Dopis od dívky, která odešla

athena1

Athena Orchard byla veselá, citlivá dívka z anglického Leicestru. Měla ráda atletiku a starala se o své sourozence. Když jí bylo dvanáct let, ztratila jednoho dne z ničeho nic vědomí. Poděšená rodina ji neprodleně dopravila do nemocnice. Výsledek vyšetření byl drtivý: osteosarkom, rakovina kostí.

Za několik dní Athéna prodělala náročnou sedmihodinovou operaci. Byl jí odstraněn nádor na páteři. Pak následovala chemoterapie. Ztratila vlasy, byla čím dál vyčerpanější, ale svůj optimismus neztratila. Přese všechnu péči se však její stav rychle zhoršoval a krátce po operaci a léčbě zemřela doma, v kruhu svých nejbližších.

Týden po pohřbu uklízeli rodiče Athéniny věci. Na zadní straně zrcadla našli napsáno, co chtěla říci jim i dalším lidem. Byly to prosté pravdy o životě, které tahle silná dívka dokázala najít a ještě vzkázat těm, které měla ráda. Přinášíme vám několik ukázek tohoto textu.

  1. Štěstí záleží jenom na nás. Možná to není o tom, jak to dopadne, možná jde o ten příběh.
  2. Smyslem života je smysluplný život. Rozdíl mezi obyčejným a neobyčejným je jenom to kraťounké „ne“.
  3. Buďte vděční za to, že tu jste. Buďte šťastní, svobodní, věřte a buďte věčně mladí. Znáte moje jméno, ale ne můj příběh. Slyšeli jste, co jsem dělala, ale nevíte, čím jsem musela projít.
  4. Láska je jako sklo: krásná, ale křehká.
  5. Láska je vzácná, život je podivný, nic není věčné a lidé se mění.
  6. Každý den je zvláštní, prožívej ho naplno, protože zítra se můžeš dozvědět, že jsi nevyléčitelně nemocný. Život je špatný jen když si ho takový uděláme.
  7. Láska není v řečech o lásce, ale ve skutcích, které ji ukazují.
  8. Láska je jako vítr. Můžeme ji cítit, ale nemůžeme ji vidět. Chtěla bych někoho milovat a otevřít mu své srdce. Láska není v tom, s kým vidíš svou budoucnost, ale v tom, bez koho si ji neumíš představit.
  9. Není třeba plakat, vím, že se brzy setkáme.

Athénina rodina s dívčiným vzkazem na zrcadle

athena2

Athénina maminka se rozhodla zrcadlo navždy uchovat, aby si mohla znovu číst dcerčina slova a cítit, že Athéna je stále vedle ní.
Daily Mail

=========
Dopis pozůstalým. Radujte se ze života.
5 věcí, jichž nejčastěji litují umírající