6 pravidel jak si vzít půjčku a nedostat se do potíží

chudoba-big

1. Na co má smysl si brát úvěr.

Specialisté na osobní finance uvádějí dvě kategorie zboží, kupovaného prostřednictvím půjčky:

– investiční úvěry – na zboží, které ani v budoucnu neztratí svou hodnotu a může být pro majitele zdrojem dodatečného příjmu. Sem patří nemovitosti, automobil (ovšem pouze pokud s jeho pomocí budete vydělávat), vzdělání, vlastní byznys.

-spotřební úvěry – na bytové zařízení a vybavení, služby (televizor, lednička, dovolená).

Odborníci na osobní finance radí nebrat si úvěr na spotřebu. Takové zboží nakupujte výhradně za dostupnou hotovost. Nemá ovšem smysl získávat hotovost z kreditní karty, zejména nemůžete-li ji vrátit před uplynutím výhodného úroku. Lepší cestou je začít na takové zboží šetřit. Při takovém odkladu budete moci ještě jednou zhodnotit nutnost koupě jako takové vůbec.

 2. Vypočítejte si optimální měsíční splátku.

Měsíční splátka úvěru (nebo všech úvěrů celkem, máte-li jich více) by neměla překročit 40% vašeho příjmu. Jestliže například váš měsíční příjem činí 20 tisíc, neměla by měsíční splátka půjčky překročit 8 tisíc Kč.

3. Stanovte si lhůtu splacení půjčky.

Optimální lhůta je taková, kdy měsíční splátka nepřevyšuje 20-30% vašeho příjmu. Je tu ovšem jedno „ale“: čím delší je lhůta splácení, tím vyšší částku zaplatíte navíc.

4. Mějte rezervní zálohu ve výši 3 až 6 měsíčních platů.

Taková záloha je nutná pro případ, že byste náhle z různých příčin nemohli splátku půjčky uhradit. Tyto peníze můžete uložit jako krátkodobý vklad nebo prostě ve spolehlivé bance.

5. Pamatujte na maličkosti!

Nezaokrouhlujte měsíční splátku nikdy směrem dolů. Banky často nijak nespěchají, aby dlužníky upozornily na takto vzniklý i nevelký dluh a vy pak budete po nějakém čase platit citelnou pokutu.

6. Pozorně si přečtěte smlouvu,

zejména to, co je napsáno drobným písmem. Vemte si vzor smlouvy domů a v klidu si všechno ještě jednou přečtěte a promyslete. Pokud je třeba, poraďte se i s právníkem.

A úplně nakonec se ještě jednou zamyslete: potřebujete vůbec půjčku?

=========
Psychologie chudoby – šest základních příčin
9 kroků k dosažení ohromujícího úspěchu
Dvě kouzelná slova, která promění váš život