Ať už jste si prо sebe přáli cokoli, dejte to někomu jinému

Vzpomínám si, jak jednu dobu, kdy se mi zrovna moc nedařilo, jsem věčně jen přemýšlel nad tím, že fakt nemám peníze, že nemám skoro nic v lednici a jak zaplatím příští měsíc nájem opravdu netuším. Chodil jsem po ulicích a lámal si hlavu. Večer jsem vystupoval z autobusu a upadla mi jízdenka. Jak jsem se shýbal, abych ji zvedl, uviděl jsem na lavičce mladou dvojici. Leželi stočení na lavičce, zakrytí vlastními bundami.

Uviděl jsem je a srdce mi poskočilo. Vzpomněl jsem si, jak jsme byli skoro ještě děti a taky takhle nocovali na lavičkách a věčně jezdili autobusem tam a zpátky, pořád na cestě. Šel jsem k nim a nabídl jim, že můžou jít ke mě a vyspat se na rozkládacím gauči. Dívali se na mě široce rozevřenýma očima, jaké mívají děti o Štědrém večeru.

Šli jsme ke mě. Udělal jsem nějaké jídlo. Ten večer jsme měli lepší večeři než každý z nás po mnoho dnů. Jídla bylo bohatě, ještě zbylo. Lednička byla plná, stačilo natáhnout ruku a vytáhnout, co jsem do ní předtím uložil. Osmažil jsem jídlo na pánvi a bylo to skvělé. Pamatuju, že jsem si říkal: Kde se všechno to jídlo vzalo?

Příští ráno jsem jim dal snídani a doprovodil je. Když jsme se na zastávce loučili, vytáhl jsem z kapsy dvacetidolarovku: «Třeba se vám hodí» Objali jsme se a rozloučili. Ten den už mě má situace tolik netrápila. A nejenom ten den, celý týden! Ta příhoda, která už navždycky zůstane v mé paměti, způsobila hluboké změny v mém pohledu na svět a v mém chápání života.

Ať už sis pro sebe přál cokoli, dej to někomu jinému.

Pokud si přejete být šťastní, udělejte šťastným někoho jiného.

Pokud si přejete mít úspěch, pomozte k úspěchu někomu jinému.

Pokud si přejete mít v životě spoustu lásky, zařiďte, aby jiný jí měl ještě více.

Dělejte to upřímně, ne pro nějakou osobní výhodu, ale proto, že doopravdy chcete, aby ten druhý to všechno měl. Všechno, co dáte, se vám vrátí.

=========
Umění něco si přát
25 tvrdých lekcí, které vám pomohou dosáhnout vyšší úrovně života