15 doopravdy důležitých věcí, na které se stále zapomíná

Lidé nejsou stroje. Nedokáží v hlavě dlouho udržet mnoho různých věcí najednou. Obvykle je každý pohlcen každodenními starostmi a záležitostmi, jejichž záplava překrývá jejich vlastní smysl. Pojďme se na chvilku vyvléci z každodenního shonu a připomenout si, že…

1. Malá gesta mohou mnoho znamenat

Nechat někoho projít mezi regály v hypermarketu, dát někomu malý dárek, podržet dveře od výtahu nebo se jenom usmát na zamračeného protijdoucího, to všechno může udělat radost. Nejenom těm, jimž je to určeno, ale i vám. Šiřte dobrou náladu a pozitivní pohled na svět pomocí malých gest a uvidíte, že svět vám bude oplácet stejným.

2. Sebevědomí určuje, jak budeme přijímat jednání ostatních

Pokud člověk nemá zrovna moc vysoké sebevědomí a trpí nejistotou pro řadu svých domnělých minusů, začíná brzy a snadno propadat dojmu, že ani okolí k němu nemá dobrý vztah. Pracujte na svém sebevědomí, umožní vám to zbavit se tohoto falešného pohledu na svět a jednání ostatních vůči své osobě hodnotit v kladném módu.

3. Dáte-li si od situace odstup, najdete snáz její řešení

Vězíte-li v problému až po krk a cítíte se zahnáni do kouta, může být snaha najít řešení marná. Prostě nevíte, kudy kam. Přesunete-li se do neutrálního rohu bojiště, dokážete najít kompromis, po němž budou obě strany mnohem šťastnější, a to dokonce velmi rychle.

4. Neberte nic jako něco samozřejmého

Když je všechno v pořádku a tento stav navíc už trvá delší dobu, lidé většinou snadno zapomínají, že všechno na světě je dočasné. Nic netrvá věčně. Neberte nikdy nic jako něco samozřejmého a važte si toho, co máte, protože zítra už to mít nemusíte.

5. Není na světě člověk ten…

… aby se zalíbil lidem všem. Tak praví přísloví. A je hluboce pravdivé. Můžete být tím nejsympatičtějším člověkem na zeměkouli, to však nic nemění na skutečnosti, že se vždycky najde někdo, komu se zamlouvat nebudete ani vy, ani vaše skutky. To je naprosto normální. Až tohle dokážete pochopit a řídit se tím, bude vám v životě o moc lehčeji.

6. Člověku se dostává té lásky, které se cítí být hoden

Jestliže se domníváte, že si vás nikdo nemůže zamilovat, riskujete nesmyslně, že propásnete vlastní štěstí. Když si je člověk jistý, že je hoden lásky, láska si ho najde. Kdykoli a kdekoli.

7. Všechno, co se děje, má svůj důvod

Někdy se doopravdy může člověku zdát, že se celý svět spiknul proti němu. Avšak všechny události mají nějaký svůj důvod. Každá z nich má nějaký zvláštní plán. Není dobré se domnívat, že to něčí zlá vůle sebrala všemožná neštěstí a smůlu, jen aby vám ublížila a způsobila trápení. Shody událostí jsou pouze shody událostí.

8. Berte život s úsměvem

Budete-li se na svět usmívat, bude se svět usmívat na vás.

9. Lidé zlí jsou lidé nešťastní

Nikdo se nerodí primárně zlý. Člověk, který se chová k lidem kolem sebe hrubě, se možná pokouší vyrovnat s vlastní bolestí. Vynasnažte se vždycky nejprve lidi chápat a odpouštět jim.

10. O krok ustoupit je pro dobro vztahu

V počátečním stádiu vztahu, ať už jde o vztah romantický nebo jiný, má člověk tendenci se mu intenzivně věnovat, ponořit se do něj a ztratit sám sebe. Je však dobré vždycky najít okamžik, kdy poodstoupíme, abychom si zchladili hlavu, vystřízivěli a zamysleli se, čím se nám tento vztah stává a k čemu může vést. V dlouhodobém výhledu uvážené hodnocení nakonec vždycky převálcuje okamžité nadšení a emoce.

11. Každý úspěch si zaslouží oslavu

A je přitom naprosto jedno, jestli jste právě dostali Nobelovu cenu, nebo jste dokázali sami vyplnit daňové prohlášení. Najděte si čas a svůj úspěch oslavte a pochvalte se. Odměna a uznání jsou přirozenou součástí lidského úsilí, podpoří vaše síly a dodají vám motivaci.


12. Negativním lidem se v životě vyhýbejte

Abyste vedli společenský život, který pro vás bude obohacením, musíte ve svých vztazích čas od času provést určitou čistku. Zní to možná drsně, ale člověk opravdu v životě narazí i na různé ufňukance, pokrytce a falešníky, lidi, kteří ho svým působením táhnou dolů, berou si více než dávají a zbavují ho energie doslova jako pijavice. Stýkat se s někým takovým jistě netoužíte. Určitě zvládnete získat od těchto typů odstup decentně a nenápadně.

13. I volný čas by vám měl něco přinést

Máte-li si vybrat mezi sledováním filmu doma u televize a návštěvou vernisáže v umělecké galerii, zvolte to, co podle vašeho názoru nejen podpoří váš emoční růst, ale také vám rozšíří znalosti. Vždycky volte možnost, která vám přináší největší užitek.

14. Zaměřte se na to, co máte rádi

Určitě je velmi důležité vědět hodně o světě. Je to jeden z předpokladů rozvoje harmonické osobnosti. Zároveň však se zaměřujte na věci, které pro vás mají největší význam a které jsou vám nejbližší, ať už je to jachting nebo trestní právo. Člověk by měl mít nejenom obecný rozhled, ale také nějaký skutečně hluboký zájem.

15. Nezapomínejte připomínat svým blízkým, jak moc pro vás znamenají

Opravdu je někdy třeba svým nejbližším slovně vyjádřit svůj cit. Možná se vám zdá, že je to zbytečné, ti nejbližší i přátelé přece stejně vědí, že k nim chováte vřelé city, že jsou pro vás důležití a mají ve vašem srdci i životě své pevné místo. Můžete se však mýlit. Do hlavy a do srdce vám nikdo nevidí. Ostatně, i kdyby to vše nakrásně věděli, jakou škodu způsobíte tím, že jim to připomenete? Taková slova každému promění všední den v krásnou, sluncem zalitou neděli. Můžete přidat i nějaký milý dárek, nic velkého, jenom něco, co potěší a podtrhne vaše slova.

=========
6 cvičení zvyšujících sebevědomí
Diagnóza: shazování. Jak s tím žít?