15 povedených filmů o cestách, které změnily život…

I znamenitým režisérům se ne vždy podaří dokonale propojit poutavý scénář se skvělým obrazem. To není případem našeho výběru. Filmy, které se do něj vejdou, se žánrem odlišují a jejich sledování nejspíš vyžaduje rozdílnou náladu. Jedno však mají společné: na žádný z těch příběhů nezapomenete.

Dokonalý únik

A Perfect Getaway

1

Mladý pár se vydává na cestu po malebném ostrově, aby líbánky byly opravdu nezapomenutelné a pohádkové. Nenadálá zpráva, že na ostrově řádí dvojice sériových vrahů, však pohádkovou atmosféru poněkud narušuje. Je to napínavé… Kromě pořádně zamotaného obsahu a dobře obsazených rolí přidávají filmu na kvalitě také nádherné záběry opravdu pohádkové přírody Havaje, Portorika a Jamaiky.

Na ostří nože

The Edge

2

Co může být lepší, než film s Hopkinsem nebo Baldwinem? Jenom film, kde hrají oba. V tomto filmu navíc hrají fantastické scenérie Aljašky a jako třešinka na dortu medvěd Bart.

96 hodin: Odplata

Taken 2

3

Nevšední rodinka! V první části otec zachránil dceru ze spárů zločinců, přičemž je všechny pozabíjel, teď se zas dcerunka musí vydat na velkou cestu, aby zachránila rodiče před hrozbou smrti. To je zájezd, na který se nezapomíná. Napětí a překvápka, Liam Neeson v hlavní roli potěší své fanoušky a má-li někdo rád Turecko, pokochá se pěknými záběry na Istanbul.

Bod zlomu

Point Break, 2015

4

Mladý agent FBI v utajení … Ne, počkejte, není to o FBI. Je to o surfingu, šplhání po svislých skalních stěnách, extrémní cyklistice a lyžování. O skupině mladíků vyznávajících adrenalinové sporty. A v rámci toho si poněkud vylepšujících příjmy. Není snadné infiltrovat zločineckou bandu, když se vám její životní hodnoty začínají zamlouvat…

Trosečník

Cast Away

5

Tento film je hereckým koncertem jediného herce. Tom Hanks prakticky nezmizí z plátna, přičemž většinou mu doprovod dělá nádherná, divoká příroda. „Uhrát“ něco podobného, to chce opravdu herce velkého formátu. Navíc film netrácí nic na poutavosti od začátku do konce, protože příběh je skvěle vymyšlený a scénář perfektně napsaný: hrdina jako jediný přežije leteckou katastrofu. A chce-li přežít i dál, musí vyvinout neskutečné úsilí. A nezešílet ze samoty. To už vám pohledem na život pořádně zamíchá.

Útěk do divočiny

Into the Wild

6

Zříci se života synáčka bohatých a úspěšných rodičů a dát přednost jakémusi zelenému autobusu někde v tramtárii, k tomu by se každý neodhodlal. Tenhle mládenec ano. Film je založen na skutečných událostech, Emile Hirsch v hlavní roli je opravdu dobrý a přírodní záběry snesou každou konkurenci. Scénář (podle knihy Jona Krakauera) a režie: Sean Penn. Až to skončí, budete opravdu bez dechu. A dlouho nezapomenete.

Přestupný rok

Leap Year

7

Jeden z příběhů o tom, jak nečekaně vás může zaskočit láska. Krásné záběry přes okénko automobilu a žlutozelené tóny přírody činí film zvláště malebným. Bonusem k vtipnému obsahu je ponor do irské tradice a jedna informace o přestupném roce, která se může někdy hodit…

Barevný závoj

The Painted Veil

8

Tenhle film je trochu vzhůru nohama. Tady neplatí, že nejdřív spolu šťastně a spokojeně žili, pak se jim to nějak omrzelo a láska se vytratila. Je to přesně naopak. Podobný postup zaslouží pozornost už pro svou originalitu. Navíc k tomu přidejte fantastické panoramatické záběry hor, řek a polí Říše středu. Film potěší vaše oči a srdce se vám bude svírat.

Kon-Tiki

Kon-Tiki

9

Film založený na realitě se natáčel na Maledivách, na Maltě, v Norsku, Bulharsku, Thajsku a Spojených státech. A věřte, že je nejenom opravdu na co se dívat, ale i nad čím přemýšlet. Expedice přes Tichý oceán – na voru. To je skutečné dobrodružství.

Ranhojič

The Physician

10

Putovat pěšky z Anglie až do Persie, to si žádá odhodlání. V 11. století to ovšem ani jinak nešlo. Když už někdo cestoval, často právě po svých. A mladý hrdina, který se chce stát skutečným léčitelem, má velmi silnou motivaci. Párkrát mu půjde o život, potká moudrého učitele a zavede nás do opravdu fotogenických prostředí.

Báječný hotel Marigold

The Best Exotic Marigold Hotel

11

Velkolepý hotel v exotické Indii se měl stát posledním útočištěm movitých britských penzistů. Zdálo by se tedy, že si budou v klidu užívat sladkého nicnedělání. Jenomže všechno je trochu jinak… Hrdinům rozhodně nezačíná poklidná životní etapa.

Půlnoc v Paříži

Midnight in Paris

12

Scénář napsal a film režírovalWoody Allen. Co dodat? Kouzelný Owen Wilson v hlavní roli nenapravitelně romantického spisovatele. Co může být lepší, než atmosféra současné půlnoční Paříže? Snad cesta do dvacátých let na témže místě…

Do Říma s láskou

To Rome with Love

13

A ještě jeden Allenův film. Děj se rozvíjí v jednom z nejkrásnějších světových měst. Několik příběhů o tom, jak se propletly osudy zcela odlišných lidí právě v tomhle krásném místě nenechá nikoho lhostejným. Romantický film s humorem a spoustou záběrů na uličky a náměstí Říma. Co je lepšího k pocitu štěstí v šedém všedním večeru?

Darjeeling s ručením omezeným

The Darjeeling Limited

14

Opravdu nejde o další z klenotů Bolywoodu. Americká road movie o dobrodružství tří bratrů cestujících vlakem přes celou Indii, dokud nebyli vysazeni uprostřed pouště. Owen Wilson, Adrien Brody a Jason Schwartzman v hlavních rolích.

Hodný dinosaurus

The Good Dinosaur

15

Ano, je to animovaný film, ale není tu náhodou. Za prvé je o tom, jak nečekaná cesta změnila život malého dobráckého dinosauříka. A za druhé, umělci ze studia Walta Disneye se k práci postavili s takovým zaujetím a přesností, že realistické působení „krajiny“ ve filmu je neuvěřitelné. Příběh je půvabný a cesta skutečná. Co byste chtěli víc?

=========
11 lehkých komedií na prodloužený víkend
12 zajímavých filmů založených na skutečných událostech