Nepokoušejte se stát se dokonalým člověkem, mohlo by vás to zabít. 20 tvrdých pravd o životě.

Tyhle pravdy vám pomohou vzít rozum do hrsti.

Možná se budete cítit dost mizerně, až vám někdo konečně řekne, jak se věci mají doopravdy. Avšak jestli chcete mít ze života skutečný požitek, budete si chtě nechtě muset ujasnit, co je pro vás doopravdy důležité a čeho byste se měli zbavit. Jenom tak totiž budete mít záruku, že svůj vzácný čas vynakládáte na to, co má pro vás opravdu význam.

Snad vám pomůže i těchto dvacet tvrdých životních pravd, které si nikdo nepřiznává rád…

1. Přijde čas, kdy už nebudete žít.

Každý člověk má tendenci myslet si, že je nezranitelný a nesmrtelný. Nicméně, skutečnost jiná a tohle dětské přesvědčení zkrátka není pravdivé. Přestaňte se opájet sny, neztrácejte čas a raději si začněte vychutnávat všechno, co se kolem vás děje právě teď.

2. Každý zemře.

Obejměte maminku a tátu, řekněte sé sestře, jak rádi ji máte. Jednoho dne, až se konečně dokážete odtrhnout od svého smartphonu, už tu vaši nejbližší nemusejí být. Řekněte lidem, kteří jsou vám drazí, co k nim cítíte.

3. Peníze z vás neudělají šťastného člověka.

Tisíckrát omletá pravda. Přesto ji nezaškodí opakovat. Ať se snažíte jak chcete, štěstí za peníze nepořídíte. Život znamená, že žijete, nikoli že hromadíte peníze. A také – přestaňte vyhazovat peníze za něco, co nepotřebujete. Staré přísloví říká, že za trochu času sice můžete vydělat moře peněz, ale ani za moře peněz nezískáte trochu času.

4. Věčná honba za štěstím vám brání to štěstí získat.

Jestliže člověk nežije tady a teď, znamená to jediné – že svůj život zbůhdarma utrácí. Přestaňte se honit za zítřejším dnem a užívejte si života se všemi jeho krásami už v tom dnešním.

5. Utrácení peněz je daleko méně efektivní nežli utrácení času.

Pokud si skutečně upřímně přejete tento svět změnit, obětujte svůj čas a peníze si schovejte na horší časy. Nejspíš si ani nedokážete představit, jak silně můžete na lidi působit, jestliže s nimi trávíte čas. Člověk může vždycky vydělat o něco víc peněz, jeho čas však bohužel není nekonečný.

6. Je naprosto nesmyslné snažit se učinit šťastnými všechny kolem.

Netrapte se zbytečně a nelámejte si hlavu, jak to udělat, aby všichni lidé byli šťastní. Lidé totiž nikdy dokonale šťastní být nemohou. Dokud na to máte čas, vynasnažte se udělat šťastnými sami sebe.

7. Nesnažte se stát se dokonalým člověkem, mohlo by vás to zabít.

Pokud budete každý den postávat u zrcadla a pozorovat své nedostatky, riskujete, že předčasně zestárnete. Pokud si stále budete v hlavě přemílat své chyby a všechno, co neumíte nebo se vám to dostatečně nedaří, dosáhnete jediného – duševní rozháranosti, nejistoty, sebepodceňování a komplexu méněcennosti. Nehledejte vzor dokonalosti v někom jiném. Nesrovnávejte se s nikým. Neztrácejte ani vteřinu svého drahocenného času na to, abyste se stali někým, kým nejste. Stanovte si svoje cíle. Jim obětujte čas.

8. Také city mají význam.

A jaký! Pokud si myslíte, že váš život řídí pouze myšlenky, zamyslete se raději pořádně ještě jednou. City dokážou člověka přimět k uskutečnění obdivuhodných činů, stejně jako činů velmi málo hodných obdivu. Věnujte pozornost tomu, co cítíte a nesnažte se to potlačovat nebo si to nepřiznávat.

