Často se samotě vyhýbáme jenom proto, že se nám asociuje s negativními emocemi. Jenže nebylo by možné a dokonce lepší se těmto pocitům nevzpírat, ale prostě je přijmout? A jak by nám toto přijetí mohlo pomoci?
Když se člověk cítí osamělý, občas má chuť lehnout si jen tak na gauč a dívat se na televizi. To je úplně normální reakce. Něčím se zabavíte a zkrátíte čas, kdy jste sama. Jenomže pokud to takhle pokračuje dlouho nebo se to stává přímo pravidlem, pocity osamělosti se jenom prohlubují. Zůstanou s vámi a pohodlně ve vašem životě zakotví.
Když se člověk cítí osamělý, začíná se někdy pod vlivem tohoto pocitu stýkat s lidmi, kteří myslí jenom na sebe, nestojí o to, aby mu porozuměli a neváží si ho. Vy si však v takové situaci možná říkáte: „Lepší něco nežli nic. Aspoň někoho mám. Nechci být sama.“
Můžete si také dát další sklenici vína, abyste otupili bolest, abyste zapomněli, abyste něčím přehlušili to hlasitě znějící ticho. Každý z těchto přístupů, každá tato metoda je poměrně dost populární, naprosto neúčinná a většinou také škodlivá. Ve skutečnosti tu pomocí mohou být úplně jiné věci – něco vytvářet, psát, zkoumat. Právě touto cestou se člověk nejvíce sblíží se svým vlastním já. Jistěže jsou kontakty s okolím důležité, jenomže základem vztahů k jiným je vztah k sobě samým.
Pokud pociťujete osamělost, uvědomte si, že máte k dispozici neomezenou, bohatou a vynalézavou představivost, svoje ruce a srdce. Podívejte se na několik nápadů, jak toho všeho využít.
7 dní sebelásky - Online Kurz Zdarma >>>
Test: žijete život podle sebe?
ZKOUMEJTE SVOJI OSAMĚLOST
V první řadě je důležité umět si přiznat a respektovat vlastni city. Je třeba vážit si toho, co je pro vás v daný moment to pravé. To vám pomůže svoji samotu prozkoumat.
Pište o pocitech, které zakoušíte, o myšlenkách, které vás napadají, když jste sama. O bolesti, kterou ve vás samota vyvolává. Možná jde o bolest fyzickou – bolí vás hlava nebo pociťujete žaludeční nevolnost. Možná se projevuje celkovou únavou anebo smutkem, kterého se za žádnou cenu nemůžete zbavit. Možná samotu vnímáte jako jakousi záclonu nebo snad mlhu.
Přeneste všechny své pocity na papír. Zápisky si můžete schovat, nebo je vyhodit, na tom nesejde. To hlavní je, abyste byla sama k sobě v co nejvyšší míře poctivá.
NAPIŠTE O NÍ POVÍDKU
Napište příběh malé holčičky, která se cítí osamělá. Napište, proč se stala osamělou a co jí pomáhá se s osamělostí vyrovnat. Můžete klidně i namalovat ilustrace a proměnit své vyprávění v dětskou knížku. Pokuste se svůj příběh nahlédnout očima malého dítěte. Někdy právě změna úhlu pohledu člověku pomůže, aby byl k sobě laskavější a aby našel zdravější východisko ze svojí situace.
VYTVOŘTE KOLÁŽ Z NÁHODNĚ SHROMÁŽDĚNÝCH PŘEDMĚTŮ
Spusťte časomíru a dejte si za úkol najít pět předmětů, ze kterých by se dala dobře vytvořit koláž. Kartáček na zuby, staré časopisy, obaly od bonbónů nebo žvýkačky, staré pohledy a pozvánky, reklamy a odstřižky.
Potom si pusťte svoji oblíbenou hudbu a nechte představivost volně poletovat. Můžete vytvořit několik koláží s využitím různých slov, témat nebo náhledů. Jedna koláž může třeba být spojena se zimou nebo svátky, jiná s různými hloupůstkami, třetí může představovat práci nového, nekonvenčního, přímo avantgardního výtvarníka.
7 dní sebelásky - Online Kurz Zdarma >>>
Test zdarma - V jakém stavu je vaše vnitřní opora >>>
NAPIŠTE DOPIS SAMA SOBĚ
Napište kupříkladu dopis o něčem, co si nedokážete odpustit: o nějaké chybě v práci, hádce s kamarádkou, o řadě nesprávných rozhodnutí a jednání. Bude pro vás snazší odpustit jiným i sobě samotné různé křivdy.
Napište dopis takovému svému povahovému rysu nebo části těla, které se vám líbí. „Děkuji vám nohy, že jste mě donesly na tu krásnou osvěžující procházku dneska ráno. Děkuji vám, ruce, že mi pomáháte psát o svojí bolesti. Děkuji vám uši, že mi umožňujete poslouchat po cestě melodie, které mě uklidňují.“
Napište si dopis naplněný vlídností, povzbuzením a podporou, které vás inspirují a budou vám oporou na cestě za dalšími úspěchy.
Když se cítíte sama, je důležité udržovat kontakt s ostatními. Zavolejte své blízké kamarádce, zajděte do knižní kavárny nebo do klubu milovníků běhu, přihlaste se do kurzu fotografování nebo kreslení. Vybavte si, co se vám líbí, co vás baví dělat, co byste chtěla vyzkoušet a najděte lidi, kteří mají stejný zájem a stejnou snahu.
O nic méně důležité není ani uchování kontaktu se sebou samou, právě proto je tak důležité psát a tvořit. Můžete si i připravit seznam činností, kterým se můžete věnovat v případě, že vás přepadne pocit samoty. Mějte ho schovaný jako připomínku, že je mnoho způsobů a cest, jak si uchovat kontakt se sebou.
Nepotřebujete prázdná a povrchní řešení jako je popíjení vína nebo styky s povrchními, nevhodnými lidmi. To vám nepomůže cítit se lépe, víc v pohodě a méně osaměle. Navažte důležitý a pevný vztah sama k sobě. A hledejte lidi, kteří budou chtít navázat pevný a důležitý vztah s vámi.
Margarita Tartakowski
7 dní sebelásky - Online Kurz Zdarma >>>Kde je pozornost, tam je také energie. Účinná metoda přesměrování energie.
Zákony prosperity: jak během týdne změnit svůj život