6 jednoduchých způsobů, jak si znovu zamilovat sám sebe

„V lidském životě jsou důležité tři věci: ta první je být laskavý, druhá – být laskavý a třetí – být laskavý.“ Henry James

„Nikdo se nemůže vrátit zpět a začít všechno od začátku, ale každý zvládne začít dnes a změnit konec.“ Maria Robinsonová

Zachovávat ve vztahu k sobě stálou laskavost je to nejlepší, co člověk může udělat. Život vám bude připadat zářivější a pestřejší a s velkou pravděpodobností vám to bude klapat i ve vztazích.

Budete se cítit šťastnější, zvýší se vyše sebevědomí a přesvědčení, že si v životě zasloužíte všechno dobré podstatně naroste. Tak tedy…

  1. Soustřeďte se na to, co se vám na sobě líbí.

Lidé často mají sklon bazírovat na věcech, které se jim na vlastní osobě nelíbí – na nedostatcích, komplexech, omylech a obavách. Avšak čím více nad tímhle vším člověk přemýšlí, tím nutkavější podobné myšlenky jsou a záhy přecházejí v přesvědčení, deformující jeho vidění světa.

Všechno, co pociťujete ve světě fyzických věcí, má svůj počátek v neviditelném světě vnitřním, ve světě vašich myšlenek a přesvědčení. Jestliže se vědomě soustřeďujete na své kladné stránky a pociťujete sami se sebou účast, začínáte si všímat, jak moc jste úžasní.

Věnujte několik minut sami sobě a zamyslete se nad vším dobrým, co ve vás je. A první tři z těch věcí si zapište na kus papíru.

  1. Věnujte více času věcem, které se vám líbí.

Když vám ve volný den zavolají přátelé a navrhují vám zajít společně do kina, rozhodně nemusíte vždycky jen souhlasit. Pokud se vám daleko víc chce sedět doma a po sto třiatřicáté si přečíst svoji oblíbenou knihu, udělejte to.

To, že se lidé kolem vás zabývají určitými věcmi ještě neznamená, že se jimi musíte zabývat také.

Až vás příště zas budou někam zvát nebo se budete mít s přáteli či příbuznými něčemu věnovat jen z pocitu povinnosti, položte si otázku, jestli to opravdu musíte dělat. A pokud nemusíte, chcete to snad dělat? Pokud bude vaše odpověď i tentokrát záporná, jednoduše návrh nebo pozvání slušně odmítněte.

  1. Zapomeňte na své chyby a smiřte se s minulostí.

Představte si cestu životem, po které byste šli obtíženi batohem plným kamení. Minulé chyby a problémy nás často tíží právě tak a táhnou nás dolů. Brání nám žít ve skutečném světě a jsou překážkou změn nezbytných k tomu, aby se náš život stal reálným životem.

Pravda je taková, že každý člověk má svoji minulost a každý se v ní někdy dopustil nějakých chyb – velkých i malých. Jestliže se však budete pořád zaobírat tím, co bylo v minulosti, přestanete nakonec vnímat všechnu krásu přítomného okamžiku.

Nezapomeňte, že všechno, co se s vámi kdy v minulosti stalo, z vás dělá právě tu jedinečnou osobnost, jíž jste dnes, zároveň to však rozhodně nijak nepředurčuje vaši budoucnost.

Když přijímáte svoji minulost jaká byla, vytváříte tím místo pro všechno krásné, co vám svět nabízí. A navíc tím otevíráte srdce novým zážitkům, lásce a štěstí.

  1. Zbavte se negativních faktorů.

Abyste si mohli sami sebe opravdu zamilovat, musíte se nejprve zbavit lidí, kteří vás nemají rádi.

Láska, to je především akce a volba, nejenom nějaký pocit. Proto ten, kdo vám sice vyznává lásku, ve skutečnosti však není schopen najít si pro vás čas, nebo se s ním necítíte jako někdo pro něho zvláště významný anebo se k vám přímo chová jako k někomu druhořadému, ten vás doopravdy nemiluje.

Takoví lidé nejsou v životě ničím jiným než parazity. Cílevědomě by ničili vaše sebevědomí a zbavovali vás štěstí. Podobných osob se musíte zbavit co možná nejrychleji. Rozhodně je nemůžete označit za lidi dobré nebo pro vás důležité a co je nejdůležitější, nezaslouží si ani vaše srdce, ani váš čas.

  1. Važte si svého života.

Všichni jsme si zvykli bazírovat na věcech, které bychom rádi změnili sami u sebe, ve svých vztazích a životě jako celku. Co kdybyste však přestali donekonečna uvažovat nad nutností nejrůznějších změn a místo toho se raději soustředili na věci, za které můžete být životu vděční už dnes?

Producentka a spisovatelka Rhonda Byrnová nás vyzývá, abychom se víc zamýšleli nad dosaženými úspěchy a měli větší uznání pro všechno, co už máme. Píše k tomu: „Když vyjadřujete vděčnost za všechno, co máte, bez ohledu na význam a hodnotu těchto věcí, snadněji postřehnete, jak vaše bohatství začíná růst.“

Když se naučíte vážit si sami sebe a být vděční za všechno, co už v životě máte, začnete mít sami sebe víc rádi.

Za co jste vděční vy právě v této chvíli? Zapište si prvních pět věcí, které vás právě teď napadnou.

  1. Pečujte o svoje tělo.

Pokud se člověk cítí stále hůř a hůř, znamená to, že zanedbal potřeby svého těla buď pokud jde o výživu, nezbytný odpočinek nebo o lásku. Když tyto potřeby ignorujete, přesvědčujete sami sebe, že si nezasloužíte ani lásku ani péči.

Naopak, když o svoje tělo náležitě pečujete, když nezanedbáváte jeho potřeby a včas uspokojujete jeho nároky, okamžitě se cítíte milováni a jste také schopni lásku dávat. Lidské tělo je obdařeno svou vlastní moudrostí a ví dobře, co je mu zapotřebí. Vaším úkolem je začít mu naslouchat, nepřehlížet, co mu chybí a včas se postarat, aby nestrádalo žádným nedostatkem.

Láska k sobě je otázkou volby, stejně jako tomu je v případě smutku, nenávisti nebo hněvu. Jestliže člověk sám sebe přijímá bez ohledu na svoje nedostatky nebo různé podivnosti, umožňuje tím zároveň jiným lidem, aby ho také mohli milovat.

=========
Ke svému vyléčení používejte myšlenky. Jen fyzika, žádná kouzla!
3 věci, které bychom si měli opakovat každý den