15 filmů plných dobrodružství

Přeplout Tichý oceán na voru, docela sám zachránit své přátele před smrtelným nebezpečím, kvůli milované osobě obětovat život, jít proti vlastní rodině kvůli naplnění svého snu… Jen člověk velkého srdce je schopen podobných činů, které zůstanou v paměti celých pokolení a stanou se legendou. A dokonce se o nich točí filmy. Nabízíme vám výběr filmů s podobnými hrdiny. Až je zhlédnete, budete možná sami chtít skočit na koně a vydat se za dobrodružstvím…

Král Artuš (2004)

1

Na tomto filmu sice není kouska pravdy, ale máte-li rádi dobrodružné filmy s ušlechtilými hrdiny, přijdete si na své. Hrdinové známých jmen ve zcela vymyšlených souvislostech. Efektní zpracování legendy, které se dočkalo velmi rozporných kritik i hodnocení diváků. Nic na tom nezměnilo ani hvězdné obsazení…

Čtyři pírka: Zkouška cti (2002)

2

Na konci 19. století se čtyři Britové chystají se svým plukem do Súdánu, kde mají potlačit odpor fanatických muslimů. Důstojník Heath Ledger však náhle odmítne postavit se pluku do čela a opouští armádu s tím, že se na něco takového necítí dost zralý. Jeho tři přátelé a snoubenka mu pošlou čtyři bílá pírka: symbol zbabělosti. Chce-li dobýt zpět svou čest, přátelství i lásku, nezbývá mu, než boj přece jenom podstoupit. Jenomže teď už musí postupovat jinými cestami… Dnešní doba už příliš nedá na takové pojmy, jako jsou čest, úcta, přátelství. Náš svět se klaní penězům a skutečné hodnoty přitom ztratily cenu. Tento film se však kolem nich točí.

Princ z Persie: Písky času

3

Pohádka s trochou humoru i patřičnou dávkou akce, lehounkým nádechem erotiky a jasnou a předvídatelnou dějovou linkou. Co chtít pro chvíle pohody a zábavy s trochou napětí víc?

Legenda o vášni (1994)

4

Velmi silný, strhující filmový příběh o osudu rodiny plukovníka Ludlowa na pozadí složitého období historie USA. Film stojí za to vidět z několika důvodů. Vychází ze skvěle napsfaného scénáře, jehož předlohou je kniha, což někdy bývá problém. Tady to však stoprocentně vyšlo. Má skvělé herecké obsazení: Anthony Hopkins, Aidan Quin, Julia Ormond, Brad Pitt. Velmi funkční je hudba a nádhernou dekorací krajina amerického severu, snímaná mistrovskou kamerou. Opravdu nebudete litovat.

Opravdová kuráž (2010)

5

Joel a Ethan Coenovi stvořili remake staršího filmu s Johnem Waynem. Je to tím překvapivější, že jde o temný western, jehož motivem je pomsta čtvrnáctileté dívky za smrt otce. Jestliže však současnost westernům už opravdu moc nepřeje, Coenové dokázali, že i na této půdě dokážou vytvořit veliké dílo. Určitě jim pomáhá i herecké obsazení, v němž zazářili herecká novicka Hailee Steinfeld a filmový matador Jeff Bridgges. Film získal deset nominací na Oscara.

Tristan a Isolda (2005)

6

Nejstarší, francouzsky zapsaná podoba této původně keltské pověsti pochází už z 12. století. Zpracována v moderní době byla opravdu mnohokrát, a to i ve filmu. Tomuto podání z r. 2005 se dostalo řady kritických hodnocení týkajících se scénáře a režie, ušetřeni nebyli ani herci. Přesto se zkuste podívat na příběh nenaplněné tragické lásky, zasazený do středověkých kulis. Zajímavostí je, že většina filmu byla natočena u nás, na Křivoklátsku, nedaleko Průhonic a na jiných místech. A vikingská loď objevující se ve snímku byla vyrobena v Přerově.

Rebelka (2012)

7

Dcera skotského krále Merida se vzpírá starým obyčejům a nehodlá jít vykázanou cestou rodinné tradice. Chce být svobodná a nezávislá. Ze všeho nejmíň touží stát se ženou nějakého rodiči vybraného prince. Svým chováním víceméně uvrhne do chaosu celé království i vlastní rodinu. Její snahy a činy směřující k nápravě věcí a zároveň prosazení své svobodné vůle jsou vlastním dějem této animované pohádky. Možná naivní, trochu dětinské a oplývající velmi jednoduchým humorem, ale – je to pohádka! Určitě se nebudete nudit. Je to mistrovsky zpracovaná animovaná zábava.

Master and Commander: Odvrácená strana světa (2003)

8

Námořní kapitán Jack Aubrey poprvé velí lodi směřující na širé moře, navíc rovnou do jedné z námořních bitev. Sledujeme osudy statečného chlapíka, skvělého taktika námořního boje, milovníka vtipné konverzace a hry na housle. Kromě vzrušujícího pozadí napoleonských válek vytváří ve filmu napětí také vztah Aubreye a jeho přítele Stephena, lékaře a špióna v jednom. Herecký koncert Russela Crowa (Abrey) a Paula Bettanyho (Stephen). Skvělé dramatické zpracování literární předlohy, precizní režie. Výprava na výtečnou. Bitevní scény dokonalé. Je ještě třeba něco dodat, aby tento film vzbudil zájem?

