12 věcí, které nesmíme snášet

12-snaset

Situace, které nikdy a za žádnou cenu nesmíme trpět, chceme-li být šťastní.

V životě musí člověk snášet ledacos. Něčeho se zbavit zkrátka nemůže (daně, špatné počasí, zácpy na silnici), často ale snáší věci, které by ve skutečnosti trpět neměl. Vyhýbáme se nepříjemnostem, snažíme se přehlížet to, co nám vadí a vnímat jen takové věci, které nám vyhovují. Jsme už na to tak zvyklí, že ani nevnímáme, jak negativně to na náš život působí.

Občas si uvědomíme, kolik různých věcí nás zbytečně zatěžuje a naplní nás to nadějí a překypující energií.  Když ale ani tohle nedokážeme, když necítíme, jak nás ta lhostejná tolerance táhne ke dnu, nemáme velkou šanci svůj život vylepšit. Stačí jen trocha úsilí, jen malé vybočení z pasivity – a můžeme se cítit jistěji, lépe, můžeme dokonce i lépe vypadat.

Když se pořádně obujete do několika takových svých „lhostejností“, můžete radikálně ovlivnit průběh svého života, ocitnout se na cestě ke štěstí a vnitřní harmonii, o nichž jste dříve neměli ani potuchy.

Najít dveře, jimiž můžeme projít do lepšího života, k vyšší úrovni vlastní existence, stojí za to. Když je však najdeme, může se stát, že zjistíme, že jsou zarostlé trním a kopřivami – představují je právě ty věci, které zbytečně snášíme. Abychom do dveří mohli vejít, musíme si cestu proklestit.

Chcete se ocitnout v lepším životě? Povím vám teď o 12 situacích, které nikdy ani za nic nesmíte snášet, jestli se skutečně chcete v životě dostat ke štěstí. Nastal čas svůj život vyčistit.

1. Nemilovaná práce

Téměř polovinu života strávíte v zaměstnání. Má smysl obětovat tak velikou část svého života něčemu, co vám nepřináší uspokojení? Zkuste si představit, jak to působí na vaše citové naladění, na zdraví, osobní vztahy. Zamyslete se, kolik jste tím ztratili možností věnovat se něčemu, co by vás skutečně naplňovalo a zajímalo. Není čas s tímto stavem skoncovat? Najděte si práci, která vás bude naplňovat. Pokud k tomu potřebujete další vzdělání, dejte se do toho, studujte. Nebo alespoň změňte cokoli na své nynější práci tak, aby pro vás nebyla jenom břemenem.

2. Dlouhá cesta do zaměstnání

Dlouhé cestování za prací – ať už autem nebo v MHD – je nejenom neefektivní, ale přímo škodlivé. Několik hodin denně strávených v autě se sčítá do dnů, měsíců a let, kdy jste se mohli věnovat něčemu užitečnějšímu. Buď si najděte práci v dosahu bydliště, nebo se přestěhujte blíž zaměstnání. Ty nekonečné cesty nestojí za to.
3. Nezdravý způsob života

Máte nadváhu? Kouříte? Rádi se napijete? Jíte nezdravé potraviny? A možná si neodepřete i nějakou tu povzbuzující substanci? Nezdravý životní styl vás přivede jenom k nešťastnému životu. Když člověk vypadá nic moc a necítí se dvakrát nejlíp, jak může být šťastný? Život dostáváme jenom jednou a prožít ho musíme jen v jednom jediném těle. Tak o něj pečujte!

4. Vyčerpávající osobní vztahy

Pokud se ve vašem životě vyskytují hrubiáni , pesimististé, agresivní, sobečtí a všelijak vyšinutí lidé, není už čas se jich zbavit? Máte možná nějaké důvody, které vás u nich drží, ale převyšuje význam těch důvodů všechno to negativní, co takoví lidé vnášejí do vašeho života? V každém případě byste se měli snažit omezit kontakt s podobnými lidmi na minimum.

5. Nepořádek

Chcete člověka poznat? Podívejte se, jak bydlí.  Nemusíme žít zrovna ve vile s přepychovými komnatami, avšak místo, kde bydlíme, by mělo vyvolávat pocity radosti, spořádanosti a klidu. Tedy toho, čeho nám život přináší tak málo. Náš domov by měl být čistý, upravený, milý a útulný. Měl by se líbit nejen nám, ale i našim hostům.

