Těším se. Učím se. Děkuji. Miluji.

Fascinují mě lidé, na které se člověk podívá a najednou vidí takovou krásu a takovou hloubku duše, že prostě ztrácí řeč úžasem a nadšením a jiné reakce ani není schopen. Myslíte, že jsou to lidé nějak krásní na pohled? To vůbec není podmínkou, jde o něco jiného. Přesto je na zjevu takových lidí něco, co vždycky přitahuje pohledy. Cosi nepostižitelně krásného, krásného natolik a takovým způsobem, že se člověku na ně chce dívat znovu a znovu, prostě mu to nedá.

Fascinují mě lidé, kteří…

Jsou štědří? No ano, určitě – a ve všem: ve své lásce i ve své upřímnosti. V penězích rovněž. Rozhodně. Vnitřní štědrost se velmi výrazně projevuje právě prostřednictvím vztahu a štědrosti v penězích. Přitom to ani zdaleka nebývají žádní boháči ani marnotratníci. Velmi často šetří — sami na sobě. Jsou však schopni poslat někomu kytici nádherných květů, přičemž nelitují nejen peněz, ale ani času, prostě jen tak, aby udělali radost. Člověk drží tu kytici a krk se mu dojetím stahuje, nedokáže říci ani slovo, nedokáže ani polknout a srdce mu buší… prostě nic jiného v tu chvíli nemůže. Taková krása to je. Taková radost.

Hodní? Ano, docela opravdově hodní. Jsou to lidé, kteří vás obejmou už pouhou svojí přítomností. A už jen při té pouhé myšlence, že někoho takového v životě máme, že se s ním známe, se srdce obalí heboučkou pokrývkou a bije něžňounce a spokojeně. Jinak to prostě nemůže být.

Upřímní a odvážní? Ano, samozřejmě, že jsou upřímní a odvážní. Přitom ale nemají ani meč, ani štít. Jenom se nebojí být sami sebou, nebojí se milovat, nebojí se bolesti. Zkrátka žijí. Takovým lidem bývá velmi často těžko a cítí bolest, ale žijí. A jejich život vůbec není nějaký boj. Jsou naplněni světlem a radostí. Přes všechny překážky, přes všechnu bolest. Jsou přitom velmi vděční. A život se na ně dívá široce otevřenýma očima a je jimi prostě nadšen. Jinak to ani není možné.

Zkrátka a dobře, naplňují mě nadšením LIDÉ…

Ne nějaká schémata, příklady či představy, ale živí lidé. Lidé kteří jsou mnohem a mnohem zajímavější a daleko krásnější než cokoli, co se vůbec dá vymyslet. Živí lidé, které jediné má také smysl a cenu milovat. Kteří jediní za to stojí. Oni jediní jsou hodni lásky.

Jestli si říkáte, že teď prohlásím, že takových lidí je málo, těžce se mýlíte. Nic takového tvrdit nebudu. Protože takových lidí znám spoustu. A některé dokonce zblízka.

Těším se z nich. Učím se od nich. Cítím k nim vděčnost. Cítím k nim lásku.

… počkejte, tohle ještě není konec. Doporučuji, aby si další řádky přečetl KAŽDÝ, kdo není spokojen se svým životem.

Spousta lidí si zvykne prožívat své dny jaksi beze smyslu. Nežijí naplno, jen přežívají, existují. Hrají role šťastných lidí, ve skutečnosti však cítí vnitřní marnost a prázdnotu. Lidé utrácejí čas svého života na hlouposti a podnikají úplně nepotřebné věci. Myslí na nezaplacené účty a zabývají se cizími soudy o své vlastní osobě. Jsou to nesmyslně a bezcílně ztracené roky.

Život je všechno, co člověk má.

Každý den sledujeme ustavičně hodinky a počítáme hodiny a minuty, kdy už se budeme moci vrátit domů, zbavit se napětí a trochu si oddechnout. Každý den se tohle opakuje. Věčně někam běžíme, věčně se za něčím honíme, až se jednoho krásného dne probudíme a uvědomíme si, že to pro nás nemá ale vůbec žádnou cenu. Pokud se každý den vašeho života podobá až k uzoufání tomu předchozímu a máte pocit, že takové dny vám nemohou absolutně vůbec nic dát, přečtěte si následující krátký text. Napsal ho čtyřiadvacetiletý mladík, který už věděl, že mu zbývají pouhé týdny.

Uživatel, který si dal jméno mylasttie, umístil svůj příběh na Reddit. Ocitly se pod ním desítky tisíc komentářů, ve kterých mu lidé nabízeli podporu, vyjadřovali svou účast a soucit, projevovali nadšení nad jeho silou a odvahou a slibovali, že změní svůj vlastní život. Mladý muž všem poděkoval, psal, že je doslova ohromen takovou záplavou reakcí a nakonec dodal:

«Poctivě řečeno, čas, po který budu odcházet, chci strávit už jen se svými blízkými. To jediné má pro mě ještě smysl…»

Tím jeho příspěvky skončily. Stalo se to v únoru roku 2015. Možná, že dokážete využít moudrá slova toho mladého muže. Nikdo z nás neví, kolik mu zbývá času. Musíme žít a milovat naplno, doopravdy žít, dokud náš čas nevyprchá…

«Je mi čtyřiadvacet, ale už vím, jakou kravatu budu na sobě mít v den svého pohřbu. Neodpovídá sice vůbec mému vkusu, zato se dokonale hodí k té příležitosti. Do konce života mi zbývá pouhých pár měsíců.

