Jak poznáme vysoce citlivé lidi

Přecitlivělí lidé jsou takoví, kteří pro specifiku svojí nervové soustavy jsou daleko citlivější na všechno, co se kolem nich děje. Proto se také daleko rychleji unaví a snaží se pak zdržovat v klidu a tichu, aby se vzpamatovali. Přitom mohou zároveň být extroverty, kteří nemají nic proti novým známostem a návštěvám neznámých míst.

Ilse Sandová je dánská psychoterapeutka, která vydává knihy o přecitlivělosti a seberozvoji. Je členkou Dánské asociace psychoterapeutů. Loni u nás vyšla její kniha „Přecitlivělost není slabost“ (Portál, 2016).

Sandová popisuje několik rysů, podle nichž můžeme vysoce citlivé osoby, k nimž mimo jiné řadí i sebe sama, poznat.

Rys 1. Vnímavost

Stalo se vám někdy, že v průběhu nějaké rodinné oslavy jste chtěli zalézt někam do koupelny a zavřít se tam, abyste se vzpamatovali, protože kolem vás bylo příliš mnoho lidí, mnoho jídla a mnoho hudby?

Sandová vysvětluje, že právě tohle je pro přecitlivělé lidi typické: „Máme příliš bohatou představivost, takže i malé události kolem nás ponoukají k vymýšlení hypotéz a dělání závěrů. Proto se náš vnitřní „hard disk“ rychleji zaplní a my cítíme předrážděnost“. To vyvolává paniku a pak se potřebujeme někde v tichu o samotě zklidnit.

Rys 2. Zvýšená citlivost na vnější podněty

Věčně odněkud táhne, věčně je dusno, věčně někdo příliš hlasitě telefonuje a brání v soustředění… na tohle si přecitlivějí lidé stěžují nikoli se zlými úmysly. Jsou prostě daleko citlivější na přicházející podněty než ostatní lidé.

Ohňostroj v nich nebudí nadšení pro svoji hlučnost. Chemické vůně v kadeřnictví jsou pro ně nesnesitelné a rádio, které si kolegové pouštějí jako pozadí pro práci, je ruší. Vnímají zkrátka dvakrát intenzivněji, než ostatní.

Rychle je unaví také emoce jiných lidí, zvláště ty negativní. Proto jako první vnímají zvýšené napětí okolo a snaží se zmírnit možnost nadcházejícího konfliktu.

Rys 3. Hyperodpovědnost

Zvýšená citlivost přináší schopnost lidem porozumět. Tím však na sebe jako by berou odpovědnost za jejich chování. Vysoce citlivé osoby pak mají tendenci všechny usmiřovat, uklidňovat a snažit se dosáhnout pokojné situace.

Vydávají na to mnoho sil, které nejsou ničím doplňovány. Nedokážou také jiné kritizovat. Negativní zpětná vazba je dokáže dostat do kolen a nevědí si pak rady.

Rys 4. Bohatý vnitřní svět

Přebytek citových, zrakových a sluchových vjemů bohatě naplňuje vnitřní svět přecitlivělých lidí. Jejich mozek se stále zabývá analýzou a tříděním nových informací, aby zabránil chaosu.

Rys 5. Pomalá reakce

Protože vysoce citlivý člověk se ustavičně cítí být doslova bombardován zrakovými i sluchovými vjemy a jeho mozek je ustavičně zaměstnán jejich zpracováním, reaguje pomaleji než je obvyklé. Právě o nich by se někdy dalo říci „S křížkem po funuse“, protože vtipná odpověď je napadne třeba i několik dní po skončení diskuse, do níž by se hodila.

I když jsou společenští, navazují vysoce citliví lidé podle autorky vztahy pomaleji. Pokud však budete trpěliví, můžete v nich získat spolehlivého a citlivého přítele.

=========
Citáty pro ty, kterým došly síly
Nikoho nemůžeme zachránit