Ruka naděje po mnoha letech

ruka-nadeje-hlavni

U Samuela Armase byla diagnóza rozštěpu páteře stanovena dlouho před jeho narozením. Čím dříve je při tomto defektu provedena operace, tím je více šancí na záchranu a normální život. Samuel operaci podstoupil ještě v matčině děloze, když mu bylo jedenadvacet týdnů.

Doktor Joseph Bruner vyjmul dělohu císařským řezem a nařízl ji, aby mohl provést operaci plodu. Během operace dítě vysunulo průřezem droboučkou, ale dokonale vyvinutou ručičku a stisklo chirurgův prst.

Fotograf Michael Clancy pořizující fotodokumentaci operace tento podivuhodný okamžik zachytil. Vydavatelé pak dali snímku název „Ruka naděje“. Text pod fotografií zněl: „Droboučká ruka jedenadvacetitýdenního plodu Samuela Alexandra Armase se vynořila z útrob matky a uchopila za prst doktora Josepha Brunera, aby mu poděkovala za dar života.“ Doktor Bruner vyprávěl, že to byl nejsilnější okamžik jeho života, byl naprosto ohromen a nedokázal se v tu chvíli vůbec pohnout.

Matka malého Samuela Julie Armasová vzpomíná, že když s manželem fotografii uviděli, rozplakali se a „plakali několik dní“. „Ten snímek nám nepřipomíná nemoc nebo fyzickou vadu našeho miminka v době kdy jsem byla těhotná, připomíná nám, jak maličkým človíčkem tehdy byl náš syn. Je to opravdová fotka a je prostě úžasná“, říká Julie.

Samuel se narodil patnáct týdnů po operaci. Dnes je mu deset let. Samozřejmě, že operovaná páteř o sobě dává vědět, dodnes v ní má kovové svorky, ale chlapec žije aktivním životem, běhá, plave, chodí na výlety. Dnes už rozumí tomu, že jeho neskutečně dojemná fotografie, která se za tu dobu stala známou a neuvěřitelně populární, dává dnes právo na život tisícům miminek.

„Je to pro mě moc důležité“, říká Samuel o fotografii. „Mnoho dětí by ani nežilo, kdyby té fotky nebylo“. Samuelova matka říká, že syn má velmi vyvinutý smysl pro dobro a zlo. Je to velmi hodný syn a dobrý bratr svých dvou mladších sourozenců.

ruka-foto-1

Doktor Joseph Bruner, který unikátní operaci provedl, říká, že šlo o nejsilnější okamžik jeho života.

ruka nadeje2

Samuel Armas vede aktivní život a sportuje.

ruka-nadeje-hlavni

Fotografie «Ruka naděje» přinášející naději na život tisícům podobně postižených dětí po celém světě. Vpravo Samuel a autor fotografie Michael Clancy po sedmi letech od jejího pořízení.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Lékařův nejcennější dárek
Máte výsledky jako nebožtík …