Posilujte lásku stejně, jako to děláte se svým tělem

posilujte-lasku

V životě to chodí vcelku logicky. Chceme-li zhubnout, přestaneme jíst sladké a cvičíme. Chceme-li lepší práci, snažíme se zvýšit svou kvalifikaci. Máme-li touhu po nových zážitcích, koupíme si letenku do vzdálené destinace. A co děláme, když chceme, aby náš partnerský vztah neztratil lesk, aby byl stále tak vzrušující, jako býval, aby se vešel do kategorie „nej“? Správně, sedíme a neděláme nic.

Jestliže však opravdu toužíme vztah neztratit, naopak ho rozvíjet a upevňovat, musíme i na něm pracovat. Každý den, trpělivě a s láskou.

Nabízíme vám pár nápadů.

1. Vzpomeňte si, jak to začalo

Čas běží a měsíc po měsíci, rok po roce, aniž si to uvědomujeme, ztrácíme postupně trpělivost i něžnost, ochotu porozumět a přijmout, kterými jsme byli tak přeplněni na začátku vztahu. Vraťte je. Jsou velmi potřebné, stejně jako možnost pohlédnout na partnera zamilovanýma očima.

2. Říkejte si o to, co byste chtěli

Přivykli jsme domněnce, že nás partner zná natolik dobře, že je schopen předem uhodnout všechna naše přání. Nevyslovená přání vedou ke konkrétním a velmi živým očekáváním. Jestliže nejsou naplněna, začínáme pochybovat o vzájemném porozumění a pevnosti vztahu. Přitom by stačilo své přání vyslovit.

3. Neptejte se „Jaký jsi měl den?“

Položíme-li tuto nudnou otázku, nejspíš se nám dostane odpovědi: „Normální a ty?“ Takový dialog opravdu nesbližuje, spíš je schopen vztah zhoršit zjevnou příchutí rutiny. Ptejte se raději: „Něco zajímavého v práci?“, „Zasmál/a ses dneska něčemu?“, „Četl/a jsi zprávy? Je tam něco, co si mám přečíst?“ Budete se sami divit, o kolik živější bude a jak vás sblíží váš rozhovor.

4. Buďte „odborníkem na partnera“

Co víte o vkusu a sklonech toho druhého? Co doopravdy víte a znáte, kde můžete s jistotou říci, že tohle by se mu líbilo a tohle ne? Klaďte nenápadné otázky, pamatujte si partnerovy reakce na věci, události, zábavu. Hodí se vám to, až mu budete chtít udělat radost.

5. Zůstaňte sexy

Výraz „sexy“ nemusíme spojovat přímo s ložnicí. Máme na mysli spíše umění být sexy každý všední den. Možná by vaše partnerka ocenila, kdybyste po příchodu z ranního běhání zmizel co nejdřív ve sprše? Třeba se vašemu partnerovi líbí, jak si prozpěvujete, když myjete a uklízíte nádobí, ale nesnáší pohled na vaši kosmetickou masku? Pozorujte a hledejte odpovědi, co vás navzájem přitahuje a co naopak. Inspirujte se partnerovými slovy i výrazem obličeje.

6. Ke společnému volnu zaujměte tvůrčí přístup

10 míst, kde se dá strávit prima víkend, 20 scénářů bezva setkání bez koruny v kapse – existuje celá záplava zajímavých nápadů a zkušeností. Zapojte vlastní představivost. Nacpat se na gauči u televize popcornem zvládnete opravdu vždycky. I po projížďce na lodičkách nebo diskotéce na inlinech.

7. Berte si každodenní duševní dovolenou

Problémy v životě či práci jsou schopny odsunout vztah do pozadí. Jste-li však s tím, koho máte rádi, měli byste umět se této zátěže dočasně zbavit. Bez přetvářky a naplno naslouchejte, prožijte a vychutnejte si, co společně děláte, projevujte opravdový zájem. Starosti se ještě stihnou vrátit. Musí to však být až tehdy, když jim dovolíte.

8. Při hádce si berte pauzu

Když se vášně nakupí a adrenalin máte až u stropu, zastavte se ještě před bodem, z něhož už není návratu. Navrhněte pauzu a pozdější návrat k předmětu sporu (dnes večer, zítra, příští týden…). Nápor emocí se sníží a otázku bude možné vyřešit v daleko větším klidu.

9. Projevujte své skutečné city

Velmi často dáváme najevo pouze povrchní city. Například uznání nebo podráždění. Zkrátka výslednou reakci. Měli byste se však snažit zapojit a ukázat partnerovi také ty emoce, které vás k reakci přivedly: například radost, spokojenost, zklamání, protest, pocit osamění atd. Tyto hlubší city jsou rychle a snadno sdíleny.

10. Omlouvejte se z hloubi duše

Omluvy ve vztazích znamenají opravdu hodně. Samozřejmě pouze takové, které jdou ze srdce. Pokuste se partnerovi poctivě vysvětlit, proč jste udělali chybu a co hodláte udělat, abyste ji napravili. A buďte upřímní. Bez upřímnosti vás partner jen těžko pochopí.

via

=========
Koho si v lásce vybíráme a proč
Spokojenost v partnerství