15 nepříjemných pravd, které musíme vzít za své, pokud chceme žít plným životem

Nikdy nečekejte od jiných příliš mnoho… a to včetně svých blízkých.

1. Nezdary jsou nevyhnutelné

Budete i neúspěšní, a to ne jednou. Někdy vám bude tak mizerně, že se vám bude chtít všeho nechat. Je to však jediná cesta k úspěchu. Nejde totiž ani tak o výsledek, ale o to, abychom když padneme dokázali znovu vstát a znovu to zkoušet.

2. Opakovaně se zklamete i v lidech, kterým budete důvěřovat

Nikdy nečekejte od jiných příliš mnoho – a to včetně svých blízkých. Uvědomte si, že hlavní tajemství dlouhodobého vztahu spočívá v kompromisu. V kompromisu a schopnosti dávat, aniž bychom něco očekávali oplátkou.

3. Zamilovanost je vždycky doprovázena citovou zranitelností

Milovat znamená věřit, že nám dotyčný nezlomí srdce, ačkoli vlastně nemáme absolutně žádnou záruku, že se to nestane. Nemá však smysl se bát. Lidské srdce má podivuhodnou schopnost se zahojit a uzdravit.

4. Musíte se naučit nechat druhého jít

Musíte vědět, že nemůžete druhého nutit, aby zůstal s vámi. V životě potkáte mnoho lidí jenom na chvíli, dočasně. Nepochybujte, že ti, kteří skutečně mají do vašeho života patřit, se v něm také objeví – a zůstanou s vámi.

5. Nemůžete vždycky jen plout po proudu

Neměli byste s něčím souhlasit jen proto, že v to věří všichni ostatní a neměli byste něco dělat proto, že všichni ostatní to dělají také. Jistě, k tomu, aby člověk plul proti proudu, je zapotřebí odvaha, ale dokázat to je také otázka vašeho štěstí.

6. Život se nikdy neodvíjí podle plánu

Místo vymýšlení plánů si stavte cíle. A neočekávejte příliš. Vesmír má ostatně pro váš život připraveny ty nejlepší plány. Musíte mu zkrátka důvěřovat a dovolit, aby to, co se má stát, se stalo.

7. Všechno je dočasné, včetně okolností

Takže i když je momentálně všechno špatně, neberte si to zas moc k srdci. Dříve nebo později se vaše situace změní. Totéž ovšem bohužel platí také o dobách, kdy je všechno dobré – nesmíte si zas moc foukat, protože všechno je dočasné.

8. Všichni ostatní lidé se v tomto světě cítí ztraceni stejně tak jako vy

Možná se jen dokážou přetvařovat a dovedně předstírají, že vědí, jak žít. Věřte, že nemá žádný smysl srovnávat svůj život s životy jiných lidí. Každý má nějaké problémy. Nikdy nezapomínejte, že život skutečně není tak dokonalý, jak vypadá na Instagramu.

9. Odpustit sám sobě znamená velkou životní výzvu

Přijměte jako fakt, že budete dělat chyby. Všechny vaše činy budou mít své následky a občas se zmýlíte. Je to totiž jediný způsob, jak se něco naučit.

10. Nedokážete přimět každého, aby si vás oblíbil

A to i kdybyste se proměnili v kelímek Nutely. Vždycky se najde někdo, pro koho je Nutela moc nebo málo sladká. Vždycky se najde někdo, kdo vás bude odsuzovat. Dělejte, co se vám líbí a co dělat chcete – pokud tím neškodíte někomu jinému.

11. Skrýváním vlastních citů věci jenom komplikujete

Může se to stát příčinou dramatu. Jediný způsob, jak se mu vyhnout, je naučit se city přijímat, vyznávat a mluvit o nich. Vaše city mají význam, pokud je dokážete ovládat, nikoli popírat.

12. Jediným způsobem osobního růstu a rozvoje je opuštění komfortní zóny

Což může zároveň být vaše nejhorší zkušenost. Získáte však mnohá poučení, jak bojovat se svými obavami a komplexy.

13. Vždycky přitahujete to, co si zasloužíte

Neexistuje totiž žádná náhodná shoda: všechno, co se vám v životě přihodí, bude důsledkem vašeho jednání, vašich činů. Za každým úspěchem se kryje velká práce a námaha.

14. Pochybovat o sobě k ničemu nevede

Leda snad k nikdy nekončící sebeanalýze. Buďte v klidu, lidé jsou nastaveni tak, aby přežili. Takže i s vámi to nakonec dobře dopadne.

15. Spoléhat můžete pouze sami na sebe

Všichni ostatní jsou totiž zaměstnáni vlastním životem – a vy svým musíte být také. Musíte být svým vlastním hrdinou, zachraňovat v první řadě sebe – a teprve potom pomáhat ostatním. Přijměte jako skutečnost, že na svět jste přišli sami a sami z něj také odejdete. To je normální. Vesmír pro vás připravil spoustu požehnání – záleží jen na tom, zda ho dokážete uvidět a přijmout.

=========
Žádné smlouvy s ďáblem. 16 důležitých věcí, kterým mě naučila klinická deprese.
Vážit si sám sebe – co to znamená?