Jednoduché řešení každého problému

Čím častěji se v životě setkávám s otázkami různých žen jak postupovat v té či oné situaci, tím jasněji si uvědomuji, že nejspíš mám univerzální odpověď prakticky na každou takovou otázku či požadavek. Odpověď jednoduchou i složitou zároveň.

Máte problémy ve vztahu s manželem? Dejte manželovi pokoj! Přestaňte se snažit ho měnit, nějak přejinačit, předělávat ho, převychovávat, bojovat s ním, poukazovat na to, co je a co není pravda, a hádat se. A hlavně si nemyslete, že když partnera vyměníte, problém bude vyřešen. To je naprostá iluze. Nevyřeší se tím nic.

Věnujte se sama sobě! Poznejte sama sebe lépe, buďte sama sobě blíž, aby vám samotné bylo se sebou dobře, naučte se nepožadovat štěstí od partnera, ale být sama zdrojem štěstí pro sebe i pro své blízké.

Zkoumejte sama sebe, rozvíjejte se, učte se duchovním technikám, abyste netrpěla, pokud jde o lásku, nouzí, abyste nemusela chodit s nataženou žebrající dlaní.

Trápí vás problémy ve vztazích s rodiči? Nechte rodiče být! Přestaňte se na ně urážet, přestaňte je zachraňovat, učit je žít, zlobit se na ně a věčně jim něco dokazovat. Přestaňte znovu a znovu prožívat své staré pocity ublíženosti a křivdy, pěstovat si falešná očekávání, bojovat s rodiči a bránit jejich zasahování. Jsou starší než vy. Takoví, jací jsou, už došli daleko. Dělali, co mohli. Snažili se, jak mohli nejlíp. Dejte jim pokoj. Věnujte se sama sobě. Najděte si ve světě svou vlastní cestu a po ní jděte. Ne navzdory, ne všem naschvál a pro zlost, ani ne pro něčí radost, ale prostě proto, že to vy sama chcete. Abyste se mohla na takovou cestu vydat, musíte si ujasnit, co konkrétně si v životě přejete, k čemu vás to přitahuje, co v celém širém světě bude pro vás to pravé. Je daleko lepší a pro váš život přínosnější zabývat se tímto sebepoznáváním než soustřeďovat se na rodiče a na jejich názory.

Problémy ve vztazích s dětmi? Neberte dětem svobodu, dejte jim pokoj! Přestaňte do nich věčně hučet, přestaňte je opravovat a vychovávat, popichovat je a dělat z nich lidi, budovat jim budoucnost. Přestaňte je stále s někým srovnávat a jejich úspěchy poměřovat vlastní úspěšnost. Přestaňte se pokoušet jejich prostřednictvím naplňovat své vlastní sny. Uvědomte si, že děti vám nepatří, jste pouze jejich dočasným útočištěm. Máte stát vedle nich, ne nad nimi nebo proti nim. Věnujte se sama sobě! Staňte se takovým člověkem, jakým byste chtěla, aby byly vaše děti za nějakých dvacet let. Abyste mohla být sama na sebe a na svou životní cestu pyšná.

Plňte si své sny, i když se vám třeba zdá, že už je pozdě, a nepřenášejte je na bedra dětí. Nechte je růst tak, jak je jim to dáno, nechte je jít svou vlastní cestou.

Máte problém s hledáním partnera? S vdavkami? Nechte vlezlé myšlenky na bílé svatební šaty a zlaté prstýnky plavat. Dejte pokoj mužům, nevšímejte si ani partnerů potenciálních, ani těch bezperspektivních. Věnujte se sama sobě! Staňte se tou ženou, kterou můžete být právě jen a pouze vy. Naučte se být šťastná hned teď a přímo tady. I bez prstenu na ruce.

Začněte si románek sama se sebou, aby vám samotné bylo se sebou tak dobře, že čas poletí, ani nebudete vědět, jak. Nehledejte za každou cenu svou drahou polovici, buďte i bez ní celistvá a naplno živá. Opravdová a upřímná.

Máte problémy s tchyní? Dejte jí pokoj! Přestaňte s ní soutěžit, která z vás je lepší, která důležitější, kterou z vás má ten váš raději. Nedokazujte jí, že jste dobrá. Nehledejte její lásku. Věnujte se sama sobě! Vypěstujte si svou vnitřní zralost — vděčnost k té, která vychovala vašeho milovaného, soběstačnost — abyste se na ni ani nehněvala, ani od ní neočekávala nic zvláštního, odvahu — abyste dokázala zůstat sama sebou.

Trápí vás problémy s hledáním vlastního předurčení, s nalezením pro vás toho nejvhodnějšího zaměstnání? Zapomeňte na myšlenku, že ho musíte najít co možná nejrychleji, za každou cenu, přičemž to musí být zaměstnání prestižní a vynášet vám spoustu peněz. Nejprve se věnujte sama sobě. Jděte za hlasem svého srdce. Ne za penězi, ale za srdcem. A najděte odvahu být sama sebou i přes bouři cizích názorů a společenských pravidel. Dělejte především to, co máte ráda, co vás zajímá, co vás bude bavit. Zkoušejte, hledejte to, co se k vám hodí, k čemu vás srdce táhne, v čem jste dobrá a v čem se vám daří. To, k čemu máte talent a předpoklady.

Máte problémy se vztahem k sobě samé? Tím spíš se konečně už začněte věnovat sama sobě! Nepřenášejte odpovědnost za vlastní život na někoho jiného- na učitele, na partnera, na rodiče, na okolnosti nebo karmu.

Seberte odvahu a nahlédněte poctivě do hloubi vlastního srdce. Najdete tam obrovské poklady, pokryté tlustou vrstvou prachu, suti a špíny. Začněte to krok za krokem všechno čistit, odstraňovat staré nánosy a závaly. Vraťte svým cennostem ztracený lesk.

Radhanath Swami při jedné ze svých přednášek řekl: „Všichni jste doopravdy krásní, aniž to tušíte. Až pochopíte, nakolik jste krásní, budete od toho okamžiku navždy šťastní“.

A tak to také je. Všechno, co potřebujete, už máte ve své nitru, ve svém srdci. Pravda, leží to tam nikomu nepotřebné, nevyužívané a všemi zapomenuté. A zatím co se honíte za přízraky vnějšího „štěstí“, vaše štěstí opravdové se pokrývá prachem. Zatímco předěláváte všechny kolem sebe, ten nejdůležitější a nejhlavnější člověk vašeho života je zanedbáván a všemi zapomenut.

Zatímco se pokoušíte měnit skutečnost, aniž byste měla vůbec nějakou možnost ji ovlivnit, přicházíte o tu nejdůležitější šanci – změnit svůj život. Změnit své vlastní srdce. Pouze takové hluboké vnitřní změny dokáží vyprovokovat kolem vás změny vnější.

Zaměřte konečně pozornost sama na sebe! Uvědomte si svoji prapůvodní duchovní podstatu, naše duše jsou věčné a navíc jsou stále mladé, krásné, plné vědění a opravdového štěstí, které ustavičně narůstá.

Duše je to jediné, co si bereme s sebou, když opouštíme tento svět. Protože my sami jsme dušemi. Vše, co potřebujeme, už máme ve svém nitru. Zbývá jen vzpomenout si na to.

=========
Ve světě, který se vás snaží zbavit citu, zůstaňte laskaví
Každý člověk, kterého na své životní cestě potkáme, se stává naším učitelem.