Nikomu nejste ničím povinni

nejste-povinni

Seznam věcí, z nichž nikdy nikomu nemusíme skládat účty ani se za ně omlouvat. Nikdy.

Mnohá naše rozhodnutí vyvolávají otázky a komentáře lidí kolem nás. Členové rodiny, kamarádi a třeba i neznámí lidé mají vždycky svůj názor na to, jak se máme chovat, jak vypadat, s kým se stýkat a jaký vztah udržovat.

Někdy jdou takoví lidé tak daleko, že po vás chtějí vysvětlení vašeho osobního životního rozhodnutí. Populární psycholog a bloger David William má za to, že naprosto nejsme povinni odpovídat na dotazy k následujícím patnácti věcem.

1. Nejste povinni komukoli vysvětlovat svou životní situaci

Ať žijete na psí knížku, stěhujete se z jednoho podnájmu do druhého nebo bydlíte u rodičů, ačkoli dvacet už vám bylo dávno, nejste povinni nikomu vysvětlovat, proč žijete takhle a ne jinak. Pokud jste si vědomi, jak žijete, znamená to, že máte důvody, proč tak žijete. A do těch nikomu nic není.

2. Nejste povinni nikomu vysvětlovat své životní priority

Máte své vlastní představy o tom, co udělat pro pohodlí a štěstí svých blízkých i svoje – to je vaše hlavní priorita. Každý jsme jiný, každý máme jiné hodnoty, sny a touhy. Priority jednoho člověka se nevyhnutelně liší od priorit druhého. Své si určujete sami a nemusíte z nich nikomu skládat účty.

3. Nejste povinni se omlouvat, jestliže necítíte lítost

Pokud nelitujete svého jednání, jestliže trváte na tom, že někdo neměl pravdu nebo prostě nemá nárok na omluvu, nemusíte se omlouvat. Mnozí lidé přicházejí příliš snadno s omluvami, aby co nejrychleji zhojili rány, které k takovému „léčení“ ještě ani nejsou zralé.To může situaci leda zhoršit. Pokud necítíte vinu, o omluvu žádat nemusíte.

4. Nejste povinni se komukoli omlouvat za čas strávený o samotě

Mnozí lidé se bojí, aby nebyli označeni za hrubiány, asociály nebo nafoukance, jestliže změní plány nebo odmítnou pozvání proto, že potřebují být chvíli sami. Chtějí se uvolnit, nabrat trochu síly, nebo si jen přečíst dobrou knihu. Takovýhle time-out občas potřebuje každý. Takže to berte v pohodě a rozhodně se neomlouvejte.

5. Nejste povinni souhlasit s ničími osobními názory

Že někdo sedí a vášnivě vykládá o svém přesvědčení ještě neznamená, že budete sedět a souhlasně přikyvovat. Pokud jeho myšlenky nesdílíte, bylo by nesprávné vůči sobě i jiným se tvářit, že s nimi souhlasíte. Lepší je klidně odporovat než v sobě hromadit nesouhlas a zklamání.

6. Nejste povinni říkat „ano“

Jestliže k souhlasu nemáte podstatný důvod, máte plné právo říci „ne“. Ti nejúspěšnější lidé v nejrůznějších oblastech všichni shodně dokonale ovládají umění odmítnout všechno, co není jejich prioritou. Važte si laskavosti jiných lidí, buďte vděční, ale směle řekněte „ne“ všemu, co by vás odvádělo od vašeho cíle.

7. Nejste povinni omlouvat se za svůj zevnějšek

Ať jste štíhlí nebo plnější, vysocí nebo zrovna moc ne, pěkní nebo úplně všední, rozhodně nejste nikomu povinni vysvětlením, proč vypadáte zrovna takhle. Váš zevnějšek je výlučně vaše věc a povinni jím jste pouze sami sobě. Nepřipusťte, aby vnější vzhled ovlivňoval vaše sebehodnocení.

8. Nikomu nejste povinováni vysvětlovat své priority v jídle

Existují potraviny, kterým se z různých důvodů vyhýbáme. Ať jde o chuťové kvality nebo třeba jejich vliv na naše zdraví.Pokud na vás někdo dotírá otázkou proč jíte nebo nejíte to či ono, nevěnujte mu žádnou pozornost. Řekněte, že se takhle cítíte dobře. Tečka.

9. Nikomu nejste povinni skládat účty ze svého sexuálního života

Pokud máte blízký vztah s jinou dospělou osobou na základě vzájemného souhlasu, pak nikomu není nic do toho, kde, jak a kdy si zařídíte svůj sexuální život. Vztah s různými lidmi je výlučně vaší věcí.

10. Nikomu nejste povinni vysvětlovat svou kariérní nebo osobní volbu

Někdy nás okolnosti přimějí volit mezi prací a osobním životem. Není to vždycky snadné rozhodnutí a někdy nakonec dáte přednost práci – ne snad proto, že se nestaráte o rodinu, ale proto, že tato volba vás zajistí do budoucna. V každém případě nemusíte vysvětlovat nikomu, proč jste dali přednost profesi (nebo naopak), zvlášť jste-li si jisti, že postupujete tak, jak je třeba.


11. Nemáte za povinnost vysvětlovat své politické nebo náboženské přesvědčení

Ať jste demokrat nebo republikán, katolík, protestant nebo muslim, je to vaše osobní věc. Svou víru ani přesvědčení nejste povinni vysvětlovat nikomu. Jestliže to někdo nemůže snést, má problém on, nikoli vy.

12. Nejste povinni vysvětlovat, proč jste sami

Ženatý nebo ne, vdaná nebo svobodná, to se netýká nikoho jiného než vás. Samota není žádný rozpad osobnosti. Zda navážete vztah nebo ne je vaše svobodná volba. Vy nejste váš rodinný stav. Je zbytečné nechat na sebe nebo jiné lepit pochybné sociální známky.

13. Není vaší povinností se s kýmkoli sejít jenom proto, že vás o to požádá

Někdo může být milý a hezký, ale to ještě neznamená, že si s ním musíte dávat schůzku. Pokud v hloubi srdce cítíte, že tohle rande fakt nepotřebujete, nechoďte na ně. Najděte si důvod k odmítnutí a trvejte na svém.

14. Nejste povinni nikomu vysvětlovat své rozhodnutí ohledně manželství

Ať se chcete vdát či ženit a založit rodinu, nebo jste odhodláni zůstat svobodní a bezdětní, vždycky je to vaše osobní rozhodnutí. I když vaše maminka sní o vnucích, bude se muset smířit se skutečností, že žádní nebudou, rozhodnete-li se právě takto.

15. Nejste povinni vysvětlovat své vztahy

Lidé si někdy potrpí na naprosto nemístné poznámky o romantických vztazích. Nejspíš někde zaslechli, že vy a váš partner nejste ideální pár, že byste si měli najít někoho jiného… Takové hovory odmítejte, protože vaše vztahy jsou vaše věc. Žijte si svůj život a nikdy nenavazujte ani nepřerušujte vztah kvůli něčí „dobré radě“ nebo doporučení. Dělejte si svoje chyby a učte se z nich. Takový je život.
(via)

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Miláčku, nikdo ti nic není dlužen
15 věcí, za které nemá smysl se omlouvat