6. Negativa

Jsou všude kolem nás. Útočí na náš rozum doslova jako termiti na dřevo. Čteme a slyšíme negativní zprávy v novinách, v televizi, na Internetu. Naši známí a přátelé dají rádi k lepšímu nějakou zlou zprávu, která nám náhodou unikla.  Násilí a krev ve filmu.  Nebezpečí na ulicích. Člověk si ani neuvědomí, jak je zahlcován negativy, jak to vše proniká do jeho mysli. Snadno se ponoří do beznaděje a depresí. Nepodléhejte tomu. Nemusíte přece všechno sledovat. Televizi vypněte, vyhoďte časopisy a noviny přecpané negativními zprávami. Jděte se raději projít, přečtěte si nějakou dobrou knížku nebo si vyberte kvalitní film, který vám zvedne náladu a dodá chuť do života.

7. Příliš mnoho věcí

Rádi hromadíme věci. Rádi si kupujeme něco nového. Rádi máme všeho hodně. Ale to vše také představuje vynaložený čas, peníze, úsilí. Věci časem ztrácejí lesk novosti a omrzí nás. Stávají se pro nás břemenem, něčím, na co myslíme, jenom když je třeba utřít na tom prach. Nebylo by lepší se všeho toho zbavit a prostě si užívat života?

8. Finanční starosti

Stres a duševní vypětí spojené s finančními problémy jsou schopny zbavit nás i poslední radosti v životě. Ať už jsou vyvolány čímkoli, nastal čas něco s nimi udělat. Je jasné, že některým problémům s penězi se vyhnout nedá, ale prakticky v každé situaci lze najít alespoň nějaké úlevné řešení. Člověk může rozvážet pizzu než najde nějakou lepší práci. Může něco prodat. Jen málo věcí v životě je natolik cenných, aby si je člověk ponechal, i kdyby měl hladovět.

9. Lhaní si do kapsy

Jste si jisti, že jste upřímní, že nelžete sami sobě? Nechcete se třeba za něco omluvit, požádat někoho o odpuštění? Když člověk žije sám sobě navzdory, škodí to nejen jeho mysli, ale i duši. Zbavuje ho to energie, vyvolává pocit viny a vzbuzuje vnitřní nejistotu. Buďte k sobě poctiví.  Žijte tak, jak se žít má.
10. Život bez zábav

Pokud se váš život skládá pouze z práce a povinností (i když vás práce baví), žijete nevyváženě. Je velmi důležité umět se čas od času odvázat, uvolnit a bavit. Zbavíte se tak stresu, budete výkonnější a získáte více času pro další své podnikání. Berte svět jako ústřici – otevřete ho!

11. Nevědomost a lenost

Jedno i druhé používáme jako výmluvu, když se nám do něčeho nechce.  Ve skutečnosti se bojíme. Bojíme se, že to bude těžké, že se nám to nepodaří, že se ztrapníme… Všechno jsou výmluvy. Zapomeňte na ně. Vyviňte trochu úsilí, dejte se do toho – a podaří se to.

12. Nedostatek kontaktu

V jakýchkoli osobních vztazích, zejména pak s blízkými lidmi, je velmi důležitý zdravý kontakt. Když s někým nemluvíme, může se to často vyvinout v podezřívavost, ve zlobu, podrážděnost a pocit bezmoci. Otevřené, čestné a laskavé jednání je klíčem k vytvoření zdravých vztahů. Pokud jste si takové jednání dosud neosvojili, je nejvyšší čas začít!

Teď už je to na vás. Co ve svém životě snášíte, ačkoli by bylo lepší se toho zbavit? Nakolik vám to brání žít spokojeně? Co můžete udělat, abyste se toho zbavili? Nezapomeňte, že i malá změna může být právě ta rozhodující.

Překlad článku
12 Critical Things You Should Never Tolerate

=========
4 týdny, které vám docela změní život
9 rad třicátníkům od těch, kterým je přes 40
Návod na život od tibetských mudrců