Diagnózu «rakovina» jsem se dozvěděl příliš pozdě. Nezbyla mi žádná šance prožít dlouhý a šťastný život. Uvědomil jsem si v tu chvíli, že to nejhlavnější v životě, to, co ještě můžu, je udělat něco, aby byl tenhle svět o maličko lepší. Veškerý můj život až do onemocnění neměl žádný smysl, protože jsem nedělal nic, co by mělo vůbec nějaký význam.

Má mysl byla zaplavena spoustu naprosto nepotřebných věcí. Když jsem se dozvěděl, kolik mi zbývá života, uvědomil jsem si konečně, co je pro mě doopravdy důležité. Rozhodl jsem se napsat tuhle zprávu, abych snad aspoň někoho přivedl k vědomému životu a abych na tomhle světě po sobě nechal alespoň něco, co má nějaký význam. Bude to pro mě znamenat, že jsem přece jen nežil nadarmo.

Vyberte si práci podle své záliby, takovou, která odhalí váš potenciál. Neutrácejte svůj čas v zaměstnání, které vás netěší. Člověk se nikdy nemůže dostat na vrchol v něčem, co ho nenaplňuje. Pocit naplnění a úspěch přicházejí, když máte z toho, čím se zabýváte, požitek, když vás to baví.

Nikoho se nebojte. Strach vás leda brzdí a vysiluje. Když mu dovolíte, aby vás přemohl, bude vás postupně zbavovat síly, dokud vás zevnitř úplně nerozvrátí a nezničí. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu, ten vám napoví správnou cestu. Někdo si možná pomyslí, že nejste tak docela v pořádku, pro jiného se naopak stanete hrdinou.

Začněte o svém životě rozhodovat. Uvědomte si, že to vy, jen a jen vy nesete zodpovědnost za všechno, co se ve vašem životě děje. Zbavte se všech škodlivých návyků a začněte si hlídat vlastní zdraví. Zdravá výživa a sportování, správná životospráva – to jsou okolnosti významně ovlivňující dobu trvání lidského života. Včetně toho vašeho. Proto se začněte věnovat sami sobě co nejdřív. Váš život by měla utvářet vaše cílevědomá rozhodnutí, neměl by se rozvíjet pod tlakem toho, co jste neudělali.

Nade vše si považujte všech blízkých. Blízcí, přátelé i rodina jsou pro člověka vždycky přínosem, oporou, inspirací, dodávají mu sílu a přinášejí lásku. Važte si proto každé chviličky, kterou s nimi můžete strávit. Je pro mě hrozně těžké vysvětlit své pocity a přitom bych strašně moc chtěl právě tuhle věc vám předat. Chci, abyste si naplno uvědomili, jak moc důležitý, jak moc cenný je to čas. Čas, který můžete prožít v jejich blízkosti.

Jsem šťastný, že jsem si dokázal uvědomit hodnotu času a že jsem zbytku svého života dokázal dodat nějakou důležitost. Je mi jen moc a moc líto, že nezažiju nové vědecké objevy, že nebudu svědkem vynálezů, které změní historii lidstva.

Každý člověk si dělá starosti o svoje zdraví a snaží se pečovat o zdraví. Nebo aspoň většina lidí. Tělo je jako obal, ve kterém jsou uschovány myšlenky, touhy, přání, lidské snažení. Váš život nebude mít smysl, pokud v tom obalu nebude také něco, co může svět udělat lepším, vlídnějším a laskavějším, více naplněným láskou.

Každý člověk má nějakou skrytou vnitřní sílu, s jejíž pomocí dokáže nejenom naplňovat své sny, ale také měnit svět.

Člověk má vždycky možnost vybrat si, jaký život chce prožít: zbůhdarma utrácet den za dnem anebo udělat všechno pro to, aby překonal vlastní slabost, lenost, nejistotu a komplexy a aby nakonec dokázal dosáhnout svého cíle. Vy jste tvůrci vlastního života a rozhodnutí je vždycky na vás.

Udělejte pro tento svět něco, co bude mít nějaký význam, nějakou důležitost, v čem bude skryté vnitřní poselství naděje a lásky. Dodejte svému životu smysl. Co je pro vás důležité? Vytyčujte si cíle a dosahujte jich. V lidském životě je k tomu nekonečné množství příležitostí. Omezeny jsou pouze časem, který nepozorovaně a nezadržitelně plyne. Každému a neúprosně. Váš život je jako výbuch, který probíhá nepředstavitelnou a ničím neomezitelnou rychlostí. Važte si každé chvíle, každé minuty. Život je všechno, co máte. Prožijte ho zajímavě».

=========
Uzdravení je tvá ochota mít všechno v sobě rád
12 pravidel šťastných lidí