Jak se správně rozhodnout

rozhodnout

Každý se alespoň jednou v životě octne v situaci důležitého rozhodování, kdy hned neví, jak se rozhodnout. Někdy se člověk docela dlouho trápí, než pochopí, co bude ta správná volba. Ve skutečnosti ovšem žádná správná nebo nesprávná volba neexistuje. Prostě je každá ze zvolených cest jiná. Je jen třeba najít takovou, kterou chceme jít ze všeho nejvíc.

Seznámíme vás s účinnou metodou amerického kouče Samuela McCree.

1. Vezměte kus papíru a adresujte ho sami sobě

Zkuste si představit, že už jste se pro jedno ze dvou či více řešení rozhodli. Promyslete si, co by to v praxi znamenalo, jak by se během následujících šesti měsíců změnil váš život.

Vše, co vám vytanulo na mysli v rámci této představy, podrobně zapište. Popište do detailu, jak váš život bude v průběhu následujícího půlroku vypadat. Jako byste psali z budoucnosti do dneška sobě samému. Uveďte všechny klady i zápory té změny. S kým se budete stýkat, čím se budete zabývat, kde a jak budete bydlet, jaké perspektivy před vámi budou. Stále se držte toho, že píšete z budoucnosti do dneška a adresátem jste vy sami.

Když popíšete co nejpodrobněji obraz svého praktického života, přejděte k emocionální části. Popište, jak se máte, co cítíte. Opravdu velmi podrobně. Jste spokojeni s tím, jak jste se rozhodli, nebo vás něco zneklidňuje?

V závěru dopisu si poděkujte za své rozhodnutí a vyličte, jak závažně ovlivnilo váš život. Potom papír složte a dejte někam stranou, z dosahu.

2. Vezměte druhý list papíru

Napište formálně zcela stejný dopis, tentokrát se však bude týkat té druhé volby. Jako byste si vybrali právě tuhle variantu své životní cesty. Opět buďte velmi podrobní.

Nezapomeňte si v závěru za tuto volbu poděkovat, složte papír a dejte někam stranou.

3. Po několika dnech oba listy vyndejte a přečtěte si dopisy.

Co při jejich čtení cítíte? Ještě stále pro vás mají obě volby stejnou přitažlivost, stejný význam?

Tahle metoda nesporně se správným rozhodnutím pomáhá.

Velmi důležité je všechno podrobně VYPSAT. Při pozdějším čtení budou dopisy působit jako by je opravdu psal někdo jiný. Uvidíte teď své perspektivy z většího odstupu, pocítíte emoce onoho člověka z budoucnosti a podvědomě pochopíte, která ze dvou cest vás ve skutečnosti leká, která budoucnost by byla plná pochyb a co si skutečně v hloubi duše přejete.

via

=========
Volba je vždycky na nás
Jak najít svůj vnitřní svět