8 naučení východní moudrosti

8-moudrost

Tato naučení jsou univerzální a věčná a jejich variace v nejrůznějších myšlenkových směrech jsou nekonečné. Seznámení s nimi je zajímavé a může být užitečné.

1. Začínat s málem je normální.

Džbán se naplňuje pomalu, kapku po kapce. Každý mistr byl kdysi amatérem. Všichni začínáme s málem, neopovrhujte jím. Budete-li důslední a trpěliví, dosáhnete úspěchu! Nikdo ho nemůže dosáhnout za jediný den: úspěch přichází k těm, kdo dokážou začít s málem a usilovně pracovat, dokud se džbán nenaplní.

2. Myšlenky jsou materiální.

Naše vědomí je vším. Stáváte se tím, na co myslíte. Pokud člověk mluví nebo jedná veden špatnými myšlenkami, pronásleduje ho bolest. A pokud mluví nebo jedná s čistými úmysly, přichází k němu štěstí, které ho – stejně jako jeho stín – nikdy neopustí. Aby člověk správně žil, musí si mozek naplnit „správnými“ myšlenkami. Správné myšlení vám přinese všechno, co si přejete; nesprávné vám dá zlo, které vás nakonec zničí. Všechny přestupky se dějí z vůle rozumu. Změní-li se rozum, zůstanou přestupky?
3. Odpustit.

Udržovat v sobě hněv je to samé, jako vzít do ruky rozpálený uhlík s úmyslem ho na někoho hodit. Spálíte se však především vy sami. Když osvobozujete ty, kdo jsou uzavřeni v žaláři neodpuštění, osvobozujete ze žaláře sami sebe. Nikoho nemůžete trápit, aniž byste trápili sami sebe. Učte se odpouštět. Učte se odpouštět co nejrychleji.

4. Vaše skutky mají význam.

Abyste se rozvíjeli, musíte jednat; abyste se rozvíjeli rychle, musíte pracovat každý den. Sláva je tu pro všechny, ale skutečně ji ochutnají jenom ti, kteří neustále pracují. Přísloví říká: „Bůh dopřeje červíka každému ptáčku, ale do hnízda mu ho házet nebude“. A Buddha učil: „Nevěřím v osud, který dopadne na lidi, když pracují, věřím však v osud dopadající na ty, kdo nedělají nic“.

5. Pokoušejte se chápat.

Přestali jsme bojovat za pravdu, bojujeme jenom sami za sebe. Pokuste se nejprve pochopit, a teprve pak chtějte, aby pochopili vás. Musíte vynaložit veškeré úsilí, abyste pochopili názor jiného člověka. Vyslechněte jiné, pochopte jejich mínění a dosáhnete pokoje. Soustřeďte se raději na to, abyste byli šťastní, než na to, abyste měli pravdu. 6. Vítězte sami nad sebou.

Zvítězit sám nad sebou je lepší, než vyhrát tisíc bitev. Vítězství pak náleží tobě. Nemohou ti ho vzít ani andělé, ani démoni, ani ráj, ani peklo. Abys zvítězil sám nad sebou, musíš přemoci vlastní rozum. Musíš kontrolovat své myšlenky. Nesmějí ti do hlavy narážet jako mořské vlny. Můžeš namítnout: „Nemohu přece kontrolovat vlastní myšlenky. Myšlenka přijde, kdy se jí zachce“. Na to odpovím: „Určitě nemůžeme zabránit ptákovi, aby nad námi poletoval, ale dozajista mu můžeme zabránit, aby si udělal hnízdo na naší hlavě“.

7. Žijte v harmonii.

Harmonie vychází zevnitř. Nehledejte ji zvenčí. Nehledejte zvenčí to, co se dá najít pouze ve vašem srdci. Často něco hledáme zvenčí jenom proto, abychom se zbavili pravdivé reality. Pravda je však taková, že harmonii člověk může nalézt pouze ve svém nitru. Harmonie není ani nová práce, ani nové auto, ani nové manželství; harmonie znamená mír v duši a ten začíná u vás.

8. Buďte vděční.

Pojďme poděkovat za to, že pokud jsme se moc neučili, alespoň jsme neztratili příliš mnoho času, a pokud jsme mnoho času ztratili, alespoň jsme neonemocněli, a pokud jsme snad onemocněli, alespoň jsme nezemřeli. Vždycky se najde něco, co stojí za poděkování. Nebuďte takoví pesimisté, že byste během chvilky, třeba i během hádky, nebyli stavu najít deset věcí, za které byste měli být vděční. Ne všichni se dnes ráno probudili; někteří usínali včera naposledy. Vždycky se najde něco, co stojí za poděkování. Vděčné srdce vás dělá velkými!

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
26 moudrých závěrů o životě od obyčejných lidí
Obyčejný projev laskavosti vytváří nekonečné vlny…
Hřebíky hněvu – příběh k zamyšlení