Čím si udělat radost

Náš článek vám pomůže zjistit, jak si udělat radost věcmi, které nejsou materiální povahy.

Mezi udělat si radost a rozmazlovat se vede velmi úzká hranice. Rozmazlovat se můžeme například zakoupením nějaké nové věci nebo konzumací oblíbené sladkosti. Ale skutečnou radost, která potěší naše srdce, získáme docela jiným způsobem.

Čím si udělat radost?

Tak tedy za prvé, nezadržujte emoce. Nechte je, ať vytrysknou. Možná jste člověk silné povahy, který si zakládá na tom, že ho jen tak něco nerozhodí. To ale neznamená, že nemůžete uronit nějakou tu slzu. Pokud je vám to před jiným lidmi hloupé, můžete se vyplakat někde v ústraní, ale pláč nepotlačujte. Zbavíte se tím stresu. Vyplakat se někde v koutě je určitě lepší než prásknout dveřmi.

Uvolnit emoce můžete nejen slzami, ale například při hudbě. Zazpívejte si svou oblíbenou písničku bez ohledu na to, jak dokonalá nebo nedokonalá jste zpěvačka. Pusťte si hudbu a tančete. Spolu s hudbou a tělesným pohybem vás opustí všechen emoční tlak. Bude vám skvěle!

Věnujte se svému šatníku. Proberte své oblečení a nejspíš zjistíte, že pěkných pár věcí už dávno nepotřebujete. Tohle na první pohled zcela všední zaměstnání má mnoho kladných stránek. Jednak s tím, jak si urovnáte věci ve skříni a přehledně uspořádáte každou poličku, jako byste nastolila pořádek i ve vlastní mysli. Hned se budete cítit jinak. A jednak tím posloužíte dobré věci, protože dávno nepotřebné kousky můžete věnovat na charitu. A to je dobrá věc, vždyť tak můžete udělat radost někomu, komu ty věci ještě dobře poslouží. No a získáte nějaké to plus ke své karmě. Navíc nově zavedený pořádek v oblečení vás postrčí k obnově šatníku, což vám jako ženě prostě nemůže neudělat radost.

Změňte svou taktiku v konfliktech. Hádky nám dokáží odčerpat pořádně velkou dávku sil. Jakmile pocítíte, že věci dosáhly krajní meze, usmívejte se. Pusťte do svého nitra více dobra než zla. Vašeho oponenta to vykolejí a odzbrojí a vás to místo vzrůstajícího hněvu naplní pozitivitou. Děláte to pro sebe.

Racionálně využívejte volný čas. Zvláště polední přestávku, která je výbornou příležitostí jak si odpočinout od práce a pracovního prostředí vůbec. Neztrácejte čas na nějakou bagetu a pasiáns v počítači. Jestli jen trochu můžete, jděte se projít a porozhlédněte se při tom po něčem zdravém k snědku. Nebo si doma do krabičky můžete připravit třeba zeleninový salát. Ostatně, ono i tu bagetu je daleko lepší sníst na lavičce v parku, na čerstvém vzduchu, bez pohledu upřeného na monitor.

Klasická literatura. Asi si řeknete, jak proboha si můžete udělat radost nějakým klasikem? Avšak jednou z vlastností dobré knihy je to, že je univerzální v čase a v každé společnosti. A s velkou pravděpodobností můžete v dobré knize najít i nápovědu řešení svých vlastních problémů. To vám určitě radost přinese, nemyslíte?

Svůj život si plánujte. Přičemž při tom plánování berte v úvahu i svá přání, ať se vám zdají sebemíň splnitelná. Pozorujte, jak se přibližujete naplnění svých snů. Až poznáte, že třeba pomalu, ale přece jen se jim přibližujete, pocítíte jednoznačně radost. S přiblížením snu bude radost narůstat.

Neuzavírejte se do sebe. Snažte se co možná nejvíc rozmlouvat s lidmi, vyprávět svým blízkým o tom, co vás potkalo, co se vám přihodilo během dne, jaké máte nové zážitky. Když je člověku těžko, je dobře, má-li komu otevřít srdce. Přítele můžete prostřednictvím sociálních sítí najít i na jiném kontinentu. Nemusíte ho vůbec znát osobně. Dokonce to pro vás může být o to lehčí. Budete-li mít komu vylít srdce, zbavíte se stresu a uvidíte, jak moc se zlepší vaše duševní rovnováha. Radost vám bude stále nablízku.

Učit se nikdy není pozdě. Začněte se učit třeba nový cizí jazyk. Procvičíte si tím mozek, posílíte své sebevědomí, vylepšíte kariérní vyhlídky a plody vašeho studijního úsilí vám způsobí radost. Nejen prostým faktem nových znalostí, které jste dokázali zvládnout, ale třeba i při cestě do země, kde se teď dokážete samostatně orientovat a domluvit.

Zdravý spánek není jen zálohou zdraví fyzického, ale také psychického. I když spíme a funkce organismu jsou silně utlumeny, mozek pracuje dál. Existuje mnoho dokladů o tom, že geniální myšlenky přicházely ke svým objevitelům právě ve spaní, ať to byla Mendělejevova periodická tabulka nebo jedna z nejslavnějších písní všech dob, Yesterday Paula McCartneye. Proto vám můžeme poradit dvě věci: dostatečně spěte a věnujte velkou pozornost svým snům.

Pochvala by na naši adresu měla občas zaznít nejen od jiných lidí, ale také od nás samotných. Pro větší názornost si své pochvaly můžete sepsat – udělejte si seznam svých plusů a nadání a pravidelně se k němu vracejte. A samozřejmě se za každou jednotlivou věc nezapomeňte pochválit. Mějte se rádi a buďte na sebe hodní. Usmějte se na sebe do zrcadla a pochvalte se za to, jakou si děláte radost.

Naučte se nacházet radost každý den, ve všem kolem sebe. Stačí mít oči a uši dokořán a nebudete si muset klást otázku čím si udělat radost.

=========
V čem je tajemství radostné nálady
Jak kráčet cestou radosti