Čemu mě naučila dcerka

Mojí holčičce budou brzy dva roky.

Všechny děti se rodí s mnoha různými vlohami, jenomže dospělí často neumožní, aby se jejich vlohy rozvinuly.

Moje tajemství jak vychovat nadané dítě zní: nebraňte mu v růstu, nepotlačujte jeho přání. Ať leze, kam chce. Případně něco rozbije. Ať si prohlíží, co se mu zalíbí.

Pokud máte strach o jeho bezpečí, samozřejmě přijměte patřičná opatření. Pozamykejte zásuvky, zaslepte elektrické zástrčky, odneste všechny nebezpečné předměty. Chcete-li, aby na něco nesahalo, ukliďte to z jeho zorného pole. Nevytvářejte předem prostor pro zákazy, konflikty a problémy.

Zaujměte dítě hrou, jinak se zaujme samo. Něčím, co se vám nebude zamlouvat. Všimněte si, že nejvíc konfliktů vzniká v situacích, kdy si dítě chce hrát a všude leze, zatím co vy byste chtěli jen tak sedět nebo se věnovat svým záležitostem.

Díky dcerce jsem si uvědomila, že ze všech mých záležitostí je nejdůležitější právě ona.

Večer. Hodláte odpočívat, ale dítě si chce hrát. Chtěli byste, aby dítě poslechlo a sedělo klidně vedle vás. Jenomže dítěti je vaše přání fuk. Dělá to, co ho zajímá. A často to přímo vyžaduje.

Vztekání, slzy a křik – to jsou nástroje, které mu pomáhají, abyste pochopili, co ho baví. Co je zajímavé. Co chce dělat.

Když to konečně pochopíte, můžete si vybrat: «podřídit se» dítěti a pustit se s ním do hry, nebo ho „usměrnit“ podle svého přání. Já volím to první, sklouznu z gauče na podlahu a spolu s dcerkou se plazím na průzkum okolního světa.

Rada všem rodičům.

Než budete na dítě křičet nebo mu něco zakazovat, zeptejte se sami sebe: a tohle dělám pro sebe, nebo pro to dítě, chci, aby bylo bystré a šťastné, nebo aby mi nepřekáželo v žití? V tu chvíli ve skutečnosti volíte mezi možností nechat dítě rozvinout své talenty nebo ho „ukáznit“, aby to vyhovovalo vašemu zájmu, vašemu pohodlí.

Moc vás prosím: hlavně všem těm zákazům a trestům nedávejte vznešené jméno „Výchova“! Nic takového to není. Výchova znamená pomoci dítěti objevit sebe sama, podpořit je při výzkumu světa a ukázat mu, jak jsou věci zařízeny a jak fungují.

Evičko, děkuji ti za výuku. Jsem ráda, že tě mám. Mám tě ráda.

=========
Jsi pro mě velmi důležitý
Škola života. Malé podobenství.