5 situací, kdy rozhodně nelze mlčet

5-situaci-nelze-mlcet

I když jste člověk nekonfliktní a ze všeho nejmíň máte v oblibě nějaké vyjasňování názorů, bývají situace, kdy mlčení je jenom na škodu…

Tolik byste si přáli nikdy se nehádat, nepůsobit lidem zbytečně problémy a zkrátka jenom žít: poctivě pracovat, milovat svou rodinu a radovat se z přátel. Právě proto se snažíte vyhýbat neshodám a nevyslovovat vůči nikomu žádné výhrady. Nejspíš jste pokládáni za pohodového a milého člověka. Ale opravdu je vám to k užitku? Pochybujeme o tom…

Uvádíme situace, kdy prostě nesmíte nehájit svá práva!

1. Když vám někdo působí bolest

Ne snad nějakou duševní, ale bolest fyzickou! Ohrazujete se, že se ozvete vždycky, když vám někdo v autobuse šlápne na nohu? To je jistě možné. Ale když jste v posteli s manželem a on vám při sexu působí bolest, řeknete mu o tom? Nebo mlčky trpíte?

Vězte, že žádný muž není jasnovidec a skutečně nemusí vůbec tušit, že vás to bolí. Takže mu o tom řekněte. Pokud vás miluje, přestane se chovat brutálně. Pokud ne… s vyhraněným egoistou byste svou cestu nejspíš spojovat neměla.

2. Když vámi manipulují

Moc dobře vidíte, že kamarádka vám lichotí s jedním jediným cílem – abyste udělala, co potřebuje. Jestliže jí na to přistoupíte, nejen že budete v jejích očích vypadat jako poddajná hlupačka, ale založíte si na pěkný vnitřní komplex oběti. Prý vás všichni jen využívají a vy mlčky trpíte…

Řekněte manipulátorovi rovnou a přímo, co si myslíte o něm a o jeho metodách. Bude vám hned líp. A bude se vám snáz žít.

3. Když jsou ignorovány vaše potřeby

Všichni doma dobře vědí, jak jste po pracovním dnu unavená, ale přesto od vás chtějí různé dobroty a dokonalý servis? Pokud se poslušně rozeběhnete ke sporáku a napůl spící drhnete vanu, nedoufejte, že vaši obětavost někdo ocení. Čistě proto, že všichni vás berou jako člověka se spoustou povinností a žádnými právy, doslova jako otrokyni. A s tím jste spokojená?

4. Když vám lžou

Můžete se jistě tvářit, že necítíte závany tabáku od svého dospívajícího syna, že jste si nevšimla vygumovaného místa v žákovské. Jenomže za lží, zvláště je-li to lež někoho vám velmi blízkého, se obvykle skrývá problém. A o něm je třeba přemýšlet a mluvit.

Možná se syn bojí, že když se dozvíte, jaké dostal známky, přestanete ho mít ráda.
Lež svědčí o problému ve vztazích, který by neměl v žádném případě být zamlčován.

5. Když vás nutí dělat něco, co se vám protiví

Každý člověk má své zásady, jejichž porušení vede ke ztrátě sebeúcty. Je to mnohem závažnější, než byste se mohli domnívat! Jestliže se podle šéfovy píšťalky snažíte z týmu vyštípat kolegu, zachováte si možná přízeň vedení, ale nebude se stydět sami před sebou?

Když vás nutí udělat něco, co je pro vás nepřijatelné, může vám partner v hovoru nabízet kdovíjaké výhody. Opravdu vám nevadí, že si budete muset přestat vážit sami sebe?

ŽIJTE NAPLNO - TŘÍTÝDENNÍ ONLINE KURZ
Staňte se lepší verzí sebe sama a začněte se cílevědomě přibližovat životu svých snů. Začátek - ihned.

=========
Jak jednat s jízlivými lidmi: 6 užitečných postupů
7 typů lidí, jimž je lépe se vyhnout