Neberte si někoho, kdo za to nestojí

Neberte-si-někoho

Pro mnoho žen je sňatek snem. Přesto by však radost z žádosti o ruku neměla přehlušit hlas zdravého rozumu. Hodí se váš vyvolený do role manžela? Profesionální psycholožka Lori Petersová připravila seznam deseti nezbytných vlastností patřičného manžela.

Co všechno ženy nedokážou snášet! Nedostatek pozornosti, hrubost a špatnou náladu, nekonečné partnerovy problémy, nekonečné sliby, že budeme spolu jakmile (dosaďte náležitou výmluvu)… Pokračovat bych mohla donekonečna. Jenže by to nemělo žádný smysl.

A má smysl čekat, že se změní? Začne opravdu na vztahu pracovat? Dojde nakonec k manželství? Než si na tohle odpovíte „ano“, zamyslete se, jestli odpovídá seznamu určitých nevyhnutelných požadavků.

1. DOKÁŽE S VÁMI HOVOŘIT O ČEMKOLI, VČETNĚ PROBLEMATICKÝCH VĚCÍ

Pokud se vyhýbá nejednoduchým rozmluvám, zapomeňte na něj. Je to tvrdé, ale je to pro vaše dobro. Pokud spolu málo mluvíte, nebo jeden druhému moc nerozumíte, nevyhnete se zklamání. Život člověka vystavuje různým těžkostem a nikomu se nechce zvládat je sám. Spolu jste právě proto, abyste se vzájemně podpořili, abyste problémy řešili společně. Proberte to s ním a nějakou dobu vyčkejte, zda se věci změní. Jestliže ne, najděte si někoho jiného.

Otevřeného, zralého, rozvážného. Vyberte si člověka, který ví, že obcházením se problémy neřeší.

2. V TĚŽKÉ CHVÍLI JE VŽDYCKY S VÁMI

Když se hlásí těžké časy, mizí z obzoru a tvrdí, že je čas jeden od druhého si odpočinout? Odchází a vrací se, když jdou věci zas k lepšímu? To je hlavní problémový příznak. Když se před vámi objeví překážka, pozorujte jeho reakci. Pokud se vám jeho chování nezamlouvá, promluvte s ním o tom. Jak zareaguje? Bude se při objevení dalších problémů chovat jinak? Chování lidí v těžkých situacích dokáže říci o jejich charakteru velmi mnoho.

3. CHOVÁ SE PĚKNĚ K ŽENÁM

Pozorujte, jak se chová k jiným ženám, jak se chová ke své matce nebo sestře. Sledujte, jak uznalý a laskavý je v chování k ženám vůbec. Jestliže se vám jeho chování nelíbí, je to varovný příznak. Bude s vámi zacházet stejně. A jestliže to dosud nedělá, pak se přetvařuje.

4. MÁTE STEJNÝ NÁZOR NA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ŽIVOTNÍ OTÁZKY: RODINU, DĚTI, KARIÉRU, PENÍZE, SEX

Ano, posoudit je toho třeba hodně. Ale chcete-li se vdát, podobnému rozhovoru se zkrátka nevyhnete. Shodují se vaše představy a přání? A pokud ne, dokážete dojít ke kompromisu, který bude uspokojivý pro vás oba? Jestliže se mu nechce tohle posuzovat, nebo se nedokážete shodnout teď, co bude dál?

Je těžké na tyhle věci myslet, když jste zamilovaná, když toho muže milujete. Nedokážete si sama sebe představit po boku někoho jiného, jenomže v budoucnu vás to potáhne právě k tomu životu, který je vám určen. Taková chvíle se naprosto nevyhnutelně dostaví. Jestliže tento váš muž nechce nebo nedokáže být takový, jakého potřebujete, hledejte jiného, který to dokáže.

5. CHYSTÁ SE KE SPOLEČNÉMU ŽIVOTU TAKÉ VE FINANČNÍM OHLEDU

Pokud máte obrovský majetek nebo jste se oba shodli, že on zůstane doma s dítětem a vy budete na všechno vydělávat, pak nemáte problém. V opačném případě bude muset pracovat. Problémy s penězi jsou v čele seznamu příčin, pro které se manželské dvojice rozvádějí. Samozřejmě, momentálně jste šíleně zamilovaní. Ale jak to bude v budoucnosti – budete moci oba vést ten způsob života, který vám vyhovuje? Je na to připraven? Počítá s tím? Dělá na tom? Pakliže ne, je to další varovný příznak.

6. PLNÍ SLIBY

Řekne „Přijedu“ a pak se celé hodiny neukáže? Nebo „Já to zaplatím, nedělej si starosti“ a pak se k tomu nemá? Pusté sliby… Musí slovy i skutky ukazovat, že vy a váš vztah stojíte u něj na prvním místě. V hloubi duše pravdu znáte, ale nechcete si ji přiznat… Vdávat se s růžovými brýlemi na nose je velmi, velmi nebezpečné.

7. JE PSYCHICKY STABILNÍ

Zdá se to být samozřejmé, jenomže často nám právě takovéto věci utečou. Pracuje na sobě, chce být lepší verzí sebe sama? Nebo chyby uznává pouze slovně a všechno nechává při starém? Člověk nepevný se do manželství nehodí. Musí být pevný ve svém postoji k životu, k sobě, k vám i jiným lidem. Představte si toho svého mužského za pět nebo deset let. Nechcete přece táhnout dvojí náklad…? Zamyslete se nad tím.

8. JEHO ETICKÉ A MORÁLNÍ HODNOTY SE SHODUJÍ S VAŠIMI

Není nezbytné, aby se všechny vaše názory a přesvědčení shodovaly na sto procent. Sdílíte však alespoň jeho hodnoty? Shodujete se v otázkách morálky a etiky? Je velmi pravděpodobné, že se nezmění, pokud sám nebude chtít. Vyrostla jste v určitém souboru standardů, podle nichž žijete. Zpravidla jsou neměnné. Máte-li rozdílné zásady a on nehodlá měnit ty své, nic z toho nebude.


9. POMÁHÁ VÁM ŘEŠIT PROBLÉMY

Vždycky, nikoli jen čas od času. Podpoří vás, když je třeba? I když jste fyzicky vzdálena, měl by se ujistit, že jste v pořádku. Pokud to nedělá, je váš vztah vepsí.

Ovšem nepřehánějte to, je-li zaneprázdněn jinými povinnostmi, třeba prací nebo dětmi. Musíte být jednou z jeho dvou hlavních priorit. Jestliže to tak není, neberte si ho.

10. ŘÍKÁ, ŽE VÁS MILUJE A DÁVÁ TO NAJEVO

Pokud to tak není, nesmiřujte se s tím a nehledejte pro něj omluvu. Jestliže nedokáže dnes říci ta tři důležitá slova a dokázat je skutky, představte si, co by bylo dál. Lidé, kteří neumějí vyjádřit city, potřebují pomoc, aby si udělali pořádek ve vlastním životě. Poskytněte mu čas a prostor, aby to mohl udělat. A potom se podívejte, zda se k sobě doopravdy hodíte. Žena, která si nepřipadá jako žena vytoužená, je hodna politování.

Uzavření sňatku je jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí. Ve skutečnosti už víte, zda se hodí pro roli manžela. Jen se musíte rozhodnout. Budujte si takový život, který opravdu chcete. Láska vítězí nad vším až do okamžiku, do kterého jste oba odhodláni jít dál společnou cestou.

Lori Peters

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
Zdvořilé násilí: Jsem důležitější než ty
Koho si v lásce vybíráme a proč