Jste připraveny ke vztahu? 10 důležitých otázek.

pripraveny-big

Některé ženy běžně nacházejí partnery a navazují vztahy. A jiné za zhruba stejných podmínek nemohou celé roky získat trvalého partnera, neprožívají nic víc než občasný flirt a zůstávají osamělé. Psychologové to komentují slovy „nejsou ještě připravené“.

Jak určit tuto připravenost a jaké kroky podniknout, aby žena dospěla k vážnému vztahu a eventuálnímu manželství? Za pomoci psycholožky Larisy Renarové jsme zformulovali deset otázek, jejichž poctivé zodpovězení by vám mělo umožnit pochopit, zda jste zralá na trvalé partnerství či sňatek, nebo na sobě máte ještě pracovat.

1. Ukončila jste své předchozí vztahy? 

Nemáme na mysli formální přerušení vztahu se všemi dřívějšími partnery, ale skutečné myšlenkové opuštění vztahu a také odpuštění partnerům. Pokud tomu tak není a křivdy a zklamání se s vámi stále táhnou, nespěchejte. Jinak tyto staré problémy budou stát v cestě novému citu a řešit je budete už v novém vztahu. Má snad váš budoucí partner odpovídat za hříchy těch minulých?

2. Jste připravena být sama sebou?

Takovou, jakou váš znají vaše kočka a starý fíkus, ne takovou, jakou se snažíte být na první schůzce. Partnerský život je dlouhodobá záležitost a snaha „budit zdání“ se s léty stává nesnesitelnou zátěží. Dokonce i povrchní koketování zabírá pouze tehdy, je-li okořeněno vaší individualitou. Proto když se rozhodujete pro dlouhodobé partnerství nebo manželství, ujistěte se, že váš vyvolený zná opravdu vás a nikoli váš obraz. Zná vás opravdu ze všech, dokonce i z těch pohledům jiných zapovězených stránek?

3. Máte u svého budoucího partnera nastavenu laťku očekávání? 

Pokud stále ještě opakujete mantru „Pouze úspěšný, štědrý, hodný a s modrýma očima“, pak se není co divit, že se dosud neobjevil. Muž není souborem technických parametrů, ale člověk, který se v kterémkoli okamžiku může z úspěšného změnit v průměrného a pak zase zpátky. Má rovněž právo čas od času se naštvat, stejně jako odmítnout hradit další z vašich rozmarů. A to nejdůležitější: rozhodně není povinen odpovídat něčím zvýšeným nárokům.4. Jste připravena se změnit?

Být hodnější a ústupnější, odvážnější a rozhodnější, trpělivější a více klidnou. Společný život velmi brzy vyžaduje změny. Jednou z hlavních předností tu může být právě flexibilita a umění rychle se přizpůsobit okolnostem. Pro ženy rázné a tvrdé je právě osvojení této vědy věcí velmi obtížnou. Je pro ně složité pochopit, že měnit se kvůli rodině a „ohnout se“ podle partnera jsou dvě zcela odlišné věci.

5. Ukončila jste spojení s rodiči?

Nejde tu o žádné ukončení vztahů s milovanou rodičovskou rodinou. Je třeba jenom definitivně dospět, cítit se samostatným, na rodičích nezávislým člověkem. Rodičovská zkušenost velmi často formuje naši budoucnost, přičemž scénáře vytvořené v rodném hnízdě mohou být ty nejrůznější. Od opakování životní pouti vlastní matky-samoživitelky až po touhu provdat se za muže podobného vlastnímu tvrdému a panovačnému otci. Děti, které byly základním důvodem sňatku a pojítkem vztahu, zase často dlouho nedokážou založit svoji rodinu, protože jsou ještě stále pod tlakem pocitu odpovědnosti za svazek svých vlastních rodičů. Proto abychom nalezli své vlastní štěstí, musíme si zcela jasně uvědomit, že zkušenost starší generace byla její cestou a k nám žádný vztah nemá. Odejděte z rodičovského hnízda a začněte psát příběh svého vlastního života. Ve vztazích se budete muset měnit a naučit se projevovat i to, co vám není dáno.

