S. Hawking – Je velmi důležité prostě to nevzdat

hawking-big

Stephen Hawking  je jedním z nejznámějších vědců vůbec. Vystudoval teoretickou fyziku v Cambridge, věnoval se aplikované matematice, přispěl řadou přínosných myšlenek různým oblastem kosmologie a kvantové gravitace.

Brilantní výkony jeho mozku nijak neovlivnila ani tragická okolnost onemocnění amyotrofickou laterální sklerózou, neurologickým onemocněním, které během několika let člověka zcela znehybní a nakonec zabíjí. Hawkingovi nemoc diagnostikovali v jeho 21 letech a lékaři očekávali obvyklý vývoj. To bylo v roce 1963. Jakoby na dotvrzení Hawkingovy výjimečnosti má u něj také nemoc zcela výjimečný průběh. Ano, znehybnila ho, byl v podstatě zcela paralyzován, ale zemřel jen v roce 2018. Komunikoval se světem pomocí speciálního počítačového zařízení. Přesto se ženou vychoval tři děti. Nikdy se nepřestal zabývat výzkumem, dlouhou dobu se věnoval výchově mladých vědců. Jeho přínos vědě byl oceněn řadou vyznamenání.

Sám jeho talent, navíc ve spojení s hrozivou diagnózou, by stačil  k proslulosti. Hawking však byl navíc nadán darem zvláštního, sarkastického, velmi břitkého humoru. Uplatňoval ho nejen jako autor či spoluautor dlouhé řady vědeckých a populárně vědeckých knih. Ocitl se také mezi herci slavného Star Treku, v rodině Simpsonových, spolupracoval se skupinou Pink Floyd. Nikdy nerezignoval.

Přinášíme vám několik citátů velkého vědce, který se odmítl vzdát.

1. Člověk je jediný tvor, který ví, že ho očekává smrt. A jediný, který pochybuje o její definitivnosti.

2. Možnost brzkého úmrtí mě přivedla k pochopení, že život stojí za to, abychom ho prožili.

3. Můj cíl je velmi prostý: chci porozumět vesmíru, chci vědět, proč je utvářen tak, jak utvářen je, chci vědět, proč jsme tady.

4. Jsme pouze rozvinutými potomky opic na maličké planetě nijak významné hvězdy. Máme však šanci porozumět vesmíru. Tím jsme zvláštní.

5. Celý svůj život žasnu nad velkými otázkami, s nimiž se setkáváme, a pokouším se nalézat na ně vědeckou odpověď. Možná proto jsem prodal více knih o fyzice, než Madonna o sexu.
6. Kde je život, je i naděje.

7. Jsem přesvědčen, že věda a výzkumná činnost přinášejí větší uspokojení, než vydělávání peněz.

8. Mým skutečným snem je napsat takovou knihu, kterou by prodávali ve stáncích na letišti. Jenomže to by zřejmě na obálku museli dát nahou ženu.

9. Myslím, že počítačové viry by se měly zkoumat jako forma života. Vypovídá to mnohé o povaze člověka: jediná životní forma, kterou jsme dosud byli schopni vytvořit, je schopná pouze ničit. Vytváříme život k obrazu svému.

10. Hlavním nepřítelem vědění není nevědomost, ale iluze vědění.

11. Kdosi mi říkal, že každá rovnice, kterou uvádím ve svých knihách, snižuje prodej dvakrát.

12. Brouzdání po Internetu je stejně nesmyslná činnost jako ustavičné přepínání televizních kanálů.

13. Nejsem si jist, že lidský rod přežije alespoň ještě tisíc let, pokud se mu nepodaří proniknout do vesmíru. Je mnoho scénářů, jak na naší malé planetě může zaniknout veškerý život. Jsem však optimista. Určitě se dostaneme ke hvězdám.

14. Mezi všemi systémy, které máme k dispozici, jsou nejsložitější naše vlastní těla.

15. Školní věda je často vykládána suchou a nezajímavou formou. Děti se učí mechanicky si věci pamatovat, aby složily zkoušku. Ale nevidí žádnou souvislost mezi vědou a okolním světem.

16. Všiml jsem si, že dokonce i ti lidé, kteří tvrdí, že vše je předurčeno a nelze s tím nic dělat, se rozhlédnou na obě strany, než přejdou ulici.

17. Život by byl velmi tragický, kdyby nebyl tak zábavný.

18. Je velmi důležité prostě to nevzdat.

=========
27 myšlenek Sigmunda Freuda o nás samých
20 vybraných myšlenek Alberta Einsteina
Pětkrát «někdy“ na cestě za štěstím od Paolo Coelho