12 záhadných filmů, nad jejichž obsahem si budete lámat hlavu

Mezi stovkami filmů se občas objeví takové, po jejichž zhlédnutí potřebujeme nějakou chvíli, abychom se vzpamatovali, protože takovéhle rozuzlení jsme nečekali. Podobné detektivky, dramata, thrilery a mystické snímky dokážou rozbít naši představu standardního scénáře na kousky…

Jestliže náhodou nějaký podobný filmový hlavolam zrovna hledáte, hodí se následující přehled právě vám.

Ti druzí, 2001
USA, Španělsko, Francie

k1-druzi

Jeden z nejvíce mystických snímků roku 2001. V napětí vás udrží až do samého konce. Hlavní hrdinka Grace (Nicol Kidman) odváží své nemocné děti do vily na jednom z ostrovů u anglického pobřeží, aby tam spolu s nimi vyčkala konce druhé světové války, z níž se má vrátit její manžel. Její syn a dcera trpí zvláštním neduhem – nesnesou přímé denní světlo. Tři noví sluhové si musejí především osvojit životně důležité pravidlo: ve všech pokojích musí být šero, nelze otevřít další dveře, dokud se nezavřely ty předchozí. Proč? Odpověď je až v závěru.

Život Davida Galea, 2002
USA, Německo, Velká Británie

k2-gale

Spořádaný intelektuál, učitel a zuřivý odpůrce trestu smrti Kevin Spacey se hořkou ironií osudu ocitne v cele smrti za vraždu a znásilnění. Všechny důkazy mluví proti němu. Aby dokázal odhalit pravdu, požádá mladou ambiciózní novinářku Kate Winsletovou, aby se jeho případem zabývala. Neobyčejně zajímavý film, z jehož obsahu a vývoje událostí se vám bude točit hlava.

V lepší společnosti, 2009
USA

k3-spolecnost

O rodinném životě a kostlivcích ve skříni je tento film s Ryanem Goslingem a Kirstin Dunstovou. Vypráví příběh zmizení manželky Davida Markse, člena vlivné newyorkské rodiny. Snímek je založen na skutečných událostech. Určitě vás přiměje k novému pohledu na miláčka diváků Ryana Goslinga.

Prokletý ostrov, 2009
USA

k4

Prokletý ostrov je zcela jistě filmem dráždícím úsudek. Kolmé skalní stěny, bouře, opuštěné stavby, cely pro zvláště nebezpečné pachatele… co je ještě třeba, aby nám mráz přebíhal po zádech? Nepředvídatelný obsah. Amerika, padesátá léta. Dva federální maršálové Leonardo Dicaprio a Mark Ruffalo se vydávají na ostrov v oceánu, na němž je umístěna léčebna pro krajně nebezpečné pachatele. Velmi záhy vychází najevo, že ve zdech, za nimiž jsou hlavní hrdinové, se děje něco tajemného…

Zkouška, 2009
Velká Británie

k5

Hned zkraje vám snímek objasní, o co v něm jde: osm kandidátů na prestižní práci, projít může jen jeden. Jenomže to není tak jednoduché. Každý z nich musí odpovědět na jedinou otázku. Problém spočívá v tom, že otázku nikdo neslyšel. Uhodnete, kdo práci získá a jak zněla otázka?

Černá labuť, 2010
USA

k6

Tenhle film stojí za to vidět už jen pro herecký výkon Natálie Portmanové. Oskara za něj nedostala jenom tak. Obsah se točí kolem primabaleriny velké baletní scény, jíž náhle vyvstane nová konkurentka, která má na to, aby jí přebrala všechny velké role. Hrdinka musí změnit na scéně svou tvář. A musí ji změnit i v životě. Další potvrzení toho, že perfekcionismus není vždycky na prospěch věci.

Nejvyšší nabídka, 2012
Itálie

k7

Romantické a mysteriózní drama, jehož středem je už starší Geoffrey Rush, výkonný ředitel významného aukčního domu. Vynikající odborník, v soukromí uzavřený samotář, který k nikomu nemá blízko. Jedinou jeho vášní je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a dob. Jednoho dne jej telefonicky osloví neznámá žena. Chce ocenit zděděnou uměleckou sbírku. Na žádné z domluvených setkání však nepřijde… V průběhu filmu se zdá, že řešení hádnky je už už na dosah, ale režisér mistrně splétá neviditelné nitky obsahu tak, že zmate všechny diváky.

Podfukáři, 2013
Francie, USA

k8

«Čtyři jezdci» — skupina špičkových iluzionistů, která kromě efektních vystoupení organizuje také bravurní bankovní loupeže. Policie i tajné služby jsou bezradné – kdo by věřil na kouzla? Tady je založena záhada tohoto mysteriózního thrilleru: provádějí kouzelníci tak dokonalé triky, nebo jen ohlupují lidi? A není nakonec těch „jezdců“ pět?

Trans, 2013
Velká Británie, Francie

k9

Historik umění a pracovník aukční firmy James McAvoy ve spolupráci s gangstery ukradne Goyův obraz. Nečekaný incident při loupeži ho však zbaví paměti. Kam cenný obraz ukryl? Gang najme hypnoterapeutku Elisabeth, s jejíž pomocí si má James vzpomenout. Přidejte zamotaný děj, stylové dekorace, skvělé herecké výkony i hudbu a dostanete dokonalý psychologický thriller.

Dřív než půjdu spát, 2013
USA, Velká Británie, Francie, Švédsko

k10

Natočeno podle stejnojmenného románu britského lékaře a spisovatele S.J. Watsona. Jde o příběh ženy, která v důsledku autohavárie ztratila paměť. Každé ráno se probouzí vedle neznámého muže v neznámém domě. Má za to, že je jí 20, ale ve skutečnosti je dvakrát starší. Co se stalo? Kdo je? Různí lidé jí dávají různé odpovědi. Po zrníčkách dává dohromady pravdu Podaří se ji najít a získat jistotu? Nicol Kidman a Colin Firth.

Zmizelá, 2014
USA

k11

Pokud jste náhodou zmeškali tenhle filmový hit Davida Finchera, honem to napravte. K oslavě pátého výročí manželské dvojice Bena Afflecka a Rosamund Pikeové bylo už všechno připraveno, když manželka náhle zmizela. Policie nijak zvlášť nepomůže a manžel se snaží pátrat sám. Čím více se situace zamotává a záhada prohlubuje, tím více důkazů ukazuje jako možného pachatele právě nešťastného manžela. Neodkrývejme však všechny karty…

Ex machina, 2015
Velká Británie

k12

Výhra ve firemní soutěži nemusí vždycky být tak docela výhrou… Mladému programátorovi Domhnallu Gleesonovi se poštěstilo a teď má na horské chatě celý týden testovat reakce robotické ženy vybavené umělou inteligencí. Geniální vědec a jeden ze šéfů firmy vše pozoruje. Kdo vyjde z této „hry rozumu“ jako vítěz, to je hádanka. Zvláště když génius a šéf nebyl ohledně všech svých záměrů tak docela upřímný…

=========
Deset mandal: aby se život rozzářil
Co o vás může říci datum vašeho narození?