně správnou cestou.

Nedovolte, aby vás ovládl strach! Seberte síly. Teď přišla vaše chvíle, kdy máte zazářit. Trvejte na svém.

Zjistěte o sobě víc.

Vždycky si musíte najít dost času na to, abyste pobyli sami se sebou. Na nějaký čas se vzdalte světu kolem sebe. Pokuste se ujasnit si, v čem spočívají vaše hlavní zásady a v čem spatřujete ty nejdůležitější hodnoty. V co v životě věříte?

Buďte pevní. Ať si kdo chce co chce myslí nebo říká, vy žijte v souladu se svými zásadami a hodnotami.

Zdokonalujte se v umění být sám sebou.

Zpočátku vám nejspíš bude strach bránit být sami sebou. Dejte si závazek, že každý den vyslovíte s někým nesouhlas. Jistěže ne za každou cenu, pouze v případě, že skutečně nesouhlasíte. Nebudete se bát říci to nahlas. Nenecháte si svůj názor pro sebe. Nikoho nebudete klamat. Ani sami sebe ne.

Nezapomeňte, že lidé, kteří vás berou takového, jaký jste, vás vždycky podpoří.

Určete si okruh lidí, ze kterých si můžete brát příklad.

Kdo je pro vás příkladem? Kdo a čím vás podnítil, abyste se chtěli stát sami sebou? Byl to skutečný člověk? Možná, že hrdina z nějaké knihy? Známý herec? Nebo váš nejlepší kamarád, nebo snad nějaký příbuzný?

Ve chvílích, kdy o sobě pochybujete, kdy si nevěříte a cítíte se nejistí, myslete vždycky na človšěka, který je pro vás vzorem, příkladem. Myslete na něco konkrétního, co dokázal, jak statečný při tom byl, jakou vytrvalost a vůli projevil.

Neutrácejte zbytečně ani jediný okamžik svého života. Buďte sami sebou. Jenom tak dokážete svoje sny proměnit ve skutečnost.

=========
Jak řešit svoje problémy? Zlaté pravidlo šťastného života.
To strašlivé slovo POTOM