Tanec s vlky (1990)

9

Sedm Oscarů a pět nominací má na svém kontě tento film. Kevin Costner jako režisér i hlavní protagonista přináší demýtizované pojetí westernu a demýtizovaný pohled na osidlování USA. Citlivé, poetické vyprávění příběhu poručíka Dunbara v opuštěné pohraniční pevnosti kdesi na západní hranici… Natočit něco podobně nádherného na toto téma se v budoucnu jen těžko podaří.

Austrálie (2008)

10

Austrálie v době druhé světové války. Bohatá anglická lady sem přijela ujmout se obrovského kusu půdy i s početným stádem dobytka, což obé zdědila po zesnulém manželovi. Ne každý jí takový majetek přeje, což je důvod k přesunu všech těch krav a býků málem přes celou Austrálii. To lady sama zvládnout nemůže. Na pomoc jí tedy režisér přihrál drsného dobytkáře. Tím je založena pěkná vztahová zápletka. A aby to nebylo jen tak, japonští letci s oblibou bombardují právě trasu přesunu obrovského stáda. Jeden kritik výstižně označil toto dílo ze totální velkofilm. V hlavních rolích Hugh Jackman a Nicole Kidman. (Řada diváků však spíše ocenila herecký výkon malého domorodce Brandona Walterse.) Nejdražší australský film, který kdy byl natočen.

Kon-Tiki (2012)

11

Existuje dokument, který o výpravě voru Kon Tiki, postaveného přesně podle vzoru dávných plavců přes „jižní moře“, natočil sám Thor Heyerdahl. V roce 1950 dostal Oscara za nejlepší cizojazyčný dokumentární film. S tím si toto koprodukční dílo pod norským vedením nespletete. Vypráví o přípravě expedice, o Heyerdahlových pochybách a víře, která se nedá zlomit, o vítězství vůle a houževnatosti. To vše proloženo dlouhými překrásnými přírodními záběry oceánu za nejrůznějšího stavu počasí. Technické zpracování filmu je jeho největší předností.

Království nebeské (2005)

12

Režii tohoto strhujícího velkofilmu s velmi hlubokým obsahem si připsal Ridley Scott. Jeho motivem je historizující epizoda spojená s třetí křižáckou výpravou. Ocitáme se ve středověku. Jeruzalém a velká část Svaté země jsou ovládány evropskými rytíři. K cestě do daleké cizí země přivedly tyto mladé křesťany horlivost ve víře i příslib kořisti. V centru je příběh rytíře Baliana z Ibelinu (Orlando Bloom), který se hrdinsky postaví věrolomnosti v křesťanském vojsku a vede obyvatele Jeruzaléma do udatného boje proti saracénské armádě. Vynikající obrazové zpracování chvílemi vyvolává dojem, že se díváme na díla starých mistrů. Skvělá hudba, kouzelné scenérie. Špičkovému hereckému obsazení vévodí Liam Neeson a Jeremy Irons. Bylo velkým štěstím pro film, že je Bloom měl vedle sebe.

Příběh rytíře (2001)

13

Děj se odehrává ve 14. století. William Thatcher sní už od dětství o rytířském životě. Rytířem se však může stát pouze muž urozený. Spolu se svými přáteli se William stane svědkem smrti svého pána, rytíře Hectora, těsně před tím, než by byl dosáhl vítězství v turnaji. Přestože riskuje těžký trest, rozhodne se William obléci brnění zemřelého a turnaj dokončit. Tím začíná jeho proměna v urozeného sira Ulricha von Lichtensteina z Gelderlandu…

Válečný kůň (2011)

14

Příběh mladého chlapce a jeho milovaného koně Joeyho. Počátek první světové války. Albertův otec prodá chlapcova koně britské jízdě. S ní se Joey dostává na frontu. Sledujeme jeho pouť na pozadí velké války. Joey ovlivňuje život každého, s kým se na své pouti po bojištích setkává. Čelí neskutečným překážkám. A Albert, který na svého přítele nedokáže zapomenout, opustí domov a vydá se na francouzská válečná pole, aby koně našel a přivedl ho zpátky domů.

Poslední samuraj (2003)

15

Ken Watanabe jako velitel samurajů a Tom Cruis jako jeho zajatec. Zajatec, pociťující stále více sympatií ke všemu, co Watanabe zosobňuje. Rozhodná chvíle se blíží a Cruis se bude muset rozhodnou: císař, nebo samurajové? Nádherná hudba a podmanivé japonské exteriéry, skvělý výkon Kena Watanabeho i Toma Cruise. Velmi silný film. A navíc dobrá příležitost dozvědět se leccos o samurajských tradicích a poznat trochu japonský kolorit poslední čtvrtiny 19. století.

KONFERENCE - ŽIVOT V HARMONII SE SEBOU
25.05.2019 PRAHA 

Jak naslouchat svému tělu i duši, porozumět svým skutečným přáním, objevit svůj potenciál, zbavit se strachu a krok za krokem vytvářet život svých snů. Vstupenky ZDE

=========
10 filmů pro příjemný večer
12 záhadných filmů, nad jejichž obsahem si budete lámat hlavu