3 příčiny samoty, které láska nevyléčí

Mnoho osamělých žen se domnívá, že až konečně najdou toho svého, jejich život se rázem jednou provždy změní. V rámci zamilovaného hýčkání vezme muž spoustu starostí na svá bedra a žena se jich zbaví. Částečně to tak i je. Jenomže každé období počátečního okouzlení jednou skončí a dvojice se ocitne rovnýma nohama v realitě. Nalezení partnera v žádném případě neznamená řešení těch vašich problémů, které vyžadují seriózní a uvážený přístup. Spíše naopak, partnerství jen ještě posílí vaši odpovědnost za ně. Láska rozhodně nefunguje jako lék na osamělost. Za pocitem osamění se skrývají úplně jiné emoce, se kterými se musíte poprat jen a jen vy sama.

1. Když se člověk nikomu nesvěřuje

Můžete kolem sebe mít spoustu lidí, můžete mít spoustu lajků od ctitelů a přátel na Instagramu nebo na Facebooku. Ale člověk je konec konců přece jen utvářen tak, že mu živý, plnohodnotný kontakt s jinými zkrátka chybí. Vypovídat se a „vylít si srdce“ člověk nemůže jen tak kdekomu. Musíte ho znát, musíte mu důvěřovat. A když se pak všeho nakupí příliš, vzniká riziko, že trable zůstanou jen vaším problémem, vaší zátěží, vaším nekončícím trápením, které vám nedává spát. Uzavřeného člověka navíc nespasí ani vztah, ani přátelé a někdy ani psycholog ne. Duševní traumata nacházejí svůj výraz v každé životní oblasti. Máte-li své trauma překonat, musíte mu čelit tváří v tvář. Pojmenujte si svůj komplex, najděte svůj strach a přiznejte ho sobě samotné. Pak se za něj přestanete stydět. Odhalovat, co je ukryto, je vždycky bolestné, ale není to o nic bolestnější, než to ponechat v skrytu a žít s tím. Buďte otevřená, podělte se o svůj vnitřní svět s těmi, které k tomu pokládáte za vhodné. Nikdy nic nedržte v sobě.

2. Když se člověk nedokáže realizovat

V každém je vložen jeho osud, jeho předurčení, jeho poslání. Už se zrozením se nám dostává nějaký talent, nějaký určitý zájem. Naším úkolem je najít a kultivovat, co nám bylo dáno. Všichni jsme různí a zcela jedineční. Míra a oblast seberealizace je individuální věcí. A i když potkáme toho pravého partnera, ohýnek, který nám byl dán spolu se životem, bude dál hořet a vyžadovat, aby byl předveden světu. Nepotlačujte své schopnosti, cíle a sny. Neopouštějte je. Ani kvůli lásce ne. Naopak. Skutečně milující partner vás bude povzbuzovat. Rozvíjejte se! To za vás nemůže udělat nikdo jiný, nikdo a nic vám nedokáže přinést takovou radost, jako oblíbená činnost, skvěle zvládnutá práce, zkrátka úspěch.

3. Když člověk není spokojen sám se sebou

Poslední, velmi častou příčinou lidské osamělosti, je nízké sebevědomí. Jestliže se někdo stále jen kritizuje, vidí na sobě především nedostatky, neváží si sám sebe a nedokáže se pochválit a být na sebe hrdý, bude se cítit osaměle vždycky, ať bude kolem něj kolik chce lidí. V současné době je to především pod vlivem předvádění se na Facebooku i jinde problém velmi aktuální. Jeho hlavním projevem je věčné srovnávání vlastní osoby s jinými. Nejvíc udivuje, že toto poměřování se jinými lidmi neprobíhá snad jenom ohledně zevnějšku, ale týká se absolutně všech kritérií. Proti tomu opravdu není léku. Každý by měl pochopit, že v tomto pomíjivém světě se ustavičně všechno mění a vždycky se najde někdo, kdo je v něčem lepší nebo si možná jen umí líp vymýšlet. Paradoxem je skutečnost, že těch, kteří jsou horší, je mnohonásobně více, jenomže těm nikdo nevěnuje pozornost. Snad že jejich nezdary nejsou vystavovány na sociálních sítích. Jedinou cestou, jediným způsobem, jak se zbavit tohoto zbytečného sebetrýznění, je dokázat se zastavit a zpříma pohlédnout sám na sebe. Uvědomit si, že jediným soupeřem a také jediným spolubojovníkem jsme si my sami.

3 způsoby jak se zbavit samoty

Svoboda

Prostě si řekněte, že jste nezávislá. Musíte to skutečně cítit. Zbavte se všech stereotypů a nedržte se žádných pravidel. Nechte plavat povrchní plky na sociálních sítích. Někdy tím největším nebezpečím, které nám hrozí, jsme my sami. Takže nechte pochyby být a odvažte se. Zajděte do drahé restaurace, kupte si nové šaty, jděte na nenadálou schůzku. Změňte totálně plány a alespoň jeden jediný svého života neprožijte podle stanoveného rozvrhu. Věnujte se sama sobě, buďte se sebou, se svou nejbližší přítekyní. Uvidíte, že změny budou následovat!

Harmonie

Nechtějte se zalíbit nikomu kromě sebe. Ať vaše jednání třeba neodpovídá tomu, co okolí očekávalo – jestliže si doopravdy budete jistá, že jdete správnou cestou, nic vás nemůže zastavit. Všimněte si, že lidé žijící v souladu se svým vnitřním světem dokážou prožít zcela o samotě klidně celý měsíc a nijak jim to nevadí. Uvědomte si, že samota nevzniká nepřítomností lidí, ale nepřítomností nás samých.

Soběstačnost

Ve skutečnosti nepotřebujete vůbec nikoho kromě sebe sama. Jestliže se naučíte trávit čas se sebou, žádné životní okolnosti vás nikdy nemohou zlomit. Zvykněte si nepřehazovat odpovědnost na někoho jiného a mít situaci pevně v rukou. Nedejte na to, co si myslí ostatní, neřiďte se lajky a dislajky na síti. Zamilujte si sama sebe, věřte ve vlastní sílu a uvědomte si konečně, jaký potenciál se ve vás skrývá!

=========
16 malých příběhů o tom, jak lidé pochopili, že je to láska
Metoda Ho’oponopono : 5 hlavních principů harmonizace vzájemného vztahu