6. Máte problémy ve vztazích s lidmi?

Jde o to, že v mezilidských vztazích se všude projevujeme stejně. Takže jestli vás velmi rychle omrzí nová práce, nedokážete najít společnou řeč s novými kolegy a nezanedbáte žádnou příležitost pořádně se poštěkat v MHD, budete se v partnerském životě chovat přesně stejně. Ve společném životě všechny naše nedostatky vyjdou najevo a stanou se jeho skutečnou zkouškou. Proto než se pustíte do experimentování v osobním životě, zamyslete se nad svými základními problémy a pokuste se patřičně s nimi naložit sami. 7. Má budoucí partner ve vašem životě místo?

Když se podíváme na život současné ženy, zdá se nám, že partner se do něj zkrátka nevejde. Stále jsme zaměstnané, z pohovoru spěcháme na pilates, na víkend jedeme s přáteli na hory a večery jsou zasvěceny dalšímu stupínku vzdělávání. Dokonce i v našich dokonalých dívčích bytečcích je všechno uspořádáno tak, že když se na jejich prahu objeví mužský, nemá si kam dát hokejku a notebook. Alespoň myšlenkově tedy zjistěte, jaké místo ve vašem životě bude zabírat partner a uvolněte pro něj nějaký prostor.

8. Ještě stále nasloucháte těm, co to s vámi myslí dobře?

«Žena může být šťastná jen v manželství»; «Po třicítce tě nikdo nebude chtít»; «Lepší je být rozvedená, než se nikdy nevdat“. Všechny dámy, které poněkud otálejí se sňatkem, mohou dříve či později od nějaké dobré duše něco podobně pitomého zaslechnout. Čím více se takových dobrých rádkyň okolo vyskytuje, tím více se vám chce položit jim otázku, zda si hledáte životního partnera nebo zda snad máte plnit nějakou společenskou objednávku. Všechny podobně vnucované stereotypy prostě smeťte z cesty! Manželství uzavírané pro manželství stejně bude jen těžko šťastné.

9. Dovolíte si nebýt bezchybná?

Bezchybný vzhled, záviděníhodná kariéra, drahé auto a vlastní byt? Fitness třikrát týdně, dovolená u moře a intelektuální kluby o sobotních večerech? Tolik jste usilovala připodobnit svůj život reklamnímu letáku, že najít teď podobně dokonale bezchybného životního partnera je téměř nemožné. Je však holým faktem, že muži se možná dokonalými ženami kochají, ale žení se s majitelkami milých nedostatků. S takovými, vedle kterých se nebojí se trochu uvolnit a vypadat jako někdo, komu se třeba zrovna moc nedaří. Dovolte sama sobě být živým člověkem s vlastním souborem kladných i negativních vlastností.

10. Jste připravena rozloučit se s tou holčičkou uvnitř?

Otcové nám svou nekonečnou láskou prokazují medvědí službu. Je nám tak dobře v roli tátovy holčičky, že když povyrosteme, nedokážeme se s ní rozloučit. Líbí se nám, když jsme rozmazlovány a nekonečně milovány! Proto kolem nás stále krouží ctitelé, prožíváme jeden románek za druhým, ale žádný nevyústí do trvalejšího partnerství. S holčičkami se nikdo nežení a ačkoli je nám to moc líto, musíme zkrátka dospět, vzít na sebe odpovědnost a umět sdílet s někým nepohodu.

Důvodů, pro které se nám v osobním životě nedaří a kdy nás, takové krásné a chytré holky, si nikdo ani nevšimne, natož aby ji požádal o ruku, může být opravdu hodně. Všechny jsou založeny v nás. A dokonce ani ten nejkrásnější princ na tom nejbělejším koni nemůže vybudovat cestu k vašemu štěstí, pokud vy sama nevyvinete maximální úsilí.

=========
Jak získat muže?
Co chtějí muži od vztahu?
Zákony šťastných vztahů