9. Zodpovídáte sami za sebe.

Nikdo není povinen obětovat vám celý svůj život. Bohužel jsou obecně dost známé případy erudovaných a talentovaných třicátníků i čtyřicátníků, žijících s rodiči nebo jen s matkou, nejevících sebemenší náznak snahy se osamostatnit. V každém případě musíte umět včas opustit rodné hnízdo, začít samostatně žít a něco pořádného ze svého života udělat.

10. Až tu nebudete, řada věcí ztratí význam.

Ačkoli dnes si to prostě nedokážete představit, jednoho dne si uvědomíte, že všechny ty věci, jimž jste věnovali značnou část svého života a na kterých vám tolik záleželo, nemají vlastně žádný význam. Budeme za vás doufat, že si to uvědomíte dostatečně včas na to, aby vám zbyla doba ještě dost dlouhá, abyste se mohli věnovat tomu, čemu jste se věnovat doopravdy chtěli nebo chtít budete.

11. Pokud svůj talent nebudete rozvíjet, ztratíte ho.

Pokud máte od pánaboha nějaké nadání nebo byste v sobě nějaké rádi rozvinuli, pospěšte si a nebuďte přitom líní. Rozvíjejte svůj talent a buďte na něj patřičně pyšní.

12. Jen pro ten dnešní den…

Nevěříte? A přece je klidně možné, že zítřek už pro vás nebude existovat. To platí pro každého člověka. Proto neodkládejte na zítřek nic, co můžete udělat nebo zažít už dnes. Dnešek je ten den, který má význam. Zítra už nemusíte mít šanci.

13. Přestaňte si stěžovat. Váš těžký život nikoho nezajímá.

Tušíte něco o tom, že lehký a snadný život nemá nikdo z nás? Pokud chcete ten svůj změnit, dejte se do toho. Věřte, že nikdo jiný to za vás neudělá.

14. O svoji moudrost se dělte s ostatními.

Pokud znáte něco, co může ostatním lidem pomoci, řekněte jim o tom. Rozdělte se o vědomosti. Nepodlehněte svému egu, které vám v tom brání. Dělte se světem, dokud tu možnost máte.

15. Investujte sami do sebe, jinak se v životě ztratíte.

Neseďte na lavičce náhradníků svého vlastního života. Jestliže máte touhu něco změnit, neváhejte a dejte se do toho. Nemá smysl na něco čekat. Promyslete si postup a jednejte. Nebude na škodu zůstat nějaký čas sami se sebou, všechno si ujasnit a pustit se do práce.

16. Když se věci nedaří, je důležitá jediná věc – vaše reakce.

Není důležité, jak moc se vám něco nedaří. Důležité je, jak na to budete reagovat. Právě vaše reakce je to, co má v takovou chvíli největší význam. Tím nejhorším popudem v takové chvíli je touha vzdát se. Nejlepším řešením je vždycky rozhodnutí jít dál.

17. Zapracujte na svých vztazích s lidmi.

Vždycky přemýšlejte nad tím, jak dát lidem co nejlíp najevo, že vám nejsou lhostejní. Nemyslete si, že to vědí i bez toho.

18. Stále se snažte najít hluboký životní smysl.

Život je nepřetržité zkoumání a objevování. Nemyslete si, že vám je v životě všechno jasné. Ani svůj vlastní život nepokládejte za něco jasně daného a srozumitelného. Nebojte se být zvědaví, klást si otázky a odpovídat na ně. Nebo se o to alespoň pokoušet.

19. Vaše ambice nemají význam. Důležité jsou pouze vaše činy.

Můžete mít nesčíslné množství geniálních nápadů, avšak pokud je nebudete uvádět do života, budou naprosto k ničemu.

20. Čas je nejdůležitější věcí vašeho života.

Nikdy nebudete mít dostatek času. Snažte se ho proto využít co možná nejlépe.

=========
Ten nejrychlejší způsob, jak se zbavit strachu a zlých myšlenek
Právě v těžkých časech je nezbytné vypadat co nejlíp