9 pravidel udržujících doma pořádek

Tento článek věnujeme všem, kdo zrudnou při nečekaném příchodu hostů a zajíkají se, mají-li odpovědět příteli, který se k nim chce skočit napít vody. Příčinou těchto prazvláštních reakcí není nepohostinnost, ale – promiňte nám ten výraz – binec. No ano, nazývejme věci pravými jmény.

Jak krásné musí být žít v útulném, světlém, krámů prostém bytě! Pokud váš domov takovému popisu odpovídá, pak vám stačí maximálně čtvrthodinka na lehké poklizení před příchodem i ne zrovna zvlášť zvaných hostů.

Devět jednoduchých činností vám nezabere příliš mnoho času. Zato vám ušetří mnohý trapas.

1. Stelte si postel

Ráno je nejdůležitější si ustlat. Mnozí psychologové zcela vážně tvrdí, že je to právě ustlaná postel, co mozku dává signál o počátku pracovního dne. A navíc, ustlaná postel je středobodem uspořádání celého prostoru ložnice, případně obýváku. Nebuďte tedy líní, nechte polštáře a pokrývku větrat, než se osprchujete a vyčistíte zuby a pak je pečlivě ustelte. Výsledek potěší vaše oko.

2. Ráno vždycky prázdný dřez

Mnozí to znají až příliš důvěrně. Člověk vstane, doplouží se do kuchyně a tam narazí na dřez plný špinavého nádobí. Jak se může těšit na snídani? Ostatně – v čem ji má připravit a z čeho jíst? Stanovte si pravidlo, že nádobí se myje večer, aby dřez byl ráno prázdný. I kdybyste nádobí z myčky vyndávali až ráno, je to veliký rozdíl.

3. Praní a žehlení

Dvě zásadní opory domácího pořádku. Nedá se mluvit o uklizenosti, jestliže koš na špinavé prádlo je přeplněný a na gauči se povaluje kupa toho, co je sice vyprané, ale nevyžehlené. Pokud neradi žehlíte, pusťte si k žehlení nějaký nenáročný film, třeba komedii, kterou znáte nazpaměť. Vzpomeňte si na povznesený (a moudrý) dotaz manželky z „Vratných lahví“: „Žehlil jsi někdy?“ To byla žena znalá života! Pokud jde o praní, je snad samozřejmé, že dvakrát do týdne je minimum.

4. Každá maličkost má své místo

Tady bychom se mohli poučit u IKEY. Tam moc dobře vědí, že množství míst k uložení věcí těsně souvisí s pořádkem. Takže pohledné koše a košíky, krabice a bedýnky, to všechno v přiměřeném množství pomáhá udržet pořádek.

5. Neodkládejte

Znáte to strašlivé slovo – prokrastinace? Znamená sklon k ustavičnému odkládání naléhavých záležitostí, působící životní problémy a dokonce i psychické trable. Zkrátka – Co můžeš udělati dnes, neodkládej na zítřek. Tak chytří byli už naši předkové. Tuhle starost jistě znáte hodně zblízka, jinak by vám neuspořádanost vašeho domova nepůsobila takové starosti. Budete muset ten uzel už rozetnout. Život bude snazší.

6. Skládejte oblečení

Možná, že to poslední, do čeho se nám po náročném pracovní dnu chce, je pedantické skládání svetrů a věšení kalhot nebo sukní na ramínka. Jenomže, věřte nebo ne, je to životně důležité. Je daleko těžší přinutit se později sbírat po koutech nebo dolovat zpod gauče zapadlé kusy oděvu. Nehledě na to, jak takhle vyzdobený pokoj vypadá. Navíc vše, co „uložíte“ tímto způsobem, můžete rovnou znovu prát nebo minimálně žehlit.

7. Umývejte rovnou

Pro někoho je to možná tajemstvím, ale pokud budete kus po kusu umývat nádobí a sporák už během vaření, nebudete pak muset uklízet kuchyň až do půlnoci. Zrcadlo přeleštěte hned po tom, co jste na něm náhodou zahlédli skvrny. Nedělejte z úklidu nějaký rituál, to k ničemu není.

8. Nechoďte spát, máte-li v kuchyni nepořádek

Pravidlo přímo zlaté. Kuchyň je místo, kde by měl člověk mít pocit tepla, útulnosti, kde se má napít a najíst a cítit se dobře. Nabíráme v ní síly. Není se co divit, že když ráno přijdeme do špinavé kuchyně, kde nic není na svém místě a válí se tam zmačkané utěrky, ztratíme v tu ránu náladu. Krom toho vyvětrat pachy vaření a setřít skvrny z linky a dlaždiček je daleko jednodušší, dokud jsou čerstvé a ne až další den.

9. Plánujte

Pak vás nevyleká žádná nečekanost. Budete přesně vědět, co máte hotovo a co je třeba ještě dotáhnout. Úklid už pro vás nebude nekonečnou, nepřekonatelnou pouští. Nenadálá návštěva vás může naštvat, protože bez pozvání se na návštěvy nechodí. Ale váš domov vám v takové situaci bude naopak zárukou jistoty. Na vaší straně rozhodně žádný trapas nebude.

=========
Dostal 500 dolarů spropitného, když útrata byla 37 centů
23 kuchyňských triků