20 věcí, které je dobré vědět ve 20

20ve20

Americký internetový novinář a spisovatel Julien Smith uvádí dvacet rad pro mladé, které by jim podle jeho názoru mohly pomoci orientovat se co možná nejrychleji ve světě. Je užitečné zamyslet se nad radami někoho zkušeného. Může nám to poskytnout šanci na kratší cestu k úspěchu. Mnozí se nad nimi nezamyslí ani v padesáti …

1. Svět, který nás obklopuje, se snaží udělat z nás tupce.

Od bankovních poplatků a úrokových sazeb až k zázračným dietám: z nevzdělaných lidí snáz dostanete peníze. Nevzdělaní lidé se daleko snadněji ovládají. Věnujte se sebevzdělávání jak to jen jde. V zájmu svého bohatství, nezávislosti a štěstí.

2. Nevěřte slepě vzdělávacím institucím.

Učební osnovy byly zastaralé už když je vytvářeli a dneska mohou být úplně out. Učte se a získávejte úctu lidí tím, že budete vpředu a nebudete někoho slepě následovat.

3. Čtěte co nejvíc dokážete.

Osvojte si techniku rychlého čtení s vysokou mírou zapamatování. Ale i bez ní můžete klidně přečíst jednu knihu týdně.

4. Snažte se být ve styku se všemi, ne jen s vybraným okruhem lidí.

Staňte se mistrem komunikace. Naučte se najít na člověku něco, co se vám líbí, a k této jeho stránce se obracejte.

5. Nemařte čas skromností.

Skromnost je víra, že tím, kdo rozhoduje, jaké volit řešení, jsou vaše emoce. Pravdou je pravý opak.

6. Je-li vám něco ve vztahu s někým nepříjemné, nejrychleji se toho zbavíte přerušením vztahů.

7. Snažte udržovat co nejvíc kontaktů s lidmi, kteří jsou starší než vy.

Od svých vrstevníků se toho o správném rozhodování moc nedozvíte. Zato starší lidé už znají věci, o kterých byste se bez nich dozvěděli později. 8. Vyhledávejte lidi, kteří jsou lepší než vy v tom, co vás zajímá a snažte se trávit s nimi co nejvíc času.

Je to důležité samo o sobě, ale význam má i důsledek tohoto kontaktu. Nechtějte být průměrem, chtějte být co nejlepší. Věnujte se zajímavým věcem a buďte ctižádostiví, vnímaví a přizpůsobiví.

9. Během času budete stále více konzervativní. Berte to prostě jako fakt.

Veškeré vaše prostředí vytvoří cosi jako bublinu udržující status quo. Právě proto musíte ty nejbláznivější nápady realizovat právě TEĎ. Později už k tomu nebudete mít odvahu. Věřte zkušenému.

10. Omezte na minimum svoje výdaje.

To vám umožní vytvořit si rezervu pro realizaci toho bláznivého nápadu, o kterém jsem mluvil výše.

11. Místo předmětů a věcí (které stejně mají většinou dočasný charakter) zvyšujte svůj status zkušenostmi.

Jinak řečeno, cesta do Paříže je lepší volba než nová skříň. Nejrůznější výzkumy ukazují, že právě taková volba podstatně zvýší vaši spokojenost v životě.

12. Pokud jste na tom špatně s penězi, musíte nejprve vyřešit právě finanční problémy.

Využijte internet, může vám pomoci nakoupit v rámci různých výprodejů. Pokud žijete od výplaty k výplatě, snažte se tu dobu prodloužit – o týden, o dva. Když věci půjdou lépe, plánujte na období dvou měsíců. Na půl roku, na rok. Cílem je dosáhnout situace, kdy budete moci plánovat na 5 let dopředu.

13. Naučte se programovat.

14. „Pekáč buchet“ na břiše si pořiďte (nebo prostě zhubněte – ať za jakýmkoli účelem) právě teď, dokud jste mladí.

Hormony mají v mládí tu nejlepší hladinu, aby vám s tím pomohly. Neprošvihněte tuhle příležitost, věřte, že vím, co říkám.

15. Naučte se vařit.

Docela vám to zjednoduší život a jídlo přestane být všední záležitostí. Místo drahé fušky příjemná a nenáročná zábava – a navíc ušetříte. Já jsem velký fanoušek Jamieho Olivera, ale cokoli jiného zvolíte pro výuku bude fajn.

16. Dobře spěte.

Právě tohle a kvalitní vaření vám pomůže s tím „pekáčem buchet“. Jestli si myslíte, že se dost vyspíte na onom světě, nebo si říkáte, že máte moc práce a nemůžete tolik spát, mám pro vás novinku: Jste NEEFEKTIVNÍ! A spánková deprivace vám nijak nepomůže. 17. Na všechno si dávejte upomínky.

Pokud jde o paměť, nedůvěřujte svému mozku. Nespoléhejte na pocit „že jste něco měli udělat“. Věřte jen upomínkovým aplikacím. Já sám používám RE.minder a Action Method.

18. Zvolte si veliký cíl a nechte náhodu, aby vám pomohla.

Jasně, že věci se budou dít, i když si žádný cíl nestanovíte, ale když to uděláte, bude toho dění daleko víc.

19. Staňte se odborníkem na jednu určitou věc.

Věnujte pět let právě té věci, ne nějakému kroužení kolem dokola. Když pak budete chtít změnit zaměstnání – jen do toho. Ale něco si vyberte.

20. Nepokoušejte se nikoho napravovat.

Raději si najděte někoho, kdo ještě není zkažený.

=========
9 rad třicátníkům od těch, kterým je přes 40
Deset lží, kterým vás nutili věřit
15 věcí, za které nemá smysl se